Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hostely ve Švýcarsku: Za přijatelnou cenu a se spoustou zážitků

Hotel Scuol může z venku vypadat poněkud stroze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Scuol může z venku vypadat poněkud stroze | foto: Petra Greifová, HedvábnáStezka.cz

Swiss Youth hostels nabízí levné a architektonicky pestré ubytování v dvou i více lůžkových pokojích, a to i v těch nejzajímavějších místech. Přesto není nízká cena hlavní předností hostelů. Důležitější je jejich schopnost vytvořit příjemné místo pro setkávání a výměnu zkušeností.

Přijíždíme do Scuolu, lázeňského městečka v Graubündenu, jedné z bran do Švýcarského národního parku. Hned vedle nádraží stojí moderní kostka jednoho z 53 švýcarských hostelů. Zrovna se hraje finále mistrovství světa ve fotbale a všichni obyvatelé fandí ve společenské místnosti v přízemí. Atmosféra je skvělá, rádi se přidáváme.

Proč bydlet v hostelu?

Bydlet v hostelu má několik kladů. Prvním jsou peníze. Ať už si vyberete prostorné „dormy“ pro více lidí, nebo designově zařízené dvou až čtyř lůžkové pokoje s příslušenstvím, zaplatíte za noc se snídaní méně než v jakémkoli jiném ubytování. Druhým kladem je poloha hostelů. Poblíž nádraží, v místech, která mají nápad, a dokonce i v těch nejvyhlášenějších střediscích jako je Interlaken, Saas-Fee, Svatý Mořic nebo Zermatt. Třetím důvodem je atmosféra. Velký prostor je věnován komunikaci. Mezi cestovateli, výletníky, mladými lidmi, dětmi. Vyměňujeme zkušenosti, navazujeme nová přátelství napříč kontinenty, a to vše naprosto přirozeně a nenuceně.

-

Vidím ještě čtvrtý klad švýcarských hostelů, a tím je jejich architektura. Zatímco některé sídlí v historických budovách hradů, textilek, vesnických domů, horských chat nebo městských vil, ty novější jsou navrhovány předními švýcarskými architekty. Beton, dřevo, sklo. Čistá a naprosto funkční jednoduchost v každém detailu. Ty nejlepší kousky najdete ve Scuolu, Interlakenu, Svatém Mořici a nově Gstaad Saanenland.

Hostel ve Scuolu: ideál pro rodiny a milovníky architektury

Vracíme se z výletu do Národního parku. Náš malý Péťa se vrhá na pískoviště za kamarády ze snídaně. My si sedáme do pohodlných lehátek před hostelem a chytáme poslední paprsky večerního slunce. Nejsme tu sami, a tak hned získáváme několik tipů, jak strávit další dny. O kus dál, ve společenské místnosti, která včera ožívala napínavým fotbalovým vítězstvím, se teď zápolí o prvenství v pingpongové obíhačce. A o patro výše je recepce, restaurace, bar, počítačová pracovna i obývák s krbem – vše otevřené, chytře propojené, se večeří, surfuje, klábosí i odpočívá.

Ideální místo k odpočinku

Ideální místo k odpočinku

Hostel ve Scuolu byl postaven v roce 2007 s využitím tradičních prvků engadinských domů. Stojí naproti nádraží, u lanovky, 15 minut cesty od překrásného centra s domy vyzdobenými renesančními sgrafity, 10 minut k lázním Bogn Engiadina. Disponuje rozsáhlou lyžárnou, kam lze v létě schovat kola, místností pro stolní tenis, terasou, zahradou. Celé první patro je věnováno společenskému setkávání. Hostel má 14 dvoulůžkových pokojů s příslušenstvím, 26 čtyřlůžkových pokojů a 6 nocleháren po 6 lidech. Snídaně jsou formou bufetu a nabízí lokální produkty. Cena od CHF 38 za osobu a noc.

Interlaken Youth hostel: živé a kosmopolitní místo pro backpackery

Jungfrau je pojem, který přitahuje asijské národy, Indy i Evropany. Kontinenty se tu setkávají podobně jako před Taj Mahalem nebo Velkou čínskou zdí. Východiskem turistických atrakcí regionu je Interlaken, moderní lázeňské městečko ležící mezi jezery Brienz a Thun. Zatímco starší domy najdete v čtvrti Unterseen, Interlaken samotný je v podstatě jen hlavní třída směřující od nádraží Interlaken Ost k nádraží Interlaken West. Tady korzují davy lidí všech barev a národností, nad hlavami létají paraglidy, z kaváren a hotelů se ozývá hudba.

Vybavení z přírodních materiálů

Vybavení z přírodních materiálů

Na východním konci této rušné třídy stojí vítěz ankety o nejlepší hostel roku 2013. Moderní budova nabízí cenově přijatelné ubytování v 18 dvoulůžkových, 34 čtyřlůžkových a 8 šestilůžkových pokojích. Přízemí se otevírá do hlavní ulice a je celé pojednané jako místo pro setkávání. 3a bar nabízí euroasijská jídla, v loungi můžete zkontrolovat emaily nebo si zahrát kulečník. Večer sedáme ke stolkům na ulici a pozorujeme cvrkot prázdninového městečka.

Další cestopisy ze Švýcarska si můžete přečíst na cestovatelském portálu HedvábnáStezka.cz.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...