27. října 2018 6:14 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Filipíny znovu návštěvníkům zpřístupnily ostrov Boracay

Filipíny znovu návštěvníkům zpřístupnily ostrov Boracay | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filipíny znovu návštěvníkům zpřístupnily ostrov Boracay | foto: Shutterstock

MANILA Filipínské úřady po půl roce znovu otevřely pro návštěvníky ostrov Boracay, který je oblíbeným cílem turistů. Ostrov s bílými plážemi byl uzavřen kvůli ochraně životního prostředí. Nová nařízení omezují denní počet návštěvníků a zakazují na plážích kouřit, pít alkohol či rozdělávat ohně.

Loni za pohádkovými západy slunce, tyrkysovým mořem, plážemi s jemným pískem, vodními sporty a rušným nočním životem na ostrově vyrazily dva miliony turistů. Příjmy z turistického ruchu dosáhly 1,3 miliardy dolarů.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte však při své návštěvě ostrova v únoru konstatoval, že Boracay se mění v „odpadní jímku“. Ostrov o rozloze deset kilometrů čtverečních, který leží 300 kilometrů jižně od metropole Manily, byl uzavřen 26. dubna.

Uzavření ostrova mělo podle prezidenta kromě jiného umožnit výstavbu zařízení na čištění odpadu. Podle filipínského ministerstva životního prostředí nebyly ke kanalizaci připojeny téměř dvě stovky místních firem a kolem 4000 domácností, které odpad vyváděly přímo do moře.

Návštěvníci musí podepsat slib

Dnes byl ostrov znovu zpřístupněn a podle agentury AP se na něj ihned vydaly lodě s turisty. Úřady na ostrově ale zavedly nová přísná pravidla k regulaci přílivu návštěvníků a večírků na plážích.

Denně smí na ostrově pobývat maximálně 19 000 lidí, kteří při příjezdu musí podepsat slib, že se budou řídit novými pravidly, včetně řádného zacházení s odpadem. „Zacházejme s tímto ostrovem jako s vlastním domovem. Udržujme ho čistý. Nepijme alkohol a nekuřme na plážích, neodhazujme odpadky,“ uvedla ve vzkazu návštěvníkům ministryně turistického ruchu Bernadette Romulová-Puyatová.

Zprovozněno bylo pouze 157 z původních stovek hotelů, penzionů, restaurací a obchodů se suvenýry, které splnily nová nařízení. Musí mít mimo jiné autorizované odpadní potrubí a na plážích musí stát alespoň 30 metrů od moře. Povolenou činnost nemají na plážích ani tanečníci s ohněm, masérky, školy vodních sportů či prodavači.

Ekosystémy se musí vzpamatovat

Některá letoviska byla zbourána, protože se rozkládala v těsné blízkosti moře, kde platí zákaz výstavby. Podle úřadů třetina z 600-700 letovisek na ostrově Boracay fungovala před uzavírkou bez povolení. Úřady také pokračují v rozšiřování silnic na ostrově, na nichž se tvořily kolony aut a zamořovaly vzduch zplodinami.

Filipínské úřady nyní varují před možným uzavřením i další přímořská letoviska a turistické destinace, které jsou řadu let podezírány z porušování ekologických a bezpečnostních nařízení. V Thajsku je takto na neurčitou dobu uzavřena thajská zátoka, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem z roku 2000. Úřady chtějí dát místním ekosystémům čas, aby se vzpamatovaly z dopadů turistického ruchu.

ČTK