25. září 2015 6:49 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Fyzickou kondici jsem získala jako malá, říká nepálská běžkyně

Mira Rai ve svém živlu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mira Rai ve svém živlu | foto: Lloyd Belcher, SvetBehu.cz

Kdo sleduje dění kolem ultra a trail runningu, tak si nemohl nevšimnout největšího objevu letošní sezóny, nepálské vytrvalkyně Mira Rai z týmu Salomon. Se svým příběhem nás seznámí prostřednictvím filmu.

Běžkyně, která ještě začátkem roku 2014 nevěděla, že trail running je sportovní disciplína, se tento rok dostala až na úplný vrchol tohoto sportu. Jako 14letá Mira Rai nechala školu, aby se připojila k maostickým povstalcům. Představa 14leté holčičky, kterou dnes vídáme na horských trailech s úsměvem ve tváři, jako mladistvého vojáka, je jen velmi těžko uvěřitelná.

Tvrdá práce v dětství

Podle svých slov fyzickou kondici nabrala už jako mladá, aniž by věděla, že trénuje na jedny z nejtěžších závodů, a to chozením pro vodu do vzdálené řeky (to jí zabíralo 7 hodin), nošením těžkých pytlů rýže a prací na polích ve vysoké nadmořské výšce. Její život se změnil o 180 stupňů po vítězství v závodě v hlavním městě Nepálu Káthmándú, který vyhrála bez nějakého většího tréninku. O rok později už začala sbírat cenné skalpy na evropských tratích: za zmínku stojí například vítězství v závodě Sellaronda 56 km, kde navíc vytvořila nový traťový rekord.

Mira Rai
Mira Rai s vyhlídkou Kathmándú

Cílem je motivovat mladé Nepálce k aktivnímu životnímu stylu

Silný příběh nepálské dívky pocházející z velmi skromných poměrů budou moci fanoušci vidět na DVD. Premiéra tohoto dokumentu je naplánována na 7. prosince. Hlavním cílem je, aby se dostal do škol a místních komunit lidí, kde by ukázal krásu tohoto sportu a zároveň motivoval mladé lidi a především pak dívky k aktivnímu životnímu stylu. Jedná se o zcela neziskový projekt a příjmy z projekce budou využity pro ostatní nepálské běžce, aby se jim dostalo možnosti startovat na závodech. Na stránkách dokumentu dokonce probíhá i veřejná finanční sbírka. Pokud vás tedy podobně jako mě nadchly dokumenty typu Summits of my life, tak se určitě máme na co těšit.

Tomáš Hudec, SvetBehu.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.