Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 13 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Italové neradi utrácí za topení a snídají jen sladké, říká Češka

Zuzana Jurková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Jurková | foto: Archiv Zuzany Jurkové

Zuzana Jurková žije v Itálii již jedenáct let. „Mnozí Italové nezaregistrovali, že Československo už víc než dvacet let neexistuje. Hrozně se také divili, že je mi zima a topím, když jsem z východní Evropy. Česko, respektive Československo totiž řadí do východního bloku, přičemž jednotlivé země jim dosti splývají; třeba můj trenér karate mě hází do jednoho pytle s kolegyní z Moldávie,“ říká Češka.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vzhledem k tomu, že jsem tři roky před přestěhováním v Římě absolvovala studijní pobyt Socrates-Erasmus, už jsem tak trochu věděla, do čeho jdu. Přijela jsem ovšem s bláhovým předpokladem, že s vysokoškolským diplomem v Itálii snadno najdu práci, třeba jako učitelka angličtiny. To jsem však tvrdě narazila. Nejméně rok jsem ležela v inzerátech, ale se svým humanitním vzděláním jsem jen těžko hledala uplatnění. Inzeráty na učitelství jsem žádné nenašla. Později jsem pochopila, že italský systém školství je skoro jakýsi uzavřený kruh, do kterého jen tak neproniknete. Učitelé totiž mají velmi silné odbory, proto je dost těžké některého z nich propustit. Tak se raději recyklují stávající kantoři než by byli přijímáni noví. Mladí učitelé navíc musí několik let suplovat než se dostanou k pořádné smlouvě a regulérnímu vyučování. Pokud jde o jazykové školy, všechny hledají rodilé mluvčí, což si v Římě můžou dovolit, takže tudy cesta taky nevedla.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Pro Italy je nezvyklé jíst na snídani cokoli jiného než sladké, takže při pohledu na moji sýrovou pomazánku s cibulí se štítivě odvraceli. Dále jsem narazila se svým očekáváním, že při jisté venkovní teplotě se zapíná topení. Italové jsou zvyklí mnohem více doma mrznout, než aby utráceli za topení, raději se nabalí do vlněných svetrů. Navíc se hrozně divili, že je mi zima, když jsem z východní Evropy. Česko, respektive Československo totiž řadí do východního bloku, přičemž jednotlivé země jim dosti splývají, třeba můj trenér karate mě hází do jednoho pytle s kolegyní z Moldávie, i když ta je od Česka mnohem dál než samotná Itálie.

Kdo je Zuzana Jurková?

Zuzana Jurková (40) Pochází ze severomoravského Štramberka a vystudovala češtinu, angličtinu a italštinu na Slezské univerzitě v Opavě. Po promocích se přestěhovala za přítelem do Říma, kde už jedenáctým rokem žije. Pracuje jako překladatelka na volné noze (pro nakladatelství Host například přeložila dva romány Gianrica Carofiglia Nevědomý svědek a Přechodné dokonalosti, ale věnuje se převážně komerčním překladům).

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Do Česka se vracím nejmíň dvakrát za rok. Díky tomu, že jsem překladatelka, mám volnost pohybu a můžu se doma zdržet poměrně dlouho, většinou měsíc kolem Vánoc a tři týdny kolem Velikonoc. I když se v Česku v mnoha ohledech žije lépe, trvalý návrat zatím neplánuju, protože partner neumí česky a těžko by u nás nacházel uplatnění.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi spousta jídel, nejvíc asi svíčková, zelí a segedínský guláš, protože si tato jídla v Itálii nemůžu uvařit (neseženu celer a petržel ani dobré kysané zelí a uzený špek, který by měl podobnou chuť jako náš). Dále mi hodně chybí české pivo a chleba a taky třeba kysané podmáslí a naše párky ve střevě. Česká jídla vařím a všem chutnají, jen mám občas problém s vegetariány, protože v české kuchyni hraje ústřední roli maso. Mému partnerovi chutná v zásadě všechno kromě vánočního kapra. Je totiž zvyklý na mořské ryby a nebyl nadšený z jeho konzistence.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemám, ale jestli je budu mít, česky je učit určitě budu.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Před lety, když jsem se přestěhovala, první reakcí vzhledem k místní obsesi – jíž je fotbal – často bývala asociace s Pavlem Nedvědem. Spousta Italů taky navštívila Prahu a zamilovala si ji. Nicméně ani tady mnozí dosud nezaregistrovali, že Československo už víc než dvacet let neexistuje.

Zuzana Jurková
Zuzana Jurková

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku sleduju jen z povzdálí, protože se mi z ní dělá špatně, a navíc mě irituje dnes obecně rozšířený žurnalistický trend (nevyváženost pozitivních a negativních zpráv, povrchnost, populizmus, senzacechtivost, neustálé hledání nějakých viníků, na které ukázat prstem a obvinit je z toho, proč se máme špatně, a celkově šíření blbé nálady ve společnosti). Je ovšem s podivem, že někdo jako Berlusconi se ve vysoké politice přes veškeré aféry dokázal udržet tak dlouho. Pomineme-li to, že je skvělý řečník a manipulátor, mnoho Italů ho zjevně obdivuje i pro jeho – když to řeknu lidově – vyčůranost, ve smyslu: to je ale borec, že to umí zaonačit tak, aby mu všechno prošlo, ten v tom umí chodit. Rozdíl oproti Česku bych spatřovala hlavně v tom, že italská demokracie je starší, v důsledku čehož – také vzhledem ke zdejší zakořeněné protekcionistické mentalitě a existenci mafie – je zkorumpovanější. Mnohokrát jsem slyšela názor, že nejlepším řešením by bylo hodit do parlamentu bombu a vyvraždit všechny stávající politiky, aby se mohlo začít od nuly.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...