Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Itálie: Slunce a záruka sněhu

Siesta na sjezdovce během dne je v Itálii stejně záživná jako třeba odpolední lyžování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Siesta na sjezdovce během dne je v Itálii stejně záživná jako třeba odpolední lyžování. | foto: SnowReprofoto

Itálie je slušně dopravně dostupná - do většiny italských středisek je to z Prahy okolo 700 km.

Do Itálie za lyžemi i za nákupy

Chcete-li zažít pravou italskou atmosféru se vším všudy a mít záruku kvalitního sněhu až do jarních měsíců, doporučuji návštěvu Santa Cateriny. Toto středisko se nachází přímo v národním parku Stelvio a je vyhledávaným místem především zkušenými lyžaři, kteří si na obtížných sjezdovkách přijdou na své.

Jste-li však vyznavači chytání horského bronzu a relaxace v příjemných barech, kde Italové již v poledne tancují na stolech, tak navštivte raději nedaleké Bormio. Je to krásné starobylé městečko s několika dobrými restauracemi, kavárnami, starými lázněmi umístěnými ve skále či golfovým hřištěm. Právě Bormio je ideálním místem pro ubytování - večer se totiž život ze Santa Cateriny přemisťuje do tohoto střediska, kde to opravdu žije.

Za dobrým jídlem a odpočinkem doporučuji zajít do restaurace Sunny Valley přímo na sjezdovce Valfurva. Ta patří dvěma italským bratrům, kteří v restauraci každý den osobně pracují, a právě proto je tady atmosféra i obsluha výborná.

Anna Gruberová

Itálie se nemůže měřit komplexními lyžařskými houpačkami s Francií, ohromující nadmořskou výškou se Švýcarskem ani počtem lyžařských středisek s Rakouskem, ale navzdory všemu má velmi přitažlivé fluidum. Možná i proto, že v pečlivosti úpravy svahů, zasněžování i v přístupu personálu jsou Italové evropskou jedničkou. Ačkoliv se to zdá neslučitelné s jižanským temperamentem, vše obvykle funguje spolehlivě tak, jak má.

Příroda ji navíc obdařila nejkouzelnějšími horami - Dolomity. Ani ostatní pohoří nezklamou. A láká samozřejmě klima, ač alpské, tak ovlivněné středomořskou stabilitou. Na případný nedostatek sněhu jsou italské sjezdovky vzorně připraveny ještě před sezonou, jako by se s přírodním sněhem ani nepočítalo -pokryje je tučná vrstva umělého sněhu, který se během sezony stále prostříkává, aby vydržel co do mocnosti i kvality.

Dolomity lákají i na kuchyň
Italské sjezdovky se zdají být méně prudké, což je dáno „měkčím“ značením (mnoho červených tratí je reálně modrých), ale také zmíněnou precizní úpravou. Mnoho zdejších černých sjezdovek je přitom chutnou lahůdkou v celoalpském měřítku - třeba na Kronplatzu, v Arabbě nebo v Madonně di Campiglio.

Plusem Itálie je kvalitní a relativně levná gastronomie, horských hospůdek je jako máku a siesta na terase s opalováním je přinejmenším stejně záživná jako odpolední lyžování. Kromě tradičních těstovinových jídel a pizzy se servírují mezinárodní pokrmy typu řízku či sendviče a na severu i tyrolské speciality.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz