Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Hřensko se probírá z povodní. Soutěska přivítá turisty už o Velikonocích

Provozování jízd na lodičkách v soutěskách Kamenice je hlavní zdroj peněz do rozpočtu Hřenska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Provozování jízd na lodičkách v soutěskách Kamenice je hlavní zdroj peněz do rozpočtu Hřenska. | foto: www.soutesky-hrensko.cz

HŘENSKO Turistické jízdy na pramicích v soutěskách řeky Kamenice u Hřenska budou pravděpodobně alespoň z části obnoveny o Velikonocích, tedy předposlední dubnový víkend. Jako první by měly lodičky vyjet do Edmundovy neboli Tiché soutěsky. Ve čtvrtek večer to řekl na zastupitelstvu obce starosta Josef Černý. Atrakci pro turisty zničila loni v srpnu povodeň.

"Přístaviště je před dokončením. Může začít stavba jezu a napouštění vody. Jezy by se mohly hradit během deseti dnů," řekl zastupitelům a příchozím zástupce stavební firmy. Rozestavěné konstrukce vydržely i menší povodeň 15. ledna, kdy ve Hřensku voda vystoupala podle starosty na třetí stupeň povodňové aktivity.

Rozvodněná řeka Kamenice 28. září v Hřensku

Druhá, Divoká soutěska si vyžádala náročnější opravy. Stavební firma musela zasypat vymleté díry pod jezem. "Předpokládáme, že na sezonu by měla na 100 procent fungovat Edmundova soutěska, Divoká tak na 80 procent," řekl zastupitel pověřený opravami soutěsek Stanislav Křížek. Zatím nedostavěná sociální zařízení vyřeší provizorně mobilní toalety, o obnově kiosku obec jedná.

"Soutěsky, to je to základní, co musíme dát dohromady, aby mohlo dojít k dalšímu rozvoji obce," dodal starosta. Provozování jízd na lodičkách v soutěskách Kamenice je hlavní zdroj peněz do rozpočtu obce. Letos obec počítá s tím, že ze soutěsek a provozování parkovišť získá až 12 milionů korun.

Ještě v posledních dvou týdnech loňského roku dostala obec dary na odstraňování povodní od kraje, obcí i soukromníků za více než 950 tisíc korun, dalších 65 tisíc přišlo od počátku roku 2011. Na odstranění prvotních škod po povodni získala obec už vloni 1,97 milionu. Dalších sedm milionů na obnovu lávek a komunikací pošle ministerstvo pro místní rozvoj, spoluúčast Hřenska tvoří deset procent. Letos Hřensko požádalo o dalších 13 milionů, v roce 2012 se chce ucházet o dotaci na obnovu roubené hospody u soutěsek.

Po povodních odešli i turisté

Statistiky počtu návštěvníků jednotlivých lákadel Českého Švýcarska dostupných z Hřenska ilustrují, jak loňskou sezonu narušily srpnové povodně.

* Pravčickou bránu navštívilo v srpnu roku 2009 přes 40 tisíc turistů. Vloni jich bylo ve stejném měsíci ale jen 11 a půl tisíce.

* Vyhledávanou lokalitou je i známá Edmundova soutěska. V srpnu roku 2009 tudy na loďce projelo 38 tisíc návštěvníků, v loňském roce jen 9 a půl tisíce.

* Gabrielinou stezkou prošlo na konci letních prázdnin v roce 2009 přes 30 tisíc lidí, vloni stejnou dobou jen 12 tisíc.

Loni 7. srpna Hřensko vyplavila rozlitá řeka Kamenice. V době kulminace hladina dosahovala až čtyř metrů a průtok byl srovnatelný s průtokem Vltavy v Praze. Řeka v obci smetla čtyři lávky pro pěší a silniční most, který přerušil turisty hojně využívané autobusové spojení mezi Hřenskem a Meznou. Vojáci v Hřensku postavili provizorní pontonový most.

Starosta vyčíslil škody na 150 milionů korun. Velká voda také smetla zařízení v soutěskách nad Hřenskem, kde obec provozovala turistické plavby na pramicích. Odplavala zděná budova toalet, kiosek i dřevěné hráze, které udržovaly hladinu řeky. Hřensko tak přišlo nejen o turistické lákadlo, ale také o hlavní příjem. Oprava přijde na 25 milionů korun.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!