Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
29. března 2006 14:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Gruzínec: Moravané jsou veselí a přátelští

Irakli Čedia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irakli Čedia | foto: Lidové noviny

PRAHA Do České republiky jsem přijel z jednoho prostého důvodu, a tím bylo studium. Na české ambasádě v Gruzii se konalo výběrové řízení a úspěšní uchazeči pak dostali možnost studovat v ČR. Nejdříve jsme u vás museli absolvovat rok jazykové školy, a poté jsme mohli zkusit přijímačky na nějakou školu.

Je to od Česka chvályhodné, že tímto způsobem podporuje vzdělání cizinců a umožňuje rozvíjet jejich intelektový potenciál.

Ve výuce je tu mnohem modernější přístup, v Gruzii často vyučují hodně staří profesoři a od toho se odvíjí i obsah výuky.

Stejný obor, který studuji tady - tedy politologii - studuji dálkově rovněž doma, a tak mohu přístup k látce velmi dobře a skutečně z vlastní zkušenosti porovnat. Tak mě například u nás zaráží, když vyučující, který před revolucí přednášel o komunismu, nyní se zápalem vypráví o demokracii.

Hodně mě překvapila uzavřenost Čechů. S lidmi na jihu Evropy se to nedá srovnávat, ti jsou mnohem živější a otevřenější. Proto mě naopak potěšila povaha Moravanů, kteří jsou veselí a velmi přátelští.

Také jsem si musel zvykat na vaši stravu, Gruzie má úplně jinou kuchyni. Ale naštěstí mi to nedělalo žádné problémy. Navíc i v Gruzii se čepuje pravý český Staropramen.
, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!