Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

TIP NA DOVOLENOU: Itálie láká milovníky jídla i rodiny s dětmi. Anglicky se tu ale nedomluvíte

Italové se zpravidla turistům snaží vyjít ve všem vstříc, ačkoli domluvit se s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italové se zpravidla turistům snaží vyjít ve všem vstříc, ačkoli domluvit se s... | foto: Shutterstock

Apeninský poloostrov si drží pověst klidné destinace vhodné pro rodiny s dětmi i gastroturistiku. Ačkoli jsou ceny v restauracích srovnatelné s těmi v Česku, mají místní podniky jistá specifika.

Itálie je vysněným místem pro milovníky dobré kuchyně a fanoušky módy, klid tu ale najdou i rodiny s dětmi. Apeninský poloostrov nabízí skvělé podmínky pro rekreaci v termálních lázních a také romantická zákoutí pro svatební cesty. Největší výhodou je poměrně dostupná vzdálenost. Většina českých turistů se proto vydává do Itálie vlastním autem.

„Důležité je upozornit na relativně vyšší cenu pohonných hmot a zpoplatněné dálniční úseky. Blízká letoviska na severu země jsou spojena s nižšími cestovními náklady než ta na jihu Itálie. Tam ale mohou být vyšší cestovní náklady částečně kompenzovány o něco levnějšími apartmány,“ řekla LN Tereza Picková, výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Zatímco sever země je lehce dostupný vozem, na jih se turisté podle Petra Šatného, marketingového ředitele cestovní kanceláře Alexandria, dopravují letecky. „Pozor by si měli dát na termíny. V srpnu Italům začínají prázdniny, většina oblíbených letovisek tak může být obsazena místními,“ upozorňuje Šatný.

Stát ve tvaru kozačky je pro české turisty třetí nejoblíbenější zahraniční destinací. Každý rok jich Itálii navštíví asi 550 tisíc. Jezdí nejen na břehy Jaderského moře, ale i do tamních metropolí na eurovíkendy.

Nejčastěji se Češi ubytovávají v apartmánech, bungalovech, stanech nebo ve dvou- až tříhvězdičkových hotelech. Podle Pickové v nich průměrně stráví osm dní. „Země těží z pověsti bezpečné destinace. Darem Itálie je koncentrace moře, hor a historických památek v těsné blízkosti. Dovolená u moře tak bývá často spojována s poznáváním měst i přírody. Ve větší míře je země spojena s návštěvou gastronomických cílů, vinařskou nebo církevní turistikou,“ doplňuje Picková.

Most Rialto v Benátkách - ilustrační foto.
Ostrov Pianosa

Itálie se pyšní pobřežím o délce 7600 kilometrů, které omývá Jaderské, Středozemní, Tyrhénské a Ligurské moře. K poloostrovu patří i okolní ostrovy jako Sicílie a Sardinie, Elba, Ischia a Capri. Ve vnitrozemí leží další dva státy – Vatikán a San Marino. Podle cestovní kanceláře Alexandria je Itálie vhodná k pobytu u moře po dobu čtyř měsíců v roce. Většina pláží je písečná, těch oblázkových je již méně.

Svatá siesta

Navštívit Itálii a neochutnat místní kuchyni by byl hřích. Italská zmrzlina neboli gelato nabíraná špachtlí je méně tučná, zato hustší a méně zmrzlá než pochoutka, na kterou jsou Češi zvyklí. Italové jsou právem hrdí i na svou pizzu z poctivého neapolského kvásku, mozzarelly z buvolího mléka a panenského olivového oleje. Pizza je zde kulturním dědictvím a pyšní se ochrannou známkou Evropské unie. „Cenová hladina v Itálii je obecně vyšší než v Česku. Především u mléčných výrobků, masa a pohonných hmot,“ upozorňuje Picková.

Než se ale na poloostrově vydáte do restaurace, ujistěte se, že přicházíte ve vhodnou dobu. Nejen italské rodiny, ale i místní podnikatelé dodržují mezi jednou a čtvrtou hodinou polední siestu. Majitelé své podniky zavírají az odpočinku je nevytrhne ani zákazník s plnou peněženkou.

Pokud si rezervujete v restauraci stůl na určitou hodinu, nezkoušejte se stolu dožadovat dříve než ve smluvený čas. Budete nuceni počkat. „Životní styl Italů není úplně kompatibilní s ustaraným Středoevropanem,“ řekl LN Petr Pleticha, který strávil jeden semestr na univerzitě v Miláně.

S jídlem se v Itálii nespěchá. Jí se ve více chodech za doprovodu několika druhů vín. Po předkrmu následují těstoviny, poté masové jídlo s přílohou. Nechybí lehký dezert ani digestiv na dobré trávení. Pokud si chcete objednat kávu, dbejte na správnou výslovnost. S českými slovíčky si zde nevystačíte. Při objednání latte by vám číšník přinesl mléko, slovům piccolo a preso by vůbec nerozuměl. Malé kávě říkají Italové espresso, ještě menší ristretto a pijí ji po obědě. Mléčné kofeinové nápoje jako caffe latte a cappuccino podávají k snídani.

Ohrožené Benátky

„Byť je tu relativně draho, alespoň co se služeb týče, pohostinství se tomu vymyká. Člověk se za relativně dobrou cenu exkluzivně nají a napije. Běžné je si nakoupit pivo nebo víno, sejít se s kamarády na náměstí a pít spolu s dalšími lidmi. Město sice dohlíží na pořádek a bezpečnost, veřejné toalety se ale instalovat neobtěžuje,“ řekl LN Pleticha. „Člověk se anglicky nedomluví, přesto se všichni snaží cizincům vyjít vstříc,“ popisuje chování Italů k turistům.

Benátky z pohledu kajakáře

Ti ale nejsou příliš vítáni v Benátkách. Každý rok město v mělké laguně navštíví asi 30 milionů hostů. Kvůli zvyšujícímu se hluku a odpadkům původní rezidenti odcházejí. Pokud město nezakročí, stanou se Benátky do roku 2030 městem turistů bez původního obyvatele. Počet návštěvníků v úzkých uličkách chtějí nyní místní omezit zákonem, který by měl pojmout regulaci výstavby hotelů, sdíleného bydlení Airbnb a poboček rychlého občerstvení s pizzou a kebabem.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/
https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/

Mast Bepanthen Baby je každodenní pomocník pro miminko i pro vás. Díky panthenolu a mandlovému oleji poskytuje trojitou péči – přirozeně...