12. března 2012 15:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Indie láká turisty. Postaví repliku chrámu Angkor Vat

Kambodžský chrám Angkor Vat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kambodžský chrám Angkor Vat | foto: Nora Grundová

DILLÍ/PHNOMPENH Indie chystá nové lákadlo pro domácí i zahraniční turisty. Na břehu svaté řeky Gangy ve východním státě Bihár hodlá vybudovat repliku kambodžského chrámu Angkor Vat z 12. století - a to dokonce v "nadživotní velikosti". Informoval o tom list The Wall Street Journal.

Chrám má letos v květnu začít stavět soukromá společnost Bihar Mahavir Mandir Trust. Chystaná stavba bude mít pět podlaží a bude vysoká 222 stop (67,66 metru). Díky tomu bude "nejvyšším hinduistickým chrámem na světě", uvedl Trust v prohlášení. Odhadované náklady deset let trvajícího projektu jsou asi miliarda rupií (376,7 milionu korun).

PŘEČTĚTE SI:

"Vždycky jsem byl fascinován krásou a velikostí Angkor Vatu," řekl tajemník trustu Ačarja Kišore Kunál. "Znovu vytvořit toto mistrovské dílo bude poctou pro Indii," dodal.

Angkor coby chrámový komplex v severozápadní Kambodži a současně metropoli khmerské říše vybudoval ve 12. století Súrjavarman II. Chrám Angkor Vat je jednou z desítek památek, které tu jsou na ploše zhruba 200 hektarů. Angkor byl zničen Thajci v roce 1431, objevili jej Francouzi v roce 1857. V současnosti je jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí Kambodže.

Indická replika chrámu "Virat Angkor Wat Ram Mandir" bude postavena na ploše 16 hektarů asi 20 kilometrů od hlavního města státu Bihár Patny.

Nový chrám vyroste na místě, kde pobýval Ráma

Místo, kde bude chrám postaven, "není obyčejné"," dodal Kunál. Legenda uvádí, že tady pobýval Ráma - král přítomný na tomto světě, jenž byl podle hinduistů sedmým vtělením boha Višnua.

Kunál tvrdí, že chrám "dramaticky posílí" turistiku v Indii, ale místní ministerstvo turistického ruchu o plánované stavbě nevědělo, dokud ho o tom neinformoval list The Wall Street Journal.

ČTĚTE TAKÉ:

Představitelka kambodžského velvyslanectví v Dillí uvedla, že Trust nedostal svolení postavit repliku Angkor Vatu. "Nejsme nijak potěšení tímto vývojem," dodala s tím, že kambodžská vláda možná požádá indický kabinet, aby projekt zastavil. "Nenecháme nikoho mást svět tím, že existují dva Angkor Vaty," řekl mluvčí kambodžské vlády Pchaj Sipchan listu New Zealand Herald.

Nebude to přesná replika Angkor Vatu, nejde o soupeření

Podle Kunála ale "není třeba" jednat o povolení s kambodžskou vládou, protože chrám nebude přesnou replikou Angkor Vatu. Odlišovat ho budou tři klíčové rozdíly, dodal. Prvním je skutečnost, že hlavní věž chrámu bude vysoká 222 stop, tedy o 12 stop (3,6 metru) vyšší než v Angkor Vatu. Podle hinduistické víry je číslo 222 příznivé a přináší štěstí.

Druhým rozdílem bude to, že indický svatyně bude postavena z betonu a žuly, a ne z pískovce jako kambodžský Angkor Vat. "Věříme, že tento materiál je mnohem lepší než pískovec," řekl Kunál. A do třetice bude indický chrám vyzdoben obrovskými mramorovými sochami několika hinduistických bohů včetně Rámy, Krišny, Šivy či bohyně Párvatí. Angkor Vat je naopak zasvěcený Buddhovi, zakladateli buddhismu.

"Kambodžská vláda by měla pochopit, že v žádném ohledu nesoupeříme s Angkor Vatem," zdůraznil.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz