Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Galerie v Praze? Mimo turistické cesty, píše The New York Times

Deník The New York Times | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deník The New York Times | foto: Reprofoto

Pohádkové hrady, vyšperkované paláce, dlážděné ulice s malebnými kavárnami, pestrý noční život a levné jídlo a pití. To vše nabízí Praha. Ale co umění? Turisté často musí mimo trasy vyznačené v průvodcích. Galeriím a muzeím Prahy se věnoval list The New York Times.

Staré Město nabízí mnoho krás, křivolaké uličky, vznešené domy a pestrý architektonický styl, o tom píše snad každý průvodce. Pokud si však turisté chtějí prohlédnout umělecké sbírky i současné umění, musí často mimo turisticky přeplněné centrum, píše list The New York Times.

Deník upozorňuje na Centrum pro současné umění s názvem DOX v pražských Holešovicích, které vzniklo teprve nedávno. "Chtěli jsme flexibilní a víceúčelový prostor pro prezentaci současného umění, architektury a designu," říká zakladatel DOX Leoš Válka.

Entropa

Celý komplex je v bývalém areálu továrny a v současné době je zde vystavena Entropa, kontroverzní dílo Davida Černého k českému předsednictví EU.

Turisté toužící po umění musejí tyto prostory často hledat, ale o to větší je pak jejich překvapení.

Galerie a muzea, které deník The New York Times doporučuje navštívit:

Pražské Bienále probíhá v Karlínské Hale (Thamova 8; 420-222-315-268; www.praguebiennale.org)

DOX Centrum pro současné umění (Osadní 34; (420-774-145-434; www.doxprague.org).

Galerie hunt kastner artworks (Kamenická 22; 420-233-376-259; www.huntkastner.com).

Galerie Jiří Švestka (Biskupský dvůr 6, 420-222-311-092; www.jirisvestka.com).

Meet Factory (Ke Sklárně 15; 420-251-551-796; www.meetfactory.cz).

Galerie 35m2 (Víta Nejedlého 23; 420-222-721-731).

Karlin Studios (Křižíkova 34, 420-251-511-804; www.karlinstudios.cz).


"Myslím, že mnoho turistů, kteří navštíví Prahu je zklamáno. Třeba my jsme v oblasti, kam se mnoho z nich nepodívá. V Holešovicích jsme tak trochu ukrytí," říká Camille Huntová, která spoluvlastní Galerie hunt kastner artworks a už dva roky působí v Galerii současného umění v pražských Holešovicích.

Tato městská čtvrť však turistům nabízí mnoho pozitiv. Nedaleko je rozsáhlý park Letná, kde si mohou pod kaštany vychutnat české pivo a po setmění se kochat výhledem na noční Prahu. Park Stromovka žije především o víkendu, lidé si zde mohou zaběhat, projet se na kolečkových bruslích nebo si udělat piknik, píše se v deníku.

"Před patnácti lety si všichni mysleli, že Praha bude jako Berlín," říká Katherine Kastner, spolumajitelka Galerie hunt kastner artworks. "Pak se něco stalo, a my jsme upadli do jakéhosi temného období. Teď jsme na cestě zpátky. V Praze vzniká spoustu zajímavých prostorů pro umění a z toho jsme všichni nadšení," dodává Kastner.

Jeden z prvních počinů, který po Sametové revoluci přilákal pozornost umělců byla také Galerie Jiřího Švestky, ta byla otevřena asi před 15 lety. Nachází se v funkcionalistickém domě na konci úzké dlážděné uličky Starého města, většina turistů na ni také narazí jen náhodou, píše se v deníku.

"V Londýně nebo New Yorku jsou tradiční galeriiní ulice. V jedné ulici najdete všechny významné galerie. V Praze ale musíte hledat, často jsou na okrajích města," říká Lucie Drdová, kurátorka.

Článek se věnuje také uměleckému prostoru Meet Factory Davida Černého. Připomíná jeho známý růžový tank a kontroverzní plastiku Entropa, na které je Bulharsko vyobrazeno jako "turecký" záchod a Německo připomíná svastiku. Meet Factory je multifunkční prostor, který nabízí prostor také pro hudební, filmovou a multimediální produkci.

Dále se autoři textu zmiňují o Muzeu Kampa a Galerii Rudolfinum, ty by měli návštěvníci Prahy snadno najít. Jsou v historickém centru města. Nápomocí má být turistům mapa Art Map, kterou dostanou ve všech galeriích. V posledním vydání mapuje 66 výstavních prostor, ateliérů, galerií a uměleckých prostor, které vznikli teprve nedávno.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!