21. června 2017 6:49 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

FOTOREPORTÁŽ: Dvě tváře Mongolska aneb Život v jurtovišti

Tzv. jurtoviště (nebo také ger distrikt) stále roste. Důvodů pro migraci z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tzv. jurtoviště (nebo také ger distrikt) stále roste. Důvodů pro migraci z... | foto: Miroslav Hodeček

Říká se, že existují dvě Mongolska. Nekonečně zelená zvlněná step, kde více než jedna třetina Mongolů stále drží tradiční způsob života a kočuje s koňmi, s jurtami a se svým stádem a pak Ulánbátar. Moderní, přeplněné a znečištěné velkoměsto, v němž každý den silněji a silněji pulzuje ekonomický boom.

Několik málo minut z centra města se však ve stínu mrakodrapů, nových nákupních center a zábavních klubů rozprostírá jurtový slum, ve kterém žije více než polovina z 1,5 mil. obyvatel hlavního města. Tzv. jurtoviště (nebo také ger distrikt) stále roste. Důvodů pro migraci z venkova je více. Dostupnější zdravotnictví, dostupnější školství, atraktivita města... Jedním z hlavních je však dzud neboli velká zima, která může kočující rodiny připravit o veškerá stáda během několika dní.

Pozůstatky tradičního života jsou pak nejsilnějším nástrojem pro oproštění se...
Děti z jurtoviště

Podle amerického vědce Clyde E. Gouldena, který se zabývá ekologickými výzvami v Mongolsku dlouhodobě, a podle odborných studií je na vině především globální oteplování a měnící se klima. Kruté zimy už nejsou tak předvídatelné, jako dříve. Přicházejí náhle a v nepravidelných intervalech. Goulden ve svých výzkumech uvádí, že předpovědět blížící se nebezpečí podle stavu letních pastvin nebo podle chování divoké zvěře, což byly tradiční ověřené způsoby, už není možné.

V případě, že se nestihnou připravit zásoby sena a postavit úkryty pro zvěř může i bohatá rodina, vlastnící několik stovek dobytka a koní, během několika dnů přijít o vše, co má. Letošní zimu (2016/2017) bylo dzudem zasaženo sedmnáct z celkových jedenadvaceti provincií. Katastrofa se dotkla více než 100 000 pastevců. Jediným, ale ne úplně šťastným, východiskem pak bývá se zbytkem majetku přikočovat na okraj hlavního města, a doufat v lepší budoucnost.

Dvě tváře Mongolska

Podmínky pro život v jurtovišti jsou však těžké a nově příchozí lidé čelí mnohem větším problémům, než jsou nesplněné sny o lepším životě ve městě. Na předměstí chybí infrastruktura, pitná voda či elektřina, dostupnost služeb je velmi špatná. Pozůstatky tradičního života jsou pak nejsilnějším nástrojem pro oproštění se od každodenní nepříznivé situace.

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.