Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ios. Dobře střežené tajemství Kykladských ostrovů

Dobře utajený poklad Kykladských ostrovů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobře utajený poklad Kykladských ostrovů | foto: Marcela Rusňáková

Pokud se Vám při vyslovení zeměpisného názvu Kyklady lehce podlomí kolena, dostanete chuť na sklenici dobře vychlazeného lávového assyrtika, vaše mysl zabloudí do labyrintu modrobílé pohádky jménem Chóra, vystupující z tyrkysově modrých vod Egejského moře, pak jste tu správně.

Že je Řecko ostrovním státem, není žádným tajemstvím, málokdo už ale ví, že nejstarší demokracii na světě patří více než 3000 ostrovů, i když obydlených je pouze cca 800 z nich. Pomyslnou korunou, nejen ve vítězném vavřínovém věnci, jsou bezesporu ostrovy Kykladské, odvozující svůj název od starořeckého výrazu pro kruh - kyklos. A skutečně, asi třicítka menších, či větších ostrůvků, uspořádaných do nepravidelného kruhu nad největším řeckým ostrovem Krétou, tvoří ostrovní svět sám pro sebe.

Většina z nás si při vyslovení názvu tohoto úchvatného souostroví nejspíš vybaví sopečný ostůvek Santorini, který je bezesporu nejznámějším z Kykladských ostrovů, ať už díky teoriím o ztraceném kontinentu Atlantidě či díky popularitě ostrova na „svatebním“ trhu. Tolik nevěst na kilometru čtverečním opravdu nepotkáte nikde jinde na světě, i když mnozí raději zavzpomínají na úvodní scény filmu Lara Croft, kdy se ještě křivkami oplývající Angelina Jolie proháněla v temných vodách zdejší Caldery.

Tak trochu v pozadí

Ios tak trochu zůstává v pozadí pomyslného top řebříčku a pro po klidu a autenticitě prahnoucího turistu to vůbec není na škodu. Samotný ostrov je jedním z mála, který nemá své letiště. Tedy žádné letiště, ani takové to pidi letiště pro vnitrostátní lety z Athén, jako mají třeba ostrůvky jako Kalymnos, Astypalea nebo Ikaria. Prostě žádné letiště, takže chcete-li se na Ios vypravit, máte více méně dvě možnosti - buď se v athénském přístavu Piraeus nalodit na rychloloď a po zhruba 4 hodinách plavby se ocitnout o 111 námořních mil jižněji v přístavu Gialos nebo se dopravit na Santorini a odtamtud zažít plavbu snů, při které vás super rychlý katamarán na ostrov přepraví za neuvěřitelných 35 min.

Vítejte na Iosu, kde je asi jen 2000 stálých obyvatel, 3 autopůjčovny, 1...

Ios vás přivítá stylově - na levoboku rozkošný maják na vyprahlém skalisku a na pravém vstupu do přístavu vás oslepí svou bělostnou krásou kostelík Ag. Irini, krásná ukázka typické kykladské architekury ze 17. století.

Vítejte na Iosu, kde je asi jen 2000 stálých obyvatel, 3 autopůjčovny, 1 lékárna, 2 benzínky, 1 pořádný supermarket - a není to Lidl, 1 doktor z Austrálie, paní zubařka, pár desítek hotelů a 28 km asfaltových silnic, k tomu asi 50 barů a diskoték, 12 původních větrných mlýnů a údajně 365 kostelů a kapliček - prý na každý den jedna. Skvělé kafe, úžasné drinky, domáci bio eko strava v organických restauracích, jedno vinařství a bezpočet domácích taveren s tím nejlepším, co řecká kuchyně může nabídnout. K tomu přidejte alespoň tucet úžasných pláží, na kterých potkáte někoho obden a idyla je dokonána.

Ostrov Ios, ležící na půl cesty právě mezi Santorini a největším kykladským ostrovem Naxos, je osmým „největšim“ ostrůvkem souostroví, 18 km na délku a 10 km na šířku, tím nikoho neohromíte, ale co vás dostane, je bohorovný klid, tichá ospalost a jakási téměř karmická pohoda, vítající vás od první chvíle, kdy se na tomto tolik pozitivním kousku země ocitnete.

Možná za to mohou magií nabitá místa historických stop, které věky zanechaly v dějinném životopise kamenitého a větry omílaného ostrůvku, což si uvědomíte ihned na první „archeologické“ zastávce. Homérův hrob. Kdo by neznal jméno slavného antického poety, jehož existence i dílo stále budí tolik kontroverzí. Prý se narodil na ostrově Chios, prý byl slepý a nikdy nic nenapsal, snad bylo dílo stvořeno více bezejmennými autory a najednou - hle, jste na Iosu a stojíte před hrobkou antického velikána a navzdory vědcům nepochybujete, že právě zde se nachází místo posledního odpočinku slavného básníka. Homérova matka Klyméné totiž pocházela z Iosu a snad právě proto se slavný autor ve dnech svého konce uchýlil „domů“.

Hlavní město ostrova Ios
Většina z nás si při vyslovení názvu tohoto úchvatného souostroví nejspíš...

Mýtus či skutečnost, kdo ví, ale stovky kamenných mužíků, vystavěných kolem skromného náhrobku s bustou množstvím návštěvníků z celého světa dotvářejí atmosféru mystiky a absolutna. Jen se nadechnout, zastavit, pohlédnout do dálky, s výhledem na sousední ostrovy a najednou se vám Iliada a Odysssea jeví v úplně jiném světle.

Asi je na čase se trochu ochladit, smýt prach ostrovních potulek ve smaragdových vodách moře, nesoucího jméno krále Aegeia - pláž v zátoce Ag. Theodotis se jeví přímo ideálním místem, dvě řady slunečníků, pod kterými nikdo není a na protějším konci pláže typická řecká Kantina, kde frappé za 3 eura chutná jako nápoj Bohů. Copak je to za vůně, nesoucí se vzduchem? Ach ano, dnes v předvečer svátku Narození Panny Marie vás omámí pečená koza na tymiánu s citrónovou omáčkou více, než skutečnost, že se nacházíte u nejstaršího chrámu na ostrově, krásné ukázce typické kykladské architektury 16. století se silnými byzanstkými vlivy.

Vlastní bazén

Ranní slunce již lechtá svými paprsky většinu turistů, kteří se právě probouzejí v největším a vlastně i jediném skutečném ostrovním letovisku Mylopotas, dříve to prý bylo hnízdo hippies, později doupě neřesti, kde jste mohli potkat australské kudrnaté surfaře v živé debatě se švédskými slečnami nad finskou vodkou, ale upřímně-pár seniorek z Holandska a jejich rozlučkové proslovy nad pátým Cuba libre: see you next year jsou maximálnim „odvazem“ který v tu v první polovině září můžete zažít.

Je teplý, slunečný den, nebe bez mráčku, vítr v mezích slušnosti podle pana Beauforta a tedy nejlepší čas ponořit se do labyrintu úzkých, malých, bílých uliček hlavního města Chory. Ta zdejší by možná zvládla i zápis do knihy rekordů - schody, a zase schody - malé, bíle natřené, velké, nepravidelné, kamenné, mramorové, pomalované a obrostlé zelení, obroušené větrem a chodidly návštěvníků, prostě schody. Steps - nejznámější noční lounge bar je právě na schodech - ve dne přístupová cesta k malebným větrným mlýnům, po setmění a vylepšení v podobě polštářků, podušek a pravých perských koberců, designový bar s výběrem úžasných drinků a dechberoucí nabídkou santorinských vín.

Pokud se Vám při vyslovení zeměpisného názvu Kyklady lehce podlomí kolena,...

Místo, kde vaše lepší já zaplesá. Margarita je tu skutečná, nabídka santorinských vinařství ohromující, barvy duhy a desítky luceren vytvářejí atmosféru, při které se Vám i osamocený turista se sklenkou vína o tři schody nad vámi nejeví jako zbloudilý ruský oligarcha, ale v mihotavém světle svíček si raději vzpomenete na pana Božského.

Dovolená v plném proudu, spíte v designovém hotelu, koupete se ve vlastním bazénu, snídáte místní bio eko produkty, řecký jogurt je tu hustý tak, že by si ani Rákosníček neporadil s podzimní mlhou, místní varianta „dakos“ je tak skvělá, že zapomínáte na bezlepkovou dietu a cpete se nejen suchary s rajčátky, opravdu endemickým čerstvým sýrem „xino“ a žasnete nad pikantní chutí kaparových plodů a listů a ten meloun...


Pohlednice z cest na větší mapě

Na Iosu jste jako doma za dva dny, no ano, přesně za dva dny. Trochu vás to zchladí v případě, že si v jedné ze 3 autopůjčoven půjčíte auto na 5 dnů, ale na druhou stranu, když vás to stojí méně než auto na Krétě nebo Zakynthosu přes českou cestovku na dva dny, tak proč ne?

Pokud se bojíte výšek a výzvy v podobě 300 schodů do nebe nejsou vaším koníčkem, raději zůstaňte na hotelu a snažte se po snídani, která konči v 11 hodin sbalit pár croissantů s nutellou, nebo při troše nadpozemské troufalosti třeba paní, která vypadá jako Christie Brinkely v minulém století. Každý svého štěstí strůjcem nebo ne?

Kyklady jsou o architektuře, výjimečné architektuře, pak o koupání, jídle, designu a také o gastronomických zážitcích. A pořád je to o lidech, harmonii, jednoduchosti a genialitě vytěžit z minima maximum, většina příběhů místních je stejně prostá, jako základní barvy souostroví - bílá a modrá.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Le Grand Bleu - Modrá hlubina - kultovní film Luca Bessona z roku 1988 s nezapomenutelným Jeanem Renouem, vzpomínáte? Že ne? Zkuste zadržet dech více než 10 sekund a uvidíte. A přestože většina filmu byla natočena v lokacích na sousedním ostrově Amorgos, skalní fanoušci si jistě vybaví úchvatnou pláž Manganari. Máte problém s dechem? Proč ne? Zdejší Paleokastro - tedy Stará pevnost - Starý hrad, vás dostane do jiné dimenze. V evýšce 300 m.n.m. se nacházejí pozůstatky Byzantské pevnosti z 13. století, která bránila námořní cestu mezi Evropou, Afrikou a Malou Asii opravdu po staletí a za všech okolností.

Točí se vám hlava? Z čisté, prosté a nekonečné krásy zapomenuté perly Kyklad? Pak potřebujete první pomoc v podobě výšlapu na vrcholek hlavního města Chora, kostel Panagia Gremniotissa vás jen povzbudí k výstupu ke 3 dalším kaplím na úplném vrcholku Chory. Stojíte nahoře, čas plyne a nic neřešíte. Když uplynou téměř tři hodiny, napadne vás, že máte třeba žízeň. Bar Mojito nabízí více než 20 variat, což takhle mango? Není to sice typicky Kykladské, ale...Ios...Bohy zapomenutý ráj.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...