Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Hřensko se probírá z povodní. Soutěska přivítá turisty už o Velikonocích

Provozování jízd na lodičkách v soutěskách Kamenice je hlavní zdroj peněz do rozpočtu Hřenska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Provozování jízd na lodičkách v soutěskách Kamenice je hlavní zdroj peněz do rozpočtu Hřenska. | foto: www.soutesky-hrensko.cz

HŘENSKO Turistické jízdy na pramicích v soutěskách řeky Kamenice u Hřenska budou pravděpodobně alespoň z části obnoveny o Velikonocích, tedy předposlední dubnový víkend. Jako první by měly lodičky vyjet do Edmundovy neboli Tiché soutěsky. Ve čtvrtek večer to řekl na zastupitelstvu obce starosta Josef Černý. Atrakci pro turisty zničila loni v srpnu povodeň.

"Přístaviště je před dokončením. Může začít stavba jezu a napouštění vody. Jezy by se mohly hradit během deseti dnů," řekl zastupitelům a příchozím zástupce stavební firmy. Rozestavěné konstrukce vydržely i menší povodeň 15. ledna, kdy ve Hřensku voda vystoupala podle starosty na třetí stupeň povodňové aktivity.

Rozvodněná řeka Kamenice 28. září v Hřensku

Druhá, Divoká soutěska si vyžádala náročnější opravy. Stavební firma musela zasypat vymleté díry pod jezem. "Předpokládáme, že na sezonu by měla na 100 procent fungovat Edmundova soutěska, Divoká tak na 80 procent," řekl zastupitel pověřený opravami soutěsek Stanislav Křížek. Zatím nedostavěná sociální zařízení vyřeší provizorně mobilní toalety, o obnově kiosku obec jedná.

"Soutěsky, to je to základní, co musíme dát dohromady, aby mohlo dojít k dalšímu rozvoji obce," dodal starosta. Provozování jízd na lodičkách v soutěskách Kamenice je hlavní zdroj peněz do rozpočtu obce. Letos obec počítá s tím, že ze soutěsek a provozování parkovišť získá až 12 milionů korun.

Ještě v posledních dvou týdnech loňského roku dostala obec dary na odstraňování povodní od kraje, obcí i soukromníků za více než 950 tisíc korun, dalších 65 tisíc přišlo od počátku roku 2011. Na odstranění prvotních škod po povodni získala obec už vloni 1,97 milionu. Dalších sedm milionů na obnovu lávek a komunikací pošle ministerstvo pro místní rozvoj, spoluúčast Hřenska tvoří deset procent. Letos Hřensko požádalo o dalších 13 milionů, v roce 2012 se chce ucházet o dotaci na obnovu roubené hospody u soutěsek.

Po povodních odešli i turisté

Statistiky počtu návštěvníků jednotlivých lákadel Českého Švýcarska dostupných z Hřenska ilustrují, jak loňskou sezonu narušily srpnové povodně.

* Pravčickou bránu navštívilo v srpnu roku 2009 přes 40 tisíc turistů. Vloni jich bylo ve stejném měsíci ale jen 11 a půl tisíce.

* Vyhledávanou lokalitou je i známá Edmundova soutěska. V srpnu roku 2009 tudy na loďce projelo 38 tisíc návštěvníků, v loňském roce jen 9 a půl tisíce.

* Gabrielinou stezkou prošlo na konci letních prázdnin v roce 2009 přes 30 tisíc lidí, vloni stejnou dobou jen 12 tisíc.

Loni 7. srpna Hřensko vyplavila rozlitá řeka Kamenice. V době kulminace hladina dosahovala až čtyř metrů a průtok byl srovnatelný s průtokem Vltavy v Praze. Řeka v obci smetla čtyři lávky pro pěší a silniční most, který přerušil turisty hojně využívané autobusové spojení mezi Hřenskem a Meznou. Vojáci v Hřensku postavili provizorní pontonový most.

Starosta vyčíslil škody na 150 milionů korun. Velká voda také smetla zařízení v soutěskách nad Hřenskem, kde obec provozovala turistické plavby na pramicích. Odplavala zděná budova toalet, kiosek i dřevěné hráze, které udržovaly hladinu řeky. Hřensko tak přišlo nejen o turistické lákadlo, ale také o hlavní příjem. Oprava přijde na 25 milionů korun.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...