Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Florencie netradičně bojuje proti graffiti turistů. Malovat můžou na tablet

Ilustrační foto: Graffiti v italských ulicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Graffiti v italských ulicích. | foto: Shutterstock

FLORENCIE Úřady v italské Florencii už se nemohly dívat na to, jak miliony turistů ničí zdi Giottovy zvonice. Napadlo je, že vytvoří unikátní aplikaci na tabletu, která návštěvníkům umožní zanechávat vzkazy nebo malůvky, aniž by památku poškozovali.

„Vítejte v Giottově zvonici! Toto mistrovské dílo se nám dochovalo po celá staletí, všechna graffiti na zdech budou okamžitě odstraněna. Pokud ale zanecháte svůj vzkaz pomocí tabletu, zachováme ho navždy, jako umělecké dílo“: tak dnes vítají návštěvníky, kteří stoupají na zvonici, aby obdivovali úžasný výhled na florentskou katedrálu Santa Maria del Fiore.

Po staletí byly zdi zvonice ze 14. století svědkem generací turistů, kteří tam zanechávali miliony vzkazů, ať už milostných či jiných, a také kreseb.

„Před třemi měsíci, když jsme začali čistit zdi, což se nikdy předtím nedělalo, ptali jsme se, jak to udělat, aby naše práce nebyla v krátkém čase zmařena,“ říká Alice Filipponiová, která má na starosti sociální sítě Opera Duomo, laické organizace pověřené správou nejvzácnějších částí florentské katedrály.

„Zvonice byla neuvěřitelně poničena a špinavá,“ potvrzuje architektka Beatrice Agostiniová, která má na starosti údržbu a restaurátorské práce. Zasažen je mramor, kámen, dřevo i cihly.

Filipponiovou napadlo vytvořit aplikaci, která by umožňovala návštěvníkovi zvolit si podklad (mramor, kámen), barvu a nástroj, který chce použít (štětec, aerosolovou bombu), aby zanechal virtuální vzkaz nebo kresbu. Tato aplikace nazvaná Autography je úplnou novinkou, říká mladá žena, která ji sama vymyslela a která doufá, že ji prodá dalším památkám ohroženým turisty.

V prvním, třetím a čtvrtém podlaží zvonice jsou instalovány tři tablety napojené na internetové stránky, kde se shromažďují všechny vzkazy. Během jediného týdne se tak sešlo více než 700 virtuálních graffiti, upozorňuje agentura AFP.

Stejně jako na opravdových zdech je zde hodně milostných vzkazů (S láskou z cesty, kterou bych byl tak rád uskutečnil s tebou, Gisela a Otavio) nebo mírových poselství (Peace for Venezuela), či úplně banálních nápisů jako Pietro sem přišel.

Každoročně budou všechny tyto vzkazy seskupeny a vytištěny a pak předány do archivů duomu, stejně jako všechny dokumenty vztahující se k florentské katedrále za posledních sedm století. Jako jsou například ty, podle nichž byl najat architekt Filippo Brunelleschi, aby postavil kupoli katedrály Santa Maria del Fiore, nebo křestní listy cestovatele a objevitele Ameriga Vespucciho nebo Lisy Gherardiniové, považované za model pro obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa.

„Naším cílem je upozornit turisty na vandalismus a zároveň jim dát možnost zanechat zde poselství, věčnou stopu po jejich návštěvě, aniž by se přitom památka poškozovala,“ uvádí Opera del Duomo ve svém prohlášení.

Graffiti byly hrozbou pro tuto památku a jejich odstraňování bylo velmi drahé. Čištění zdí zvonice umožnilo smazat většinu těch, která byla namalována, ale to, co bylo do kamene vyryto, je i přes pečlivou restauraci vidět dosud.

Počátkem příštího roku má být očištěna Bruneleschiho kupole, kterou rovněž poškodily tisíce graffiti, a i zde budou instalovány tablety s programem Autography.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...