Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Indonésané na budoucnost nemyslí, to se odráží na přírodě, říká Čech

Petr Hindrich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Hindrich | foto: Archiv Petra Hindricha

Petr Hindrich se do Indonésie přestěhoval před několika lety. Snaží se, aby zdejší krajina nebyla devastována více než je nutné. Založil také neziskovou organizaci, která usiluje o ekologickou osvětu. „Lidé tu nekalkulují, užívají si přítomnost, což má na jedné straně své kouzlo,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Při prvním pobytu jsem chodil pěšky a jezdil na kole, pohyboval jsem se relativně pomalu. Asi proto se mi nejvíce vryly do paměti vůně všudypřítomných vonných tyčinek a květin. A bohužel také nevábná zákoutí posetá odpadky.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Lidé tu nekalkulují, užívají si přítomnost, což má na jedné straně své kouzlo. Bohužel si proto neuvědomují, že přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné, a to se odráží na jejich postoji k ochraně životního prostředí, který je tedy takřka nulový, a z toho je mi těžko na srdci.

Lidovky.cz:  Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se vracím rád, ostatně tam mám rodinu a přátele, ale nadobro se vrátit nehodlám. Čeká mě tady v jihovýchodní Asii ještě hodně práce, chci se věnovat environmentálnímu aktivismu, vidím tu smysl života.

Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Věřím, že zdravé jídlo se skládá z čerstvých potravin rostlinného původu lokální provenience, a toho je tu dostatek. Tím, jak je Indonésie rozlehlá, člověk pořád objevuje nové chutě. Mladá indonéská městská populace se stává obézní, hlavně díky vlivům západního stravování, i z tohoto důvodu se nijak nesnažím o propagaci české kuchyně.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
V indonéštině jsem Orang Čeko. Vždycky mě rozesměje jejich termín Čekoslavia, s kterým si nás spojují. Nevím proč, asi to byl překlep v učebnici zeměpisu, nebo indonéská tendence zkracovat. Pak slýchávám výčet českých fotbalových hvězd, někdy znají i Prahu. Ovšem na indonéském venkově jsem člověk z jiné planety. Vesměs mě čeká vřelé přijetí, Indonésané se rádi vyptávají, a mě nevadí se s nimi dát do řeci. Všeobecně Indonésané vzhlíží k cizincům. Vždyť letenka z Prahy se mnohdy rovná jejich ročnímu platu.

Lidovky.cz:  Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Je tu prezidentský systém a minulé prezidentské volby byly velmi těsné, vyvolávaly spoustu emocí. Lidé se tu nebojí vyjít do ulic, a to i u voleb do lokálního zastupitelstva. Nezřídka dochází ke krveprolití.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...