Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hornatá pustina pohostinného Jordánska v sobě ukrývá pouštní krásky Petra a Wadi Rum

Nabatejci čerpali inspiraci pro architekturu z antických vzorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nabatejci čerpali inspiraci pro architekturu z antických vzorů | foto: Petra Greifová

Své stopy zde zanechali Nabatejci, Římané, arabské muslimské dynastie i křižáci. Přesto je největším klenotem malého bezpečného království nádherná scenérie pouštní krajiny a pohostinní a přátelští beduíni v ní.

Jordánsko je trochu větší než Česká republika a má podobný počet obyvatel. Vzhledem k tomu, že většinu země pokrývá poušť, jsou lidé nahuštěni především v horách východně od řeky Jordán na sever od hlavního města Ammánu. My teď prozkoumáme dvě nejkrásnější místa, která leží v hornaté pustině – skalní město Petra a červenou poušť Wadi Rum.

Skalní město Petra je sedmým divem moderního světa

V místě, kde se setkávají tři údolí a vytváří Wadi al-Araba, se tyčí pískovcové skály v tak těsném rozestupu, že město ukryté mezi jejich stěnami zůstalo tajemstvím místních beduínů až do návštěvy švýcarského cestovatele a dobrodruha v arabském převleku J. L. Burckhardta. Petru vystavěl kolem přelomu letopočtu arabský rod Nabatejců, který se díky své podnikavosti v obchodu vyšvihl z nomádského kmene na uznávaného partnera helénských měst. Z antických vzorů čerpali inspiraci pro architekturu svých do skal vytesávaných hrobek i volně stojících patrových domů.

Co ještě vidět v Jordánsku

  • Ammán – příjemné a bezpečné moderní velkoměsto. V centru to žije, na tržištích je rušno a křik, na ulicích stovky troubících aut, mešity svítí zeleně a muezzinové se překřikují. V okrajových částech města najdete kosmopolitní atmosféru a kavárny. Nad městem se tyčí citadela s šedou kupolí Ummajovského paláce; římské památky najdete na každém kroku – nejhezčí je zrekonstruované divadlo.
  • Jerash – dokonalá ukázka římského města, jednoho z blízkovýchodní federace Decapolis. Zachovalé 800 metrů dlouhé cardo se sloupořadím, unikátní oválné fórum, rekonstruované divadlo, téměř kompletní kašna nymfeum a několik chrámů. Na prohlídku si vyčleňte alespoň čtyři hodiny.
  • Mrtvé moře – koupání v Mrtvém moři je zážitek – koncentrace soli a minerálů nadnáší tělo tak, že se můžete vznášet na zádech. Léčivost vody je nesporná, každá ranka vás bude bolet jako ďas a rychle se budete těšit do bazénu se sladkou vodou. Proto je ideální ubytovat se například v rezortu Oh Beach asi 45 minut jízdy z Ammánu.
  • Wadi Mujib – další možnost, jak se osvěžit po koupeli v Mrtvém moři je túra nebo přímo canyoning v soutěsce (velmi podobné Síku v Petře), kterou protéká průzračně zelená voda a skáče v několika tůňkách a vodopádech. Leží asi 20 minut jižně od Oh Beach a najdete tu jednodušší ubytování Mujib Chalets.
  • Královská cesta – krásná panoramatická silnice číslo 35, nazývaná Kings Highway, vedoucí z Ammánu do Petry přes několik soutěsek s nádhernými výhledy kopíruje starodávnou obchodní stezku. Samotná cesta po ní je obrovským zážitkem a najdete na ní křižácké hrady Karak a Shobak, termální prameny Hammamát Afrín a také největší přírodní rezervaci v Jordánsku Dana, která je stranou zájmu většiny turistů a můžete se tu ubytovat třeba v kempu Al Nawatef a podnikat treky do okolí.
  • Madaba – místo osídlené více než 4500 let zachovalo věrný obraz byzantského a ummajovského města. V palácích a kostelích jsou nádherné mozaiky, včetně mozaikové mapy Svaté země. Madaba je ideální základnou pro objevování krás severní části Jordánska. V její blízkosti se nachází biblická hora Nebo, kde byl pochován Mojžíš a odkud při dobré viditelnosti dohlédnete až na Jeruzalém.
  • Pouštní hrady – východně od Ammánu se nachází několik ummajovských hradů, pouštních paláců či loveckých zámků, nejznámější jsou kusair Amra, kusair Kharana a kusair al – Azraq
  • Aqaba a Rudé moře – pohodové přímořské městečko. Od podzimu do jara jsou luxusní hotely dobrou základnou pro návštěvy Wadi Rum se šnorchlovačkou poblíž. V létě jsou pěkné a luxusní hotely vytěžovány Saudskými Araby. Na jih od města leží přístav, dále pak má Jordánsko ještě 20 kilometrů pobřeží Rudého moře s průměrnou písečnou pláží a moc pěknými korály přístupnými ze břehu. Ubytování nabízí malá osada na konci Jordan Trail – například Bedouin Moon Village s bazénem a školou potápění. V hlubinách najdete potopený tank a bojové letadlo, obývané dnes barevnými rybkami.

