Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hřensko pro turisty otevřelo soutěsky na Kamenici, potřebuje peníze

Hřensko pro turisty otevřelo obě soutěsky na Kamenici, potřebuje peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřensko pro turisty otevřelo obě soutěsky na Kamenici, potřebuje peníze. | foto: MAFRA - Jindřich Mynařík

HŘENSKO Hřensko na Děčínsku otevřelo pro turisty obě soutěsky na Kamenici. Za sobotu je navštívilo zhruba 300 lidí. ČTK to řekl starosta obce Jan Havel.

Silnice z Děčína do Hřenska je zatopená, přístup k soutěskám je vrchem přes Meznou a Mezní Louku. Samotné Hřensko je stále zaplavené vodou z Labe, i když voda tu už poklesla asi o dva metry.

"Obě soutěsky se otvírají, jak Tichá, tak Divoká, včetně občerstvovacího kiosku. Vstup do soutěsek bude v současné době jenom z obcí Mezná, Mezní Louka a Janov. Předpokládáme, že už v neděli bude přístup i ze Hřenska. Do Hřenska se ale lidé dostanou jen oklikou přes Janov či Mezní Louku," informoval starosta. Dodal, že počet návštěvníků v sobotu negativně ovlivnilo nepříznivé počasí, v soutěskách totiž odpoledne pršelo.

Zatopené Hřensko

Podotkl, že situace na řece Kamenici v soutěskách je zcela bezpečná, soutěsky leží nad obcí proti proudu Kamenice. "Voda v soutěskách je na normálu, horní tok řeky je naprosto bezpečný," zdůraznil. V samotném Hřensku už byl odvolán extrémní stupeň ohrožení, řeka tu je ale stále na 3. stupni povodňové aktivity.

Hřensko je stále zatopené, voda tu ale podle Havla od kulminace poklesla asi o dva metry. "Podle mého názoru už se během soboty lidé budou různě na loďkách vracet do objektů," zmínil. Hlavní silnice, která podél Labe obec spojuje s Děčínem a pokračuje směrem do Německa, je stále pod vodou, podle starosty by mohla být zprovozněna už v neděli.

Hřensko

  • Divokou a Edmundovu (dříve Tichou) soutěsku navštíví až 150.000 lidí, z provozování soutěsek a parkovišť obec získá kolem 12 milionů korun ročně.

Nejníže položenou obec v zemi postihly povodně už poněkolikáté v poslední době. "Potřebujeme peníze, proto otevřeme soutěsky, ačkoliv je v obci voda," vysvětlil Havel. V letech 2002, 2003 a 2006 obec zalila voda z Labe, v roce 2010 blesková velká voda dorazila po řece Kamenici z Česko-saského Švýcarska a poničila soutěsky.

"Občerstvení v soutěskách bude fungovat. Cestu zpět na lodičkách budou mít turisté nyní zdarma," doplnil starosta.

Turisté mohou v Českém Švýcarsku navštívit i další výletní cíle. Gabrielinou stezkou z Mezní Louky se dá dojít k Pravčické bráně, přístupný je Dolský mlýn, okolí Doubice, Tokáň, bludiště Úzké schody, Kyjovské údolí či jetřichovické skály.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!