8. srpna 2011 17:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Itálie má nekuřáckou pláž. Je v Bibione

Pláž v Bibione (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž v Bibione (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

ŘÍM Část pláže v italském Bibione u Benátek, které je oblíbeným místem dovolené i českých turistů, se stala první veřejnou pláží v Itálii vyhrazenou pro nekuřáky. Ve skutečnosti jde o tisíc metrů čtverečních písku ohrazených cedulemi s nápisem Zkušební nekuřácký prostor.

Podle místní radnice jediná podobná nekuřácká pláž existuje v současné době jen ve Francii poblíž Marseille. Starosta Pasqualino Codognotto prohlásil, že zatím jde jen o pokusný balónek. Nejde prý o žádné administrativní opatření, takže eventuálním kuřákům nehrozí žádné pokuty. Cedule na pláži vysvětlují, že nejde o zákaz, spíše výzvu k právu na čistou pláž bez nedopalků.

Hostesky na pláži informují návštěvníky a sbírají jejich reakce pro následné statistické vyhodnocení. "Je to experiment vzešlý ze snahy mít čisté pláže, ale také zdravotnický počin," říká starosta.

Pláž v Bibione (ilustrační foto)

Codognotto už prý dostal mnoho dopisů a mailů, v nichž spoluobčané a také turisté z jiných oblastí i z ciziny tento záměr schvalují. "Jedna dáma napsala, že Bibione nezná, ale že sem v příštím roce přijede na prázdniny, pokud bude iniciativa schválena," dodává starosta. Nezapomíná ale ani na kuřáky. Pokud bychom do budoucna chápali pláž jako velký veřejný prostor, bezpochyby podle jeho slov v něm bude místo vyhrazené pro kuřáky.

Křišťálová lupa 2011


Opatření má ale i své odpůrce. Podle předsedy italské federace trafikantů (FIT) Giovanniho Rissa je to sice experiment, ale určitě přehnaný. V Itálii na rozdíl od některých jiných zemí neexistuje zákaz kouření na veřejných místech. Risso uznává argument znečišťování pláží, ale podle něj je to otázka chování a dobré výchovy, která se nemůže stát objektem zákazu.

Nejkrásnější výlety po České republice

Hrad ZvíkovCestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.