13. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Helfštýn navštíví Vok, Sovinec budou dobývat dánská vojska

Hrad Helfštýn. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Helfštýn. | foto: ČTK

České hrady si na víkend připravili speciální program. Na Helfštýn zavítá Petr Vok z Rožmberka, Sovinec budou opět dobývat dánská vojska z dob třicetileté války. Tady jsou tři tipy, kam se můžete o víkendu vydat.

Helfštýn se vrátí do doby renesance, přijede i Petr Vok

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se tuto sobotu vrátí do období renesance. Prostory hradu zaplní během tradičního hradního bálu stovka dvořanů v historických kostýmech. Za brány hradu zavítají i jeho bývalí majitelé - dávný šlechtic Petr Vok z Rožmberka a Kateřina z Ludanic. Letošní 20. ročník bálu pojala správa hradu jako celodenní maškarní rej. Zapojit se do něj mohou i návštěvníci hradu. "Petr Vok z Rožmberka, jeden z největších feudálů a vlastníků v jižních Čechách, si vzal Kateřinu z Ludanic. Právě ta byla majitelkou helfštýnského panství. Od té doby v létě zajížděli na toto moravské panství, aby si užili pár kratochvíl. Hradní bál se pořádá na jejich počest," řekl kastelán Jan Lauro.

Hrad Sovinec budou opět dobývat dánská vojska

Středověký hrad Sovinec na Bruntálsku budou o víkendu po staletích opět dobývat dánská vojska z dob třicetileté války. V pozicích útočníků a obránců dnes státem chráněné památky se představí asi 40 členů historických skupin. Jejich bitva se uskuteční při akci s názvem Za čest krále. Útočníci a obránci hradu se střetnou na druhém, třetím a čtvrtém nádvoří. "Stejně jako loni se zaměříme na rok 1626, kdy hrad vyhladověli Dánové. Vzhledem k bezpečnosti návštěvníků se nebude tolik střílet, půjde především o šermířské souboje," uvedl Zedek. Bitva se uskuteční v sobotu i neděli ve 12:30. Návštěvníci si budou moci o víkendu prohlédnout také ukázky života v obléhaném hradě a vyzkoušet si základní dobovou výstroj a výzbroj.

Noční prohlídky s historickými postavami v Malenovicích

Hrad v Malenovicích ve Zlínském krají láká na noční prohlídky, které se budou konat už tuto sobotu. Nádvoří a část interiéru obsadí skupina historického šermu Berendal. Žongléři s ohněm pobaví návštěvníky před hradem, lidé uvidí i orientální tanečnice s doprovodem bubeníků.
"V interiéru hradu budou ke zhlédnutí živé obrazy, ukázky života šlechtické barokní rodiny. A jen opravdu statečným návštěvníkům doporučíme pohled do hladomorny," uvedla Blanka Kovandová, spolupracovnice zlínského Muzea jihovýchodní Moravy, které je správcem hradu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz