Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hamburské letiště jako první v Německu používá tělesné skenery

Cestování

  10:52
BERLÍN - Tělesný skener, který má lépe odhalit skryté výbušniny nebo jiné nebezpečné předměty u pasažérů, začalo používat Mezinárodní letiště v Hamburku jako první v Německu.

Letištní skener foto: Reprofoto

Kritizovaný skener se bude nejprve půl roku testovat a kontrolovaní cestující se budou moci dobrovolně rozhodnout, zda "intimní" prohlídku podstoupí. Projít mohou taky klasickým rámem s detektory kovu.

Jako první skener v pondělí "na vlastní tělo" vyzkoušel německý ministr vnitra Thomas de Maiziére. "Bylo to jako u zubaře, jenom doktor pak nevrtal," popsal politik vládní CDU své pocity poté, co opustil zařízení připomínající otevřenou sprchovou kabinu. V něm musí každý pasažér na tři sekundy postát se vzpaženýma rukama, než si přístroj vyfotí, zda kontrolovaný neskrývá něco pod oblečením.

Intimní partie se nezobrazí
Nejedná se však o žádný "svlékací skener", jak se dříve těmto zařízením přezdívalo. Na monitoru se celníkům nezobrazují intimní partie pasažéra, ale pouze obrys jeho postavy, na němž jsou případně vyznačeny "nepatřičné předměty". U německého ministra tak odhalil, že si nesundal hodinky a v kapse nechal mobilní telefon.

"Na té obrazovce není vůbec nic vidět. Myslela jsem si, že se tam toho ukáže víc," překvapilo to podle serveru welt.de i jednu z prvních dobrovolnic, dvaadvacetiletou Leif Jansennovou. "Když to slouží bezpečnosti, pak je to OK," neměla problém s tělesným skenerem ani Karsten Bayerová.Skener otestoval i německý ministr vnitra.

"Zavedení tělesných skenerů přinese skutečnou výhru pro bezpečnost civilního leteckého provozu," slibuje si de Maiziére od přístroje, jehož cena je 150.000 eur (3,7 milionu Kč).

Německé policejní odbory však varují před přílišným optimismem a spoléháním na moderní techniku. Podle jejich představitele Josefa Scheuringa není ještě zajištěno, že nebude možné s tělesným skenerem manipulovat a zfalšovat jeho záběry. "Také pohyb pasažérů na letištích musí být sledován vyškolenými policejními silami," tvrdí podle agentury DPA Scheuring. Stejný technický pokrok navíc mohou zaznamenat i kriminálníci a teroristé, a náskok získaný díky tělesnému skeneru tak mohou brzy dohnat, upozornil.

Nový druh bezpečnostních skenerů se v současnosti používá v USA a testují ho ve Velké Británii a Nizozemsku. S jeho zkoušením naopak už skončila Itálie, která se ho podle pondělní zprávy deníku Corriere della Sera nechystá zavést do praxe. Podle římské vlády jsou kontroly tělesným skenerem příliš zdlouhavé a nejsou dokonalé.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!