Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hradišťský vrch a léčivé prameny. Vydejte se do Konstantinových Lázní

Čedičový lom s jezírkem, těžba zde byla ukončena v roce 1997. Dnes je na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čedičový lom s jezírkem, těžba zde byla ukončena v roce 1997. Dnes je na... | foto: KAREL DRÁBEK

Jen kousek od Konstantinových Lázní naleznete na masivním čedičovém vrchu druhé největší hradiště v západních Čechách. Zajímavá je nejen tato národní kulturní památka, ale i zdejší léčivé prameny.

První pramen využívaný v Konstantinových Lázních obsahoval sirovodík, a byl proto pojmenován Smraďoch. Dnes k léčbě kardiovaskulárních nemocí a nemocí oběhového ústrojí slouží i další minerální uhličité prameny a zřídelní plyn. Před použitím se voda ohřívá na 33–34 stupňů.

Vztah zdejších minerálních pramenů a třetihorní sopečné činnosti je zde ještě nápadnější než jinde. Přímo nad Konstantinovými Lázněmi ční mohutný kopec – Hradišťský vrch (632 m n. m.). V třetihorách zde vyplnil lávový výlev terénní depresi. Jeho mocnost je asi 50 metrů. Hornina je blízká čediči a těžila se v místním lomu. Ten nám umožňuje nahlédnout do nitra kopce. Při chladnutí a tuhnutí lávy docházelo k jejímu smrštění a následnému rozpukání do šestibokých nebo pětibokých sloupců. Mají průměr až tři metry a jejich vrcholy pod povrchem mají zřetelně zaoblený tvar. V nejnižší části lomu se shromažďuje dešťová voda a vzniklo zde jezírko.

Jak se dříve bránili

Hradišťský vrch má rozsáhlou vrcholovou plošinu. Místo si v pozdní době bronzové lidé vybrali k vybudování hradiště. Osídlení trvalo dlouho – od 12. do 4. století př. n. l. Plochou asi 50 ha a obvodovým opevněním dlouhým 3,7 kilometru patří k nejrozsáhlejším hradištím té doby.

V kamenném valu bylo celkem pět vstupních bran. Až na jednu, která byla zničena, jsou v terénu dodnes viditelné a cesty, které jimi procházejí, jsou stále používané. Zajímavé je, že brány jsou různých typů – jak klešťové s rameny zahnutými dovnitř nebo ven, tak jednoduché uličkové. Východní brána, která je nejlépe zachovaná, je zdvojená. Procházelo se zde úzkou uličkou a předpolím, které bylo sevřeno dovnitř zahnutým valem.

Hradišťský vrch vede naučná stezka. Začíná u požární nádrže v Konstantinových...

Určení stáří hradiště je pro archeology obtížný úkol. Výzkumem lze z tak ohromné plochy odkrýt pouze nepatrný zlomek. Mimo zcela prokázaná fakta tak vždy zbude prostor na dohady a fantazii. Vystavět hradiště byl určitě namáhavý úkol. Místo stavby bylo vždy pečlivě vybráno. Zde nebyl ani nedostatek vody, dodnes jsou zde tři prameniště. Zkusme se ale zamyslet nad obranou takového objektu. Zdejší hradiště mohlo mít až 1000 obyvatel. Připusťme, že v případě největšího ohrožení se do obrany zapojil každý, kdo udržel zbraň. Znamenalo by to, že na každých asi pět metrů opevnění připadal jeden obránce – a to je asi málo. Obranu bylo zjevně nutno rychle přesunovat na místo předpokládaného útoku, to znamená upravit celé okolíhradiště tak, aby bylo přehledné. Velká rozloha hradiště vlastně ztěžuje jeho obranu. Na druhou stranu zde však vzniká dostatečný prostor, kam nepřítel prostě nemá šanci dostřelit.

Střepy a kosti

Archeologové našli velké množství střepů různých nádob, jak běžných užitkových, tak i jemných, pro zvláštní účely. Keramika je někdy hlazená, černě zbarvená tuhováním nebo červeně okrem. Často je i zdobená různými rýhami, vrypy a žlábky. I když dnes máme více možností určení stáří archeologických předmětů, právě nalezená keramika zůstává nejdůležitějším zdrojem informací, které slouží k datování archeologických objektů. Výzkumů zde bylo uskutečněno několik, ve třicátých letech minulého století to byli němečtí archeologové. V letech šedesátých zde proběhlo rozsáhlejší zkoumání dalších míst. Byly zde objeveny základy pravěkých obydlí, jejichž průměrná velikost dosahovala kolem 12 m2.

Cestu na vrchol používali lidé již v pravěku

Část hradiště byla zničena čedičovým lomem, který zde byl otevřen na konci 19. století. Odstřelená hornina byla drcena a tříděna na jednotlivé frakce. S produkcí 12 000 tun vytěženého kamene lom ohrožoval vlastně celý kopec. Těžba naštěstí byla v roce 1997 definitivně uzavřena. V jejím důsledku však zmizela jedna z bran hradiště. Při záchranném výzkumu nad lomem nalezli archeologové také doklady o zemědělství a chovu skotu a koní.

Dnes je většina Hradišťského vrchu zalesněna. Mimo kulturní smrčiny (ale i ty se v některých místech blíží přirozeným horským smrčinám) najdeme i zbytky původních společenstev. Na poměrně malé ploše se zde mění přírodní podmínky – vlhkost, orientace, sklon terénu a další. To vše přispívá k velké druhové pestrosti rostlin i živočichů. V roce 1990 byla část kopce vyhlášena přírodní rezervací. Chrání se zde teplomilné doubravy, lipové a dubohabrové háje s velmi bohatou hájovou květenou.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...