Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hrad Grabštejn je přístupný i v zimě, turisté to ale moc nevědí

O letošní teplé zimě ale na hrad míří více lidí, než v předchozích letech. "Zájem je, i když není v takové míře jako během sezony," uvedla kastelánka hradu Iva Bártová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O letošní teplé zimě ale na hrad míří více lidí, než v předchozích letech. "Zájem je, i když není v takové míře jako během sezony," uvedla kastelánka hradu Iva Bártová. | foto: ČTK

CHOTYNĚ Hrad Grabštejn nedaleko příhraničního Hrádku nad Nisou na Liberecku je jako jeden z mála památkových objektů v Libereckém kraji přístupný i přes zimu, turisté to ale moc nevědí. Oficiálně tam je totiž sezona od začátku dubna do konce října a k prohlídce hradu ze 13. století mimo toto období je nutné dopředu se objednat.

O letošní teplé zimě ale na hrad míří více lidí, než v předchozích letech. "Zájem je, i když není v takové míře jako během sezony," uvedla kastelánka hradu Iva Bártová.

Loni si Grabštejn prohlédlo skoro 17.000 turistů, což je asi o 2000 méně než v roce 2012. Od listopadu ale na hrad přišlo skoro 600 lidí, což je naopak nejvíce za poslední čtyři roky. Dvě skupiny zájemců se ozvaly dokonce i na začátku letošního roku, v předchozích dvou letech přitom hrad v lednu a únoru nenavštívil ani jeden turista.

Kastelánka si ale nemyslí, že by větší propagace ohledně možné návštěvy hradu i v zimě přilákala výrazně více turistů. "Ono se to nezdá, ale když byste se měl hodinu pohybovat po objektu, tak se do vás zima dá," poznamenala. Pro turisty také není snadné ani zcela bezpečné vystoupat na hrad po lesní pěšině, když mrzne, nebo napadne třeba půl metru sněhu.

Příprava na novou sezonu

Podle kastelánky se nyní věnují hlavně přípravě hradu na novou sezonu. "Dělají se drobné opravy, úpravy zázemí, čeká nás generální úklid, musíme připravit průvodcovské texty i program kulturních akcí," vylíčila Bártová, která se na hradě teprve zabydluje. Po 20 letech letos v lednu vystřídala na pozici kastelána Jana Sedláka. "Ráda bych rozšířila nabídku prohlídkových tras," uvedla. Chtěla by využít prostory, které slouží v současné době jako sklady nebo depozitáře. První změny by měli návštěvníci zaznamenat už od dubna.

Kastelánka si ale nemyslí, že by větší propagace ohledně možné návštěvy hradu i v zimě přilákala výrazně více turistů.

Ještě před 20 lety byl Grabštejn chátrající ruinou a hrozilo, že se promění ve zříceninu. Postupná záchrana stála kolem 100 milionů korun. Hrad je známý také díky srpnové beneficí sólisty Národního divadla Luďka Veleho, na níž vystupují špičky opery Národního divadla.

Přes zimu je bez nutnosti objednat se dopředu turistům v Libereckém kraji přístupný jen zámek Sychrov nedaleko Turnova. Od listopadu jej navštívilo asi 13.000 turistů. O vánočních prázdninách také nezvykle lákaly mimořádné prohlídky zámku Hrubý Rohozec. Přišlo na ně 665 lidí, v Předchozích letech byl zájem poloviční.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...