7. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Indonésany mají smést z vlaků smradlavá košťata

I takhle vypadá železniční doprava v Indonésii (archivní foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I takhle vypadá železniční doprava v Indonésii (archivní foto). | foto: ČTK

Indonésie přišla s novým bizarním plánem, jak odradit pasažéry cestující na střechách místních vlaků. Poté, co uspěl nápad s betonovými koulemi, rozhodli se železnice nainstalovat košťata namočená v páchnoucí břečce. Nechtěné jezdce zaručeně smetou.

"Pro každého, kdo tam zůstane, to bude jako plesknutí," řekl Ahmad Sujadi ze státních železnic. "Odrazovací" košťata podle něj budou nad trati namontována počínaje dneškem.

Indonésie už vyzkoušela prakticky cokoli, aby zabránila lidem cestovat na střechách vagónů křižujících hlavní ostrov Jávu. Ostřelovala je barvou z pistolí, poštvala na ně cvičené psy a na pomoc přivolala dokonce i muslimské duchovní.

Nic ale nezabíralo. Až minulý měsíc se jedna z taktik konečně osvědčila. Na několika místech nad tratí se objevily konstrukce podobné fotbalovým brankám, z nichž na řetězech visí betonové koule zvící grapefruitu.

Pasažéry na střechách vagónů mají odradit tyto betonové koule. Budou zavěšené nad projíždějícími vlaky.

Pasažéry na střechách vagónů mají odradit tyto betonové koule. Budou zavěšené nad projíždějícími vlaky.

"Vlakoví surfeři" si rychle uvědomili, že tohle by je mohlo shodit dolů nebo dokonce zabít a ze střech slezli.

ČTĚTE TAKÉ:


Povzbuzení tímto úspěchem se železniční činitelé rozhodli vyzkoušet i košťata. Nasadit je chtějí na trať spojující hlavní město Jakartu s Bogorem v provincii Západní Jáva.

Kritika, která se za tato opatření na železnice snesla, Sujadiho nijak netrápí. "Někteří lidé říkají, že je to nelidské, ale to je v pořádku," řekl agentuře AP. "Protože nechat lidi jezdit na střechách vagonů je ještě nelidštější." Stovky lidí mají v Indonésii ve zvyku jezdit na střechách vagonů, protože tak uniknou tlačenici uvnitř, nemohou si dovolit koupit jízdenku, anebo jim to jednoduše připadá zábavnější. Každoročně si ale tento zvyk vyžádá desítky obětí, které buď spadnou dolů, anebo je zabije elektrický proud z drátů visících nad tratí.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz