31. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Horská Kvilda postaví vyhlídkovou věž na Antýglu

Horní Antýgl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horní Antýgl | foto: horskakvilda.eu

HORSKÁ KVILDA Menší vyhlídkovou věž chce ještě letos postavit na vrchu Antýgl Horská Kvilda na Klatovsku. O vybudování dřevěné věže se bude šumavská obec na pomezí Plzeňského a Jihočeského kraje snažit i přesto, že kvůli změně rozpočtového určení daní přišla až o polovinu příjmů. Stavbu vyhlídky by financovala ze slíbených sponzorských darů, řekla starostka Simona Hnátková.

Na vrcholu Antýglu, nebo též Sokolu, jehož vrchol je ve výšce 1253 metrů nad mořem, kdysi malá dřevěná rozhledna byla. "Něco takového bychom tam rádi postavili, aby turisté i místní se tam mohli jít podívat, protože je tam krásný výhled," řekla starostka.

PSALI JSME:

 Stavbu by musel povolit šumavský národní park, podle Hnátkové ale jeho zástupci předběžně souhlasili. Stavba by měla být podobná malé vyhlídce z Jezerní slatě, kde je od roku 1997 sedmimetrová dřevěná věž. K vyhlídce by z Horské Kvildy na Antýgl vedla nově značená stezka, vše ale bude záležet na souhlasu parku.

Pro Horskou Kvildu, která žije z cestovního ruchu, je prioritou zejména zimní úprava stop pro běžkaře. Obec se stará o 30 kilometrů stop, loni podle starostky přišla jejich údržba na 180.000 korun. Každá další investice je pro obec se zhruba sedmi desítkami obyvatel problematická.

Letos plánuje půlmilionovou investici do přečerpávací stanice, každou vydanou korunu ale musí radnice důkladně zvážit. "Po rozpočtovém určení daní jsme přišli téměř o 50 procent rozpočtu," uvedla starostka. Od státu dřív obec dostávala z daní dva miliony korun, dalších zhruba půl milionu korun dostala radnice na poplatcích. Nyní by měla dostat od státu o 800.000 korun méně, kvůli lehce klesající návštěvnosti Šumavy se snížil i výběr poplatků.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz