Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
11. července 2019 9:41 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

‚Není to Černobyl, ale je to nebezpečné.’ Instagrameři se sjíždí k toxickému jezeru na Sibiři

V dálce je vidět elektrárna, odkud proudí do jezera odpad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V dálce je vidět elektrárna, odkud proudí do jezera odpad. | foto: Google Maps

NOVOSIBIRSK Ruští instagrameři se sjíždějí k tyrkysovému jezírku na Sibiři, aby si tam pořídili netradiční fotografie. Tím jezerem je ale ve skutečnosti nádrž na odpad z uhelné elektrárny a koupání v ní může vyvolat silnou alergickou reakci. Napsal to zpravodajský server BBC.

Nádrž vypadá jako tropické jezírko, proto si vysloužila přezdívku Novosibirské Maledivy. Důvod krásného zbarvení ale už tak potěšující není - ve vodě jsou oxidy kovů a jiné zplodiny.

Společnost, která elektrárnu spravuje, proto vyzvala návštěvníky, aby se k vodě nepřibližovali. Zdá se však, že varování jen zvýšilo zájem pořídit si na místě selfie. „Jasně, není to Černobyl, ale pořád je to nebezpečné,“ napsala na sociálních sítích jedna uživatelka a k příspěvku připojila fotografii, na které leží na břehu nádrže. Jiný uživatel sdílel fotografii, jak odpočívá na nafukovacím jednorožci.

Břeh všude pokrývá vrstva bílého povlaku.
V dálce je vidět elektrárna, odkud proudí do jezera odpad.

„Vůbec to tady není nebezpečné. Druhý den ráno mi trochu zčervenaly nohy a asi dva dny svědily, pak to ale přestalo. Co byste ale pro takové fotky neudělali?“ napsal žertem další z uživatelů. „Ta voda chutná trochu kysele,“ doplnil.

Leo Alexej dokonce věnoval nádrži stránku na Instagramu. V rozhovoru s BBC poznamenal, že na místě byl čtyřikrát, ale do vody nelezl. „Nedoporučují se té vody dotýkat. Může to vyvolat alergickou reakci,“ řekl.

Společnost, která elektrárnu spravuje, důrazně varovala návštěvníky, aby v nádrži neplavali. Nejenže jsou ve vodě škodlivé látky, hrozí také, že by se případný plavec zabořil do popelavého bahna a nedostal se ven. Elektrárna nicméně uvádí, že obsah nádrže není toxický a že míru radiace zkontrolovala nezávislá inspekce.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Мальдивы в Новосибирске, "страшно красивое" место... . В 10ти минутах езды от моего родного ПЕДа находится небольшое #озеро с невероятно голубой водой, здесь летают голубые #чайки, а вода убивает растения — купаться в ней нельзя❌❗Даже просто помочить ножки, крайне опасно. К сожалению это озеро никакое не чудо природы, а золоотвал, куда сливает отходы ТЭЦ-5 Озеро ничем не огорожено, даже никаких запрещающих знаков нигде нет. Пока мы фотографировались, и восхищались красотой "страшно красивого озера", прямо при нас "смельчаки" трогали руками водичку . Ну а мы лишь посмотрели, пофотались, восхитились видом, и быстренько от туда уехали . #мальдивывновосибирске #золоотвал #ТЭЦ5 #выборная #аномальнаязона #страшаякрасота #страшнокрасивоеместо #природа #новосибирскиемальдивы #безфильтров #лето #9июня #2019 #09062019

Příspěvek sdílený Татьяна  (@tata_nusik),

ČTK