Nejznámější jordánská památka, samozřejmě zapsaná na seznamu UNESCO, leží asi tři hodiny jízdy jižně od hlavního města Ammánu, poblíž moderního a na turisty připraveného města Wadi Musa. Abychom se vyhnuli hlavnímu proudu turistů, jsme prvními ranními návštěvníky. Míjíme zajímavé bloky džinů a Hrob obelisků, do Petry vcházíme více než kilometr dlouhou soutěskou Sík, která i v minulosti sloužila jako vstupní brána pro obchodníky s kořením, myrhou a kadidlem. Podél skal se zachovaly sotva znatelné reliéfy karavan a vodovodní kanálek, který přiváděl vodu do města v nitru skal a osvěžoval poutníky. Soutěska je v nejužším místě tak těsná, že se rozpaženýma rukama můžeme dotknout obou stěn. Mezi skalami se rýsují nádherné křivky sluncem zalitého pískovcového portálu Al-Chaznech, „Pokladnice“. Stejně jako všechny ostatní je i tato hrobka krásná zvenčí, ale velmi strohá a prázdná uvnitř.

Hrobky zasazené do nádherných pískovcových skal

A protože Petra spojuje nádheru antických památek a Šarských hor, bereme si pevné boty a už šplháme na ostroh naproti Pokladnici. Po 15 minutách se nám otevírá krásný výhled a dáváme si ranní čaj. Při návratu zpět dolů pokračujeme kolem stěny pokryté hrobkami k divadlu, které zásadně přestavěli Římané a v němž své místo našlo 3000 diváků. Údolí se konečně otevírá a dává prostor městu živých. Obrovská kašna zasvěcená nymfám, která tu stávala, zadržovala vodu vedenou soutěskou Sík, sloupořadí zase sloužilo jako obchodní a společenská tepna. Na konci kolonády odděluje chrámový okrsek brána. Z nabatejského chrámu Qasr Al-Bint se zachovaly 23 metrů vysoké zdi budovy zdobené typickým vlysem střídajícím stylizované triglyfy s kolečky.

Beduíni, kteří ve skalních obydlích Petry dříve žili, jsou nyní vystěhováni do nově postavené vesnice kousek dále, ale už dopoledne tu připravují stánkové dobroty a otevírají krámky se suvenýry. Kupujeme si falafel a prcháme před davem na odlehlejší stezky. Jedna z nich vede na východ ke skalnímu úbočí a největším královským hrobkám Dortheos, Florentinus, Palace, Corinthian, Silk, Um a Aneisho. Později se vracíme na hlavní cestu mezi divadlem a Pokladnicí, odkud směrem na západ vede po schodech vytesaných ve skalní stěně další boční stezka k obelisku na High Place of Sacriface. Pískovec tu hraje všemi barvami – červené, žluté, bílé, šedé i hnědé pruhy všech odstínů se vrásní skalami i tympanony hrobek, někde vytváří zajímavé kresby. Roztodivné skalní útvary s okny a komůrkami dávají spousty možností, kde si chvíli ve stínu odpočinout. Stezka dále vede přes několik opršelých hrobek dolů ke Qasr Al-Bint.

Wadi Rum: i poušť může být krásná

Předtím, než zapadne slunce, stoupáme opět po nekonečných schodech mezi skalami, tentokráte na severní svahy k hrobce A´deir neboli Monastery asi tři kilometry na sever od centra Petry. Je to jedna z největších a nejzachovalejších staveb v Petře a při západu slunce je odtud nádherný výhled na krajinu skalnatých hor. Vracíme se k Pokladnici – v pondělí, ve středu a čtvrtek se tu koná večerní program „Petra by Night“. U Pokladnice plápolá tisíce svíček, které spolu s beduínskou hudbou dodávají místu neuvěřitelnou atmosféru. Také celá soutěska je lemována svíčkami, a tak je cesta po západu slunce mnohem příjemnější.

