Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Havlovo výročí připomíná řada akcí. Kdy a kam zajít?

Velkorozměrné neonové Srdce vizuálního umělce Jiřího Davida instalovali 14. prosince na budovu Evropského parlamentu v Bruselu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velkorozměrné neonové Srdce vizuálního umělce Jiřího Davida instalovali 14. prosince na budovu Evropského parlamentu v Bruselu. | foto: ČTK

PRAHA  V Česku i zahraničí si lidé v úterý připomenou první výročí od skonu prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Vzpomínkové akce už propukly začátkem týdne.

Praha

Památník Woodrowa Wilsona v Praze: Na Chodníku svobody u památníku Woodrowa Wilsona v Praze byla v pondělí odhalena plaketa Václava Havla. Jde o poctu americko-českých a americko-slovenských komunit bývalému prezidentovi Havlovi.

Kostel sv. Anny (Pražská křižovatka): V pondělí v podvečer se uskuteční vzpomínková mše, kterou na požádání vdovy Dagmar Havlové povede kardinál Dominik Duka. Zvaná je i veřejnost.

Václavské náměstí a Hradčanské náměstí: Na úterý je plánované setkání na Václavském náměstí s podtitulem S Havlem dál. Příchozí se poté vydají v průvodu na Hradčanské náměstí. Shromáždění doprovodí video projekce, promluví například někdejší Havlův spolupracovník Vladimír Hanzel či hudebník Michael Kocáb. Setkání, inspirované i písní Jednou budeme dál, která zněla během přelomových událostí roku 1989, podpořila řada osobností veřejného života. Připojili se k ní také aktivisté, kteří šíří na sociálních sítích výzvu k ohrnutí kalhot na Havlovu počest. "Kalhotový den" má připomenout, že Havel měl při své inauguraci v prosinci 1989 nápadně krátké kalhoty.

Divadlo Na zábradlí: V Divadle Na zábradlí svému někdejšímu kolegovi, dramatikovi, kulisákovi a tajemníkovi činohry v úterý odhalí pamětní desku. Bronzovou desku navrhl sochař David Černý. "Bude to vtipné jen decentně, jde o klasickou pamětní desku," uvedl umělec. Bude umístěna vedle hlavního vchodu do budovy. Následovat bude večer Divadlo - příležitost být sám sebou, který pořadatelé pojmenovali podle názvu jedné kapitoly z knihy Anny Freimanové Václav Havel o divadle. Ve scénickém čtení i inscenacích se představí známé i méně známé Havlovy texty.

Lidé ke hrobu Václava Havla přinášejí svíčky a květiny.

Lidé ke hrobu Václava Havla přinášejí svíčky a květiny.

Staroměstské náměstí: Vzpomínat se bude též v kostele Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí. Na úterý je naplánováno rekviem za Václava Havla.

Národní technické muzeum: Instituce vzdá Havlovi hold tím, že se v úterý vzdá vstupného a lidé si budou moci expozici prohlédnout zdarma.

Vojenský historický ústav: Ve čtvrtek bude zahájena výstava cyklu kreseb Odcházení Jiřího Sozanského, bude zde představena i Havlova busta od sochaře Lubomíra Janečky.

Knihovna Václava Havla: Organizace, která se stará o Havlův odkaz, uvedla, že tento čtvrtek pořádá setkání s jedním z nejvýznamnějších slovinských spisovatelů a bojovníkem proti totalitám Borisem Pahorem, jemuž je téměř sto let a jeho život promítá celé 20. století. V pátek pak vyhlásí knihovna 4. ročník soutěže o nejlepší studentský esej na téma, jak si mládež představuje budoucí hlavu státu. Již 14. prosince uvedla premiéru polského dokumentárního filmu Krystyny Krauzeové Náš Vašek - O moci bezmocných.

Brno

V Brně bude odhalena vosková plastika Srdce pro Václava Havla. Je vyrobena ze zbytků svíček zapalovaných na veřejných prostranstvích po Havlově smrti.

Litoměřice

Zástupci Litoměřic uctí Havlovu památku položením květin u jeho busty, kterou mu město odhalilo v říjnu.

Liberec

Vzpomínkovou akci pořádá liberecký magistrát spolu s herci Divadla F.X. Šaldy na náměstí před radnicí.

Čáslav

V Čáslavi se chystá projekce dokumentu Občan Havel. Dusíkovo divadlo uvede v příštích dnech Havlovy hry a koncert Havlových oblíbených The Plastic People of the Universe.

U plotu chalupy na Hrádečku na Trutnovsku, kde minulý rok zemřel Václav Havel, hořely desítky svíček.

U plotu chalupy na Hrádečku na Trutnovsku, kde minulý rok zemřel Václav Havel, hořely desítky svíček.

Belgie - Brusel

V Bruselu na budově Evropského parlamentu se v pondělí večer rozsvítí patnáctimetrové neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida.

Itálie

Havlovu osobnost v úterý připomene mezinárodní vědecká konference, na níž se podílí tři tamní univerzity s podporou českého velvyslanectví.

Polsko - Varšava

Ve varšavském kině Muranów v pondělí uvede představitel Polsko-česko-slovenské solidarity Zbigniew Janas  polský dokumentární film Krystyny Krauzeové Náš Vašek - O moci bezmocných.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!