16. října 2014 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Festivaly, přednášky a promítání filmů. Největší cestovatelské události roku

Pohled na Stockholm. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na Stockholm. | foto: Shutterstock

Cestovat můžete i prostřednictvím přednášek, fotografií a různých akcí. Ty nejlepší na měsíc říjen a začátek listopadu pro vás vybrala redakce cestovatelského portálu HedvábnáStezka.cz. Tady jsou.

Festival OBZORY

První listopadový víkend (1. a 2. listopadu) vás zveme na největší cestovatelskou a outdoorovou událost roku festival Obzory, který se koná na pražské Filozofické fakultě UK. Bude pro Vás připraveno 6 sálů s top cestovatelskými a outdoorovými přednáškami (např. horolezci Mára Holeček a Honza Trávníček, kajakář Jakub Kajman Šedivý, highlinerka Anča Kuchařová horský vůdce Jan Bednařík, cestovatelé Martin Mykiska, Lenka Klicperová, David Švejnoha nebo motorkářka Dominika Gawliczková, běžci ultramaratonů Ivanka Pilařová, Honza Zemaník nebo Dan Orálek), workshopy (outdoorové, cestovatelské, kreativní, kulinářské, hudební, taneční, fotografické, o tréninku a výživě a další), 3 rozlehlé chodby s doprovodným programem, premiéra Snow film festu a ukázky z Expediční kamery.

-

Možnost celodenního hlídání dětí s tematicky laděným program. Na místě si budete moci zakoupit outdoorové vybavení, kulinářské dobroty, šperky a exotické zajímavosti za výhodné festivalové ceny. Více informací naleznete na www.FestivalObzory.cz

Martin Loew: Promítání Mongolsko (17 měst České republiky)

Do nekonečných stepí Mongolska zve diváky cestovatel a fotograf Martin Loew během svého letošního podzimního diashow turné. Při multimediálních živě komentovaných projekcích vypráví Loew poutavý příběh dobrodružné cesty plný úžasných fotografií i skutečně nevšedních zážitků z putování po nejméně obydlené zemi světa. Termíny všech diashow v 17 městech ČR, fotky i cestopis najdete na internetových stránkách autora www.promitani.cz/mongolsko.

Festival FOTOEXPO 2014

Druhý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO bude zaháje v sobotu 18. října 2014 v Národním domě na Vinohradech. Zakupte si základní vstupné v předprodeji a nechte se strhnout prezentací několikanásobného držitele ocenění Czech Press Photo. Jan Šibík vám skrze svůj objektiv přiblíží světové události. O své tvorbě bude besedovat Sára Saudková. Audiovizuální projekci bude mít také Marian Beneš, držitel titulu QEP, který představí fotografii automobilu jako poctu tradici a řemeslné dovednosti. Těšit se můžete na přírodní zázraky západního pobřeží USA v podání Jiřího Stránského, prvního českého vítěze prestižní soutěže European Professional Photographer of the Year Award. Těšit se můžete i na workshopy a prezentaci fototechniky.

Čajomír trek

Jestli přemýšlíte, kam o víkendu vyrazit na podzimní výlet s rodinou či přáteli a k tomu máte rádi čaj, pak si nenechejte ujít první ročník Čajomír treku, který se koná o víkendu 18.-19. října 2014 v unikátních prostorech Průhonického parku a zámku, které jsou národní kulturní památkou a památkou UNESCO. „Každý z hostů Čajomír treku se stane součástí velké poznávací výpravy do světa čaje. Na začátku cesty dostanete hrací mapu, která vás povede po jednotlivých místech a úkolech v Průhonického parku a zámku,“ vysvětluje ředitel festivalu Jaromír Horák.

Festival bollywoodského filmu

3D film Sholay zahájí 22. října v kině Lucerna už 12. ročník Festivalu bollywoodského filmu, tentokrát s podtitulem Děti z Bollywoodu. „Většina filmů, které jsme tento rok vybrali, se nějak týká života dětí v Indii, nazvali jsme ho proto Děti z Bollywoodu,“ vysvětlují organizátoři. A filmů, které se tak či onak dotýkají tématu dětství, je opravdu dost. Ať už jde o nešťastnou lásku chlapce z nejnižší kasty ve filmu Fandry, trauma z dětství, které mladého muže nasměruje na dráhu zločinu ve snímku Dhoom 3, pátrání po gangsterech, kteří unášejí nezletilé dívky a nutí je k prostituci ve filmu Mardaani nebo dojemný příběh dislektického chlapečka a jeho empatického učitele v Taare Zameeen Par.

Promítání CK MUNDO

CK Mundo pořádá od října do listopadu zajímavá cestovatelská promítání v Praze, Hradci Králové a Ostravě. Přijďte si poslechnout vyprávění o Madagaskaru, Islandu, Íránu, Srí Lance nebo Patagonii. Více informací na webu CK.

ČTĚTE TAKÉ:

Podzimní a jarní promítání Kateřiny a Miloše Motani: Keňa a Gorily

Naše cesta povede tentokrát napříč Keňou. V hlavním městě Nairobi se podíváme doKIBERY - jednoho z největších slumů na africkém kontinentu. Již kousek za městem začínáPRAVÁ DIVOČINA, kde žije spousta divokých afrických zvířat. Přijímáme pozvání a ocitáme se v masajské vesnici, kde bojovní MASAJOVÉ ještě stále bydlí v chatrčích postavených z bláta a kravího trusu, pijí kravské mléko smíchané s krví. V parku TSAVO začínají první problémy s našim autem.

Cestou se zastavíme ve starém městě MOMBASA, prozkoumáme tajemné opuštěné arabské město Gede. Celý den strávíme mezi obrovskými hejny růžových PLAMEŇÁKŮ. Vydáme se hledat nádherné a plaché černobílé opice GUARÉZY. Za gorilami do Keni se můžete s autorskou dvojicí cestovatelů podívat na mnoha místech České republiky, najděte si na přesné termíny.

Výstava Šangri-la v Plzni

Do města Plzeň zavítala unikátní výstava Šangri-la. Prohlídku jedinečné expozice o zemích NEPÁL – TIBET – BHÚTÁN - INDIE si mohou návštěvníci vychutnat budověZápadočeského muzea. Expozice představuje magickou cestu za bájným údolím věčného štěstí Šangri-la, skrytým hluboko v Himálaji. Provádí unikátními kulturami i odlišnými vegetačními zónami. Věnuje se nejvyšším horám světa i zajímavému životu pod nimi. Odhaluje neuvěřitelnou pestrost exotických zemí pod Himálají. Více informací o výstavě nawww.livingstone.cz nebo na www.sangri-la.cz.

HedvábnáStezka.cz