28. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hrady a zámky lákají na duchy. Kde se bude strašit?

Zámek Kačina nedaleko Kutné Hory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Kačina nedaleko Kutné Hory | foto: Lidové noviny

Kasteláni deseti českých hradů a zámků hledají nové možnosti, jak přilákat návštěvníky. Připravili projekt Odhalte třináctou komnatu, ve kterém příchozí lákají na pohádkové bytosti spojené s daným objektem.

Netradiční prohlídky památek s kostýmovanými průvodci a hrou začnou 5. května. Projekt pokračuje také na webové stránce, jejímž prostřednictvím prý chtějí pořadatelé na hrady dostat i ty, kteří raději sedí u počítače.

Těm, komu by se podobné prohlídky památek líbily, se mohou vydat na zámky Děčín, Chlumec nad Cidlinou, Kačinu, Kozel, Loučeň, Slatiňany, na hrady Grabštejn a Kost, na Slezskoostravský hrad a do kláštera v Broumově. Do projektu se tedy zapojily památky státní, soukromé, spravované městem i církví. Projekt organizuje sdružení Zlatý pruh Polabí, které na odhalování zámeckých třináctých komnat dostalo peníze z Integrovaného operačního programu, tedy fondu EU.

Kam jet na výlet? Inspirujte se našimi tipy

Jako třináctou komnatu označují na každé z památek místo, kam se běžně návštěvníci nepodívají. Musí ale předtím navštívit sedm památek do projektu zapojených a nasbírat sedm pomyslných klíčů, které mu otevřou právě třináctou komnatu na vybraném hradu či zámku.

Cyklus prohlídek s tajemnou postavou zahájí 5. května v Děčíně a na Kačině slavnosti, které zahrnou rytířská vystoupení, divadelní představení a soutěže pro děti či koncerty dobové hudby. Na Kačině bude turisty provázet duch hraběte Rudolfa Chotka, v Děčíně je přivítá Zikmund z Vartenberka, jemuž tamní přezdívají Černý rytíř. Na zámku Loučeň čeká na návštěvníky Bílá paní, na hradě Grabštejn provází postava představující svatou Barboru, patronku hradní kaple.

Termíny prohlídek, pravidla hry i další informace o projektu Otevřte 13.komnatu najdou zájemci na zmíněné internetové stránce. www.otevrte13komnatu.cz

Lidovky.cz, ČTK

Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?
Make-up pro děti: Legrace, nebo nebezpečí?

Těžko obhájíte, že se make-up hodí jen pro dospělé, když v hračkářstvích prodávají dětská líčidla. V Česku už dokonce najdete i specializované salony, kde dětem udělají manikúru nebo pedikúru. Jak vysvětlit dnešním dětem, že na líčení mají dost času?