Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
24. srpna 2016 6:41 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Italské Livigno v létě. Tip pro vášnivé cyklisty

Návštěvníky, kteří zavítají poprvé do malého velkého Tibetu, jak se také... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návštěvníky, kteří zavítají poprvé do malého velkého Tibetu, jak se také... | foto: Bartek Wolinski

Livigno, malebné městečko ležící v údolí na pomezí švýcarsko-italských hranic, láká každoročně tisíce turistů zejména na nekonečné dlouhé sjezdovky a horké bombardino během zimní sezóny. Jeho kouzlu je však snadné podlehnout i v létě, a to díky perfektně upraveným cyklistickým a turistickým stezkám, windsurfingu na místním jezeře, aperolu a také lahodným italským sýrům.

Tajuplný tunel Munt la Scherra

Návštěvníky, kteří zavítají poprvé do malého velkého Tibetu, jak se také Livignu přezdívá, při příjezdu ohromí jednosměrný tunel Munt la Scherra, který zde byl vybudován teprve v 60. letech minulého století. Nyní 3 385 metrů dlouhý tunel byl v dobách dávno zapomenutých pouze úzkou štolou, která sloužila pro přepravu materiálu na stavbu přehrady. Díky píli místních obyvatel se stal branou pro turisty z celého světa. Zhruba tři minuty trvá jízda slabě osvětleným tunelem Munt la Scherra, na jehož konci čeká návštěvníky dech beroucí pohled na alpské vrcholky, v létě ozdobené zelenou barvou, rozsáhlé jezero Lago di Livigno a také první pohled na tradiční dřevěné chaty.

Ráj pro všechny bikery

Léto nahrává do karet vášnivým cyklistům, kteří milují dobrodružné padáky. Na své si však přijdou i rekreační cyklisté společně s těmi nejmenšími závodníky. Lanovka Carosello vás rychle a pohodlