Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Florencie netradičně bojuje proti graffiti turistů. Malovat můžou na tablet

Ilustrační foto: Graffiti v italských ulicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Graffiti v italských ulicích. | foto: Shutterstock

FLORENCIE Úřady v italské Florencii už se nemohly dívat na to, jak miliony turistů ničí zdi Giottovy zvonice. Napadlo je, že vytvoří unikátní aplikaci na tabletu, která návštěvníkům umožní zanechávat vzkazy nebo malůvky, aniž by památku poškozovali.

„Vítejte v Giottově zvonici! Toto mistrovské dílo se nám dochovalo po celá staletí, všechna graffiti na zdech budou okamžitě odstraněna. Pokud ale zanecháte svůj vzkaz pomocí tabletu, zachováme ho navždy, jako umělecké dílo“: tak dnes vítají návštěvníky, kteří stoupají na zvonici, aby obdivovali úžasný výhled na florentskou katedrálu Santa Maria del Fiore.

Po staletí byly zdi zvonice ze 14. století svědkem generací turistů, kteří tam zanechávali miliony vzkazů, ať už milostných či jiných, a také kreseb.

„Před třemi měsíci, když jsme začali čistit zdi, což se nikdy předtím nedělalo, ptali jsme se, jak to udělat, aby naše práce nebyla v krátkém čase zmařena,“ říká Alice Filipponiová, která má na starosti sociální sítě Opera Duomo, laické organizace pověřené správou nejvzácnějších částí florentské katedrály.

„Zvonice byla neuvěřitelně poničena a špinavá,“ potvrzuje architektka Beatrice Agostiniová, která má na starosti údržbu a restaurátorské práce. Zasažen je mramor, kámen, dřevo i cihly.

Filipponiovou napadlo vytvořit aplikaci, která by umožňovala návštěvníkovi zvolit si podklad (mramor, kámen), barvu a nástroj, který chce použít (štětec, aerosolovou bombu), aby zanechal virtuální vzkaz nebo kresbu. Tato aplikace nazvaná Autography je úplnou novinkou, říká mladá žena, která ji sama vymyslela a která doufá, že ji prodá dalším památkám ohroženým turisty.

V prvním, třetím a čtvrtém podlaží zvonice jsou instalovány tři tablety napojené na internetové stránky, kde se shromažďují všechny vzkazy. Během jediného týdne se tak sešlo více než 700 virtuálních graffiti, upozorňuje agentura AFP.

Stejně jako na opravdových zdech je zde hodně milostných vzkazů (S láskou z cesty, kterou bych byl tak rád uskutečnil s tebou, Gisela a Otavio) nebo mírových poselství (Peace for Venezuela), či úplně banálních nápisů jako Pietro sem přišel.

Každoročně budou všechny tyto vzkazy seskupeny a vytištěny a pak předány do archivů duomu, stejně jako všechny dokumenty vztahující se k florentské katedrále za posledních sedm století. Jako jsou například ty, podle nichž byl najat architekt Filippo Brunelleschi, aby postavil kupoli katedrály Santa Maria del Fiore, nebo křestní listy cestovatele a objevitele Ameriga Vespucciho nebo Lisy Gherardiniové, považované za model pro obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa.

„Naším cílem je upozornit turisty na vandalismus a zároveň jim dát možnost zanechat zde poselství, věčnou stopu po jejich návštěvě, aniž by se přitom památka poškozovala,“ uvádí Opera del Duomo ve svém prohlášení.

Graffiti byly hrozbou pro tuto památku a jejich odstraňování bylo velmi drahé. Čištění zdí zvonice umožnilo smazat většinu těch, která byla namalována, ale to, co bylo do kamene vyryto, je i přes pečlivou restauraci vidět dosud.

Počátkem příštího roku má být očištěna Bruneleschiho kupole, kterou rovněž poškodily tisíce graffiti, a i zde budou instalovány tablety s programem Autography.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily
OVĚŘENO: Menstruační kalhotky si ženy oblíbily

Český startup Snuggs na jaře minulého roku uvedl na trh menstruační kalhotky. Nyní přichází hned s několika novinkami. S kalhotkami pro silnou menstruaci, novou antibakteriální ochranou funkční vrstvy, dále modelem s vysokým pasem, před týdnem expandoval na Slovensko a bude následovat Německo.