Na cestu do Petry si vyhraďme takto nabitý jeden den, lépe však dva – trasu si můžeme rozložit, nebo si dát celodenní výšlap na blízký vrchol Jabal Harun neboli Áronovu horu (1329 m). Cesta začíná kousek za Qasr Al-Bint a vede do Wadi Farasa. Později se stáčí vzhůru k byzantskému klášteru a na vrchol, kde nad prorokovým hrobem stojí bílá mešita s kupolí. Vezměme si hodně vody a jídlo s sebou.

Pískovcové skalní věže roztodivných tvarů vyrůstají z červeného písku, který je místy porostlý zelenými keříky a jinde tvoří duny. Ve skalních soutěskách se ukrývají prameny vody, pouštní lišky, hyeny a štíři a najdeme tu prastaré skalní kresby. Téměř dokonalá rovina mezi skalami je ideální pro pěší turistiku a běhání – nádherné scenérie se mění s každým krokem. V noci pak skály zalévá stříbrný svit měsíce, proto také toto největší jordánské vádí jeho obyvatelé, beduíni kmene Zalabia, nazývají Měsíční údolí.

Pouštní krása Jordánska
Monastery je pomyslným vrcholem Petry s krásným západem slunce. Více než 800...

Půjčíme si auto, abychom objeli okolí Wadi Rum, vyhlédneme si zajímavé skalní útvary, písečné duny či soutěsky a jdeme se alespoň na půl dne projít. Můžeme chodit v podstatě volně a orientace je snadná.

Nádherná krajina se otevírá hned v místě, kde silnice odbočuje k návštěvnickému centru. Po levé straně se tyčí výrazný masiv nazývaný „Seven Pillars of Wisdom“. Sedm skalních věží se lepí k sobě a symbolizují sounáležitost arabských beduínů. Jsou pojmenovány po literárních pamětech britského důstojníka Lawrence z Arábie, který se na konci první světové války zúčastnil osvobozenecké války Arabů z područí Osmanské říše. A arabskými kmeny se sblížil a porozuměl jejich potřebám, hájil je před mocenskými zájmy Británie.

„Seven Pillars of Wisdom“ můžeme obejít po pěší trase a pokračovat po stezce, která z východu obchází Jabal Umm Ishrin a během celodenního výletu dorazíme až do vesnice Rum. Po levé straně máme masiv Anfashieh, kde najdeme petroglyfy i perfektní lezecké možnosti, a dále k jihu dojdeme k písečným dunám a do centrální části nazvané Khor El-Akram. Na jižním okraji plošiny najdeme lezci oblíbený masiv Khazali se stejnojmennou soutěskou, východně odtud potom Malý skalní most. Nádherné mosty Um Frouth a 35 metrů vysoký Burdah se klenou jihovýchodně. 30 kilometrů jižně od vesnice Rum nás může džíp zavézt pod nejvyšší horu Jordánska, Jabal Umm ad Dami (1840 m), na níž lze vystoupit a rozhlédnout se až k Rudému moři.

Do vesnice Rum se dostaneme samozřejmě také po silnici, asi sedm kilometrů na jih od návštěvnického centra. Hlavní sídlo beduínů v oblasti leží mezi nejvyššími masivy centrálního Wadi Rum nazvaných Jabal Rum a Jabal Umm Ishrin. Oblast byla osídlená odpradávna, o čemž svědčí skvěle zachovalé pravěké skalní malby lidí a antilop nebo zbytky nabatejského chrámu. Současná vesnice je plná plochých přízemních domků s betonovými zídkami pro velbloudy, obchůdek a dvě školy. Najdeme tu také turistické služby místních beduínů v bílém tradičním thawbu a s červenobílou kufii na hlavě. Můžeme si zvolit klasickou čtyřhodinovou prohlídku nejzajímavějších míst v džípu nebo projížďku na velbloudu nebo kombinaci obojího s přespáním v beduínském kempu, kde najdeme několik bujút šáar, „domů ze srsti“, jak se v Jordánsku říká černobílým, z velbloudí srsti utkaným stanům.

Nejlepší je ale věnovat jednomu z nejkrásnějších míst planety aspoň tři dny a ubytovat se v některém z luxusních pouštních rezortů. Můžeme si jít ještě před snídaní zaběhat, pak se vydat na výlet k některému ze zajímavých útvarů a na večer vylézt na skalní vyhlídku a pozorovat, jak západ slunce promění oranžové barvy pouště na sytě červené.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...