Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Italové občas zařadí Prahu do Polska a štvou mě boty v posteli

Marie Lancová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marie Lancová | foto: Archiv Marie Lancové

Marie Lancová žije v Miláně už čtyři roky se svým přítelem. V Itálii se jí líbí, i když některé italské zvyky, jak sama říká, nechápe. „Na co si nejspíš nikdy nezvyknu, je nepřezouvání se doma. V botách se chodí všude a já vždy trpím, když si pozvu na návštěvu partu kamarádů, kteří si sedají na postel a dávají si nohy na stoleček,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Pamatuji si, jak jsem byla překvapená z toho, jak Italové vypadají. Především ti z Milána. Miláno je jedno z hlavních měst módy a designu a stylu. To je vidět na každém kroku. Má to své klady, ale i zápory. Všichni mají styl, jsou upravení a nikde jim nic „netrčí“. Jsou si vlastně dost podobní, protože se všichni oblékají podle posledních výstřelků. Na moc rozdílností nenarazíte. Také to trochu vede k povrchnosti a předsudkům vůči něčemu, co je jiné. 

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Na co si nejspíš nikdy nezvyknu, je nepřezouvání se doma. V botách se chodí všude a vždy trpím, když si pozvu na návštěvu partu kamarádů, kteří si sedají na postel a dávají si nohy na stoleček. Jinak na druhou stranu, co se mi velmi zamlouvá, je až povinné třídění odpadů a celkový zájem o životní prostředí. 

Kdo je Marie Lancová

Marie Lancová se po dokončení střední školy rozhodla cestovat. Nyní žije už čtvrtým rokem v Miláně se svým přítelem. Začala zde studovat univerzitu a před dvěma lety pracovat v second hand obchodu s oblečením. Stará se zde o administrativu a účetnictví. 

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?Čím delší dobu žiji v zahraničí, tím více si uvědomuji, jak moc mi Česko chybí. Samozřejmě se mi stýská po rodině a přátelích, ale postrádám také český humor, Prahu a český venkov. Takové to naše „čecháčství“. Ale prozatím nic neplánuji. Uvidím, jak se bude vše vyvíjet. 

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Chybí mi český tmavý chléb. Paradoxně jsem ho nikdy moc nejedla, ale občas se nachytám, jak při myšlence na něj slintám. Na svíčkovou a koprovku si netroufám z mnoha důvodů. Za prvé si myslím, že by tady česká tradiční jídla narazila, protože Italové jsou hrdí na svou zdravou a čerstvou kuchyň. A také neumím moc vařit, a proto své přátelé nechci otrávit svými pokusy.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Nepřeháním, pokud řeknu, že každý druhý Ital navštívil Česko. Mnoho z nich se rozplývá při vzpomínce na Prahu. Ti mladí i při myšlence na české pivo. Samozřejmě také znají české fotbalisty, ale to už se pak nechytám já. Bohužel často narazím na termín Československo, nekolikrát jsem také zaslechla, že někdo jel do Prahy do Polska. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Když otevřete italské noviny, zapnete televizi či snad jdete během pauzy na oběd do restaurace, neobejde se to bez jména Silvio či Matteo. Politika je - vedle fotbalu - velmi oblíbené téma, ale snažím se mu vyhýbat. Politická kultura se v podstatě nijak neliší od té naší. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte „Češi ve světě“.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!