20. dubna 2014 6:24 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Mince i dokumenty. Pouzdra z Bílé věže odkryla svůj poklad

Pouzdra snesená z makovice umístěné na vrcholu historické Bílé věže v Hradci Králové, která od loňského podzimu prochází rekonstrukcí, ukrývala historické dokumenty, mince či fotografie.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pouzdra snesená z makovice umístěné na vrcholu historické Bílé věže v Hradci Králové, která od loňského podzimu prochází rekonstrukcí, ukrývala historické dokumenty, mince či fotografie. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Pouzdra snesená z makovice umístěné na vrcholu historické Bílé věže v Hradci Králové, která od loňského podzimu prochází rekonstrukcí, ukrývala historické dokumenty, mince či fotografie.

Všechny předměty si budou mít možnost prohlédnout od příštího týdne návštěvníci Muzea východních Čech v Hradci Králové, řekla novinářům ředitelka muzea Naďa Machková Prajzová.

Pouzdra ukrývala fotografie, mince i dokumenty.

"Teď se otevírá šest pouzder, přičemž nejstarší je z roku 1836, ale samostatná zinková deska pochází z roku 1729. Úplně nejmladší pouzdro je z listopadu 1989," řekla ředitelka s tím, že všechny předměty budou vystavené od středy ve vitrínách ve vestibulu muzea. "Zájemci je uvidí pouze pár dní, předměty čeká ještě odborný zásah, evidence a poté návrat do makovice," řekla Machková Prajzová.

Údaje o naší době? USB karta či DVD

Makovice věže se otvírá zpravidla při nutnosti ji opravit, například po požáru či větrné smršti, celkem jsou v pouzdrech umístěné desítky dokumentů. "My jsme se rozhodli z naší doby vložit současná média, USB kartu či DVD, samozřejmě údaje o naší době současně vložíme i v papírové podobě," řekla Machková Prajzová.

Památkáři, zástupci radnice a muzea otevřeli pouzdra snesená z makovice umístěné na vrcholu historické Bílé věže v Hradci Králové.

Bílá věž je dominantou a symbolem města. Její nynější oprava přijde na 56 milionů korun s DPH, zhruba dvě pětiny nákladů by měla zaplatit dotace z fondů EU. Součástí rekonstrukce 72 metrů vysoké věže je výstavba multimediálního informačního centra. Podle projektu by měly být v patrech věže umístěny promítací panely, které budou moci dotykově ovládat návštěvníci.

Stavba Bílé věže byla zahájena v červnu 1574. V roce 1581 byl do čtvrtého patra zavěšen zvon Augustin, který patří mezi největší zvony v Česku. Z ochozů věže je výborný výhled na stotisícový Hradec Králové a jeho okolí.

Lidovky.cz, ČTK

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na Lidovky.cz