Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Florencie netradičně bojuje proti graffiti turistů. Malovat můžou na tablet

Ilustrační foto: Graffiti v italských ulicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Graffiti v italských ulicích. | foto: Shutterstock

FLORENCIE Úřady v italské Florencii už se nemohly dívat na to, jak miliony turistů ničí zdi Giottovy zvonice. Napadlo je, že vytvoří unikátní aplikaci na tabletu, která návštěvníkům umožní zanechávat vzkazy nebo malůvky, aniž by památku poškozovali.

„Vítejte v Giottově zvonici! Toto mistrovské dílo se nám dochovalo po celá staletí, všechna graffiti na zdech budou okamžitě odstraněna. Pokud ale zanecháte svůj vzkaz pomocí tabletu, zachováme ho navždy, jako umělecké dílo“: tak dnes vítají návštěvníky, kteří stoupají na zvonici, aby obdivovali úžasný výhled na florentskou katedrálu Santa Maria del Fiore.

Po staletí byly zdi zvonice ze 14. století svědkem generací turistů, kteří tam zanechávali miliony vzkazů, ať už milostných či jiných, a také kreseb.

„Před třemi měsíci, když jsme začali čistit zdi, což se nikdy předtím nedělalo, ptali jsme se, jak to udělat, aby naše práce nebyla v krátkém čase zmařena,“ říká Alice Filipponiová, která má na starosti sociální sítě Opera Duomo, laické organizace pověřené správou nejvzácnějších částí florentské katedrály.

„Zvonice byla neuvěřitelně poničena a špinavá,“ potvrzuje architektka Beatrice Agostiniová, která má na starosti údržbu a restaurátorské práce. Zasažen je mramor, kámen, dřevo i cihly.

Filipponiovou napadlo vytvořit aplikaci, která by umožňovala návštěvníkovi zvolit si podklad (mramor, kámen), barvu a nástroj, který chce použít (štětec, aerosolovou bombu), aby zanechal virtuální vzkaz nebo kresbu. Tato aplikace nazvaná Autography je úplnou novinkou, říká mladá žena, která ji sama vymyslela a která doufá, že ji prodá dalším památkám ohroženým turisty.

V prvním, třetím a čtvrtém podlaží zvonice jsou instalovány tři tablety napojené na internetové stránky, kde se shromažďují všechny vzkazy. Během jediného týdne se tak sešlo více než 700 virtuálních graffiti, upozorňuje agentura AFP.

Stejně jako na opravdových zdech je zde hodně milostných vzkazů (S láskou z cesty, kterou bych byl tak rád uskutečnil s tebou, Gisela a Otavio) nebo mírových poselství (Peace for Venezuela), či úplně banálních nápisů jako Pietro sem přišel.

Každoročně budou všechny tyto vzkazy seskupeny a vytištěny a pak předány do archivů duomu, stejně jako všechny dokumenty vztahující se k florentské katedrále za posledních sedm století. Jako jsou například ty, podle nichž byl najat architekt Filippo Brunelleschi, aby postavil kupoli katedrály Santa Maria del Fiore, nebo křestní listy cestovatele a objevitele Ameriga Vespucciho nebo Lisy Gherardiniové, považované za model pro obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa.

„Naším cílem je upozornit turisty na vandalismus a zároveň jim dát možnost zanechat zde poselství, věčnou stopu po jejich návštěvě, aniž by se přitom památka poškozovala,“ uvádí Opera del Duomo ve svém prohlášení.

Graffiti byly hrozbou pro tuto památku a jejich odstraňování bylo velmi drahé. Čištění zdí zvonice umožnilo smazat většinu těch, která byla namalována, ale to, co bylo do kamene vyryto, je i přes pečlivou restauraci vidět dosud.

Počátkem příštího roku má být očištěna Bruneleschiho kupole, kterou rovněž poškodily tisíce graffiti, a i zde budou instalovány tablety s programem Autography.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!