Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
19. ledna 2017 11:29 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Prázdné a prašanové středisko Filzmoos. Málo lidí a skvělé jídlo

Sjezdovky ve Filzmoos jsou všeho druhu a naší oblíbenou se jako loni stala... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sjezdovky ve Filzmoos jsou všeho druhu a naší oblíbenou se jako loni stala... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Středisko Filzmoos spadající do lyžařské oblasti Ski Amadé letos opět nezklamalo. Z lidnatého Antonu jsme přijeli na prázdné široké sjezdovky, které patřily jen nám. A ani tady zima nebyla lakomá na sněhovou nadílku a přes noc nám napadlo dalších 20 cm čerstvého sněhu k dobru, takže byl prostor i na nějaké to „prášení“.

Filzmoos je sice menším střediskem oproti jiným rakouským jedničkám, takže nejde o nějaké týdenní safari na lyžích, nicméně právě menší „profkláklost“ sebou nese právě výše uvedené výhody, jako zcela prázdné svahy, nulové fronty u turniketů a stejně tak jste v restauracích obslouženi, ještě než si povolíte přezky u lyžáků.

Sjezdovky ve Filzmoos jsou všeho druhu a naší oblíbenou se jako loni stala červená sjezdovka na Papagenu, která se po pozvolném začátku zalomí do širokého a velmi přehledného padáku. Díky této přehlednosti bych ji vyhodnotila i jako jednu z nejbezpečnějších sjezdovek, takže potěší široké spektrum lyžařů. Na tuto sjezdovku jako na jedinou ve Filzmoos vyváží kabinková lanovka Papagenobahn.

Chcete-li si zalyžovat na protějších kopcích, musíte přejet traverzem, na který se napojíte asi tak 50 metrů před koncem červené sjezdovky na Papagenu. Abyste dojeli bez bruslení, je potřeba to pořádně rozjet, abyste zastavili až u hlavní silnice naproti pokladnám k lanovce Grossbergbahn. Tady je potřeba ovšem sundat lyže a silnici po svých přejít, je to tak v mých očích asi jediný „kaz na kráse“, což však jiným méně zpohodlnělým lyžařům nemusí nijak překážet, neb jde o pár kroků.

Chcete-li si zalyžovat na protějších kopcích, musíte přejet traverzem, na který...
Středisko Filzmoos spadající do lyžařské oblasti Ski Amadé letos opět...

Na této straně se sjezdovky spouští ze dvou vrcholů, a to z Kleinbergalmu a Schwaigalmu a vyváží na ně sedačkové lanovky. V této části najdete i černou sjezdovku s parametry FIS, jejíž tváří je Michaela Kirchgasser, v době naší návštěvy ale sjezdovka ještě nebyla zcela upravená, ačkoli sníh na ní opravdu nechyběl. Alternativou černé jsou tu modré objížďky a najde se tu i nějaký ten červený padáček.

Z Kleinbergalmu se po modré dostanete na dvousedačkovou lanovku vyvážející na Schwaigalm, jehož sjezdovky se spíše modrají, ale nemusíte se bát nějaký placatých plání. Sjezdovky na této straně jsou pěkně jezdivé a členité a užije si zkušený carver.

Celkově sjezdovky ve Filzmoos patří k mým oblíbeným, protože tu najdete jak hravé členité sjezdovky, tak sjezdovku s konstantně prudkým sklonem, kde se do toho dá pořádně položit. Na naši návštěvu napadlo ve Filzmoos přes noc cca 20 prašanu, takže manšestr byl ukrytý pod sněhem, který šlo ale v pohodě rozhrnovat. Momentálně leží tedy v údolí 105 cm a u výstupních stanic lanovek je to okolo 135 cm sněhu.

Nadmořská výška 1600 m zaručuje jistotu sněhu a vy si můžete vybrat okruhy...

Filzmoos je zároveň místem vhodným i pro běžky, kdy vás lanovka Papagenobahn vyveze na vrchol přímo na běžkařské okruhy Papageno-Höhenloipe am Roßbrand o celkové délce až 45 km. Nadmořská výška 1600 m zaručuje jistotu sněhu a vy si můžete vybrat okruhy různých obtížností a to ve stopách na skate i na klasiku.

Filzmoos v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy - cca 5 h
  • Celodenní skipas dospělí (roč. 1997 a starší) - 42 eur
  • Celodenní skipas mládež (roč. 98, 99, 2000) - 32,50 eur
  • Celodenní skipas dítě (roč. 2001 - 2010) - 21 eur
  • Provozní doba lanovky - 9:00 – 16:00
  • Ubytování - www.hotel-dachstein.at
  • www.filzmoos.at
  • Parkování- bezplatné u lanovky Papagenobahn

Filzmoos by se dalo klidně označit i jako středisko přívětivé dětem. U nástupu sedačkové lanovky Grossbergbahn se na obě strany od silnice rozkládají dětské parčíky, které zohledňují pokročilostní stupně dětí a jsou charakteristické slalomovými překážkami všeho druhu a také malými snowparkovými překážkami uzpůsobenými pro děti. Výhodou je dostupnost hned vedle hlavní silnice, takže se s dětmi nemusíte trmácet někam do mezistanice a navíc na ně prakticky vidíte z oken restaurace. V lyžařské škole Schischule Filzmoos vyjde třídenní výuka pro děti na 184 eur, kdy mají děti každý den 4 hodiny lekce, takže se v přepočtu se dostáváme na příjemných 414 Kč na hodinu.

I letos jsme na oběd zašli do hospůdky Schörgi u výstupní stanice kabinkové lanovky Papagenobahn. Stejně jako je malebná z venku, je i zevnitř. A proč právě sem? Líbí se nám tu příjemné vystupování obsluhy, kdy sám šéf hospůdky se na vás už ode dveří usmívá a pokud mu prozradíte, že jste z Česka, pravděpodobně vám sdělí, že už byl několikrát v Praze a líbilo se mu tam ? Cenu za vtipnou servírku roku tu od nás opět získává blondýnka Tina, která vám s vážným výrazem v tváři nabídne k jablečnému štrúdlu majonézu.

Druhou výhodou je velmi rychlá příprava jídla, než jsme vysvlékli, už jsme měli polévku na stole. V nabídce je jak tradiční vídeňský řízek, tak třeba boloňské špageti, sýrové špecle nebo hamburger a ceny jídel se pohybují od 6 eur (frankfurtské párky) do 12 eur (hamburger).

Ve Filzmoos jsme jako loni byli ubytovaní v hotelu Dachstein, který je tak 5 minut chůze k lanovce Papagenobahn. Hotel nás zaujal hlavně na Rakousko netradiční gastronomií, na kterou se zaměřuje. Zapomeňte tedy na šnitzly a připravte se na pestrobarevně naaranžované talíře, až vám to přijde škoda jíst. Jídlo připravuje sám šéf a jeho pokrmy získaly i vyznamenání Michelinským průvodcem.

Zapomeňte tedy na šnitzly a připravte se na pestrobarevně naaranžované talíře,...
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.