Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Innsbruck? Traily na kole nebo romantická večeře vždy s výhledem na město

Abychom využili potenciálu velkoměsta, navštívili jsme večer restauraci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abychom využili potenciálu velkoměsta, navštívili jsme večer restauraci... | foto: Tomáš Rucký

Město Innsbruck se lyžařům vůbec nemusí představovat – jde o bránu do Alp a lyžařská střediska se tu vypínají přímo nad městem. My jsme Innsbruck navštívili v rámci velkolepého bikového festivalu Crankworx a při té příležitosti prozkoumali tamní nově se rozvíjející singltraily. Po sportovním vyžití jsme samozřejmě plně využili potenciálu velkoměsta a nenechali si ujít večeři s výhledem na noční Innsbruck.

Horské okolí Innsbrucku už odjakživa láká návštěvníky na četné možnosti turistiky v okolí, ať už za pomoci lanovky, nebo zcela bez ní. O tom, že se za poslední dva roky značně rozvíjí i cyklistické vyžití v podobě výstavby populárních singltrailů ještě ale v tuzemsku možná málokdo ví.

Alzler Alm trail ode mě získává nejlepší hodnocení především díky plynulosti,...
Traily s výhledem na město

My se rozhodli si tu nějaký ten okolní singltrail sjet a začali jsme rovnou v Bikeparku Innsbruck, kam můžete z města dojet dokonce i tramvají. Ať už jste začátečníci nebo pokročilejší, jistě nepohrdnete příjemnou pěšinou s názvem Crazy Family trail, na kterém budete nejčastěji překonávat kamenité či kořenovité pasáže, vše ovšem v mírném svahu, takže odpadá nutnost přílišné technické dovednosti nebo potřeby sjezdového kola. Na oběd jsme si tu zašli do horské hospůdky Muttereralm, kde na porcích opravdu nešetří a i takový štrúdl tu místo dezertu představuje spíše druhý chod.

Kdo na kolo příliš není, ocení v Bikeparku Innsbruck třeba sjezd na kárách, dětské hřiště v korunách stromů u výstupu lanovky nebo si tu můžete vyšlápnout ještě o kus výše k pohádkově zrcadlovým jezerům.

Innsbruck v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 5 h 37 min
  • Bike City Card 1 den 36 eur
  • Bike City Card 5 dní 144 eur
  • www.bikecity-innsbruck.com
  • Tip na restauraci - www.adlers-innsbruck.com
  • Tip na ubytování - www.hotel-seppl.at
  • www.innsbruck.info

Z Mutters jsme se po obědě vydali do protilehlého střediska Nordkette, a cestou bylo k vidění i několik innsbruckých zajímavostí od skokanského můstku, přes muzea až po tolik známý vítězný oblouk. Záchytným bodem pro nás byla stanice moderní hybridní zubačky Hungerburgbahn, která nás za několik minut i s kolem vyvezla z centra města na Hungerburg, kde jsme přestoupili do velkokapacitní kabiny mířící na vrchol Seegrube. Terasa s občerstvením a stále neotřelým výhledem na žijící město Innsbruck zvaly k posezení a dle počtu lidí byla atraktivita místa zcela nepochybná.

Vrchol Seegrube může být i tipem pro vlastníky e-biků, protože výjezd o délce cca 11 km je s pomocí motoru o dost příjemnější a můžete ho dát klidně i víckrát. Dolů se pak můžete svézt po pohodové šotolinové cestě nebo se zhruba ve dvou třtinách odpojit na trail zvaný Arzler Alm, který zvládnou jet i mírně pokročilí, protože nejde o žádné strmé úseky ani strmé pasáže. Alzler Alm trail ode mě získává nejlepší hodnocení především díky plynulosti, kdy není potřeba přehnaně brzdit a lesní charakter pěšiny, která elegantně končí přímo ve městě. Na singltrailu je i několik možností skoků, samozřejmě se ale všechny dají pohodově objíždět.

Pro zajímavost se z vrcholu Seegrube spouští i trail Nordekette, což je vůbec nejtěžší a nejstrmější trail v Evropě. Taková trať je opravdu jen pro skutečné fajnšmekry, takže široké veřejnosti ho nedoporučujeme.

Na výše zmíněné traily a také do bikeparku Innsbruck platí jednotná jízdenka Bike City Card, která dále ještě zahrnuje nedaleký bikepark Tirol a singltrail Einseinser ve stubaiském údolí a ani tyto dvě destinace neunikly naší pozornosti. Bikepark Tirol ve Steinach am Brenner patří k těm pohodovějším, široká veřejnost si tu může sjet jednoduchý modrý singltrail, zkušenější mohou okusit o něco techničtější červenou trať.

Druhý zmíněný Einseinser Trail je červeného značení, tedy z řady středně obtížných, některá místa bych se ale nebála označit za černá. Na obou místech mohou samozřejmě vývozu lanovkou využít i turisté a vydat se na některý z početných turistických okruhů měřících od jedné do tří hodin. Časově nejdostupnější jsou od horní stanice lanovky Panoramabahn obrovské dřevěné sluneční hodiny, skrz které se můžete volně procházet. Konstrukce má okolo 8 m průměr a nabízí výhled do celého stubaiského údolí až po Innsbruck. Díky oficiálním lezeckým stěnám vyhledávají vrchol Elfer také lezci a příznivý profil kopce s dobrými povětrnostními podmínkami lahodí i paraglidistům.

Abychom využili potenciálu velkoměsta, navštívili jsme večer restauraci Designhotelu Adlers, která je vyhlášená nejen díky výborné kuchyni, ale také nás lákala večeře na terase ve 12. patře s výhledem na noční město. Zatímco hlavní chod v podobě steaku jsme si vychutnávali při západu slunce, čokoládové soufle jsme ze lžic olizovali za nočního osvětlení Innsbrucku. Tento zážitek byste si tu neměli nechat ujít, protože sluncem nasvícené hory, velkolepý skokanský můstek nebo noční pulzující město patří k mým nejpůsobivějším zážitkům z tyrolska. Počítejte však samozřejmě s tím, že tu svou peněženku náležitě provětráte.

O tom, že se za poslední dva roky značně rozvíjí i cyklistické vyžití v podobě...

Okolí Innsbrucku samozřejmě nabízí bezpočet dalších sportovních aktivit v čele s turistikou, lezením, tenisem, golfem nebo dobrodružným canyoningem. Díky bezprostřední blízkosti velkého města se však nabízí i další varianty trávení dovolené, takže můžete navštívit třeba unikátní Alpenzoo, kde lze spatřit zvířata typická pro Alpy přes sviště až po medvědy, dále zlatou střechu, která je symbolem města nebo císařský palác, který patří vůbec k nejvýznamnějším památkám Rakouska.

Innsbruck letos v červnu historicky poprvé hostil akci Crankworx, tedy největší světový gravity festival, kde jezdci světových formátů předvádí to nejlepší v disciplínách jako je slopestyle, dual slalom, jízda na pumptracku nebo sjezd. Vše se odehrávalo v bikeparku Innsbruck a zatímco trať na slopestyle, dual slalom a pumptrack se nacházela u spodní stanice lanovky s Innsbruckem v pozadí, dva velké skoky na kontest „Whip-of“ se vypínaly kousek od horní stanice lanovky přímo nad horskými jezery. Akce byla v Innsbrucku natolik úspěšná, že se ji tu organizátoři rozhodli uspořádat i příští rok.

Horské okolí Innsbrucku už odjakživa láká návštěvníky na četné možnosti...

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...