11. července 2019 9:41 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

‚Není to Černobyl, ale je to nebezpečné.’ Instagrameři se sjíždí k toxickému jezeru na Sibiři

V dálce je vidět elektrárna, odkud proudí do jezera odpad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V dálce je vidět elektrárna, odkud proudí do jezera odpad. | foto: Google Maps

NOVOSIBIRSK Ruští instagrameři se sjíždějí k tyrkysovému jezírku na Sibiři, aby si tam pořídili netradiční fotografie. Tím jezerem je ale ve skutečnosti nádrž na odpad z uhelné elektrárny a koupání v ní může vyvolat silnou alergickou reakci. Napsal to zpravodajský server BBC.

Nádrž vypadá jako tropické jezírko, proto si vysloužila přezdívku Novosibirské Maledivy. Důvod krásného zbarvení ale už tak potěšující není - ve vodě jsou oxidy kovů a jiné zplodiny.

Společnost, která elektrárnu spravuje, proto vyzvala návštěvníky, aby se k vodě nepřibližovali. Zdá se však, že varování jen zvýšilo zájem pořídit si na místě selfie. „Jasně, není to Černobyl, ale pořád je to nebezpečné,“ napsala na sociálních sítích jedna uživatelka a k příspěvku připojila fotografii, na které leží na břehu nádrže. Jiný uživatel sdílel fotografii, jak odpočívá na nafukovacím jednorožci.

Břeh všude pokrývá vrstva bílého povlaku.
V dálce je vidět elektrárna, odkud proudí do jezera odpad.

„Vůbec to tady není nebezpečné. Druhý den ráno mi trochu zčervenaly nohy a asi dva dny svědily, pak to ale přestalo. Co byste ale pro takové fotky neudělali?“ napsal žertem další z uživatelů. „Ta voda chutná trochu kysele,“ doplnil.

Leo Alexej dokonce věnoval nádrži stránku na Instagramu. V rozhovoru s BBC poznamenal, že na místě byl čtyřikrát, ale do vody nelezl. „Nedoporučují se té vody dotýkat. Může to vyvolat alergickou reakci,“ řekl.

Společnost, která elektrárnu spravuje, důrazně varovala návštěvníky, aby v nádrži neplavali. Nejenže jsou ve vodě škodlivé látky, hrozí také, že by se případný plavec zabořil do popelavého bahna a nedostal se ven. Elektrárna nicméně uvádí, že obsah nádrže není toxický a že míru radiace zkontrolovala nezávislá inspekce.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Мальдивы в Новосибирске, "страшно красивое" место... . В 10ти минутах езды от моего родного ПЕДа находится небольшое #озеро с невероятно голубой водой, здесь летают голубые #чайки, а вода убивает растения — купаться в ней нельзя❌❗Даже просто помочить ножки, крайне опасно. К сожалению это озеро никакое не чудо природы, а золоотвал, куда сливает отходы ТЭЦ-5 Озеро ничем не огорожено, даже никаких запрещающих знаков нигде нет. Пока мы фотографировались, и восхищались красотой "страшно красивого озера", прямо при нас "смельчаки" трогали руками водичку . Ну а мы лишь посмотрели, пофотались, восхитились видом, и быстренько от туда уехали . #мальдивывновосибирске #золоотвал #ТЭЦ5 #выборная #аномальнаязона #страшаякрасота #страшнокрасивоеместо #природа #новосибирскиемальдивы #безфильтров #лето #9июня #2019 #09062019

Příspěvek sdílený Татьяна  (@tata_nusik),

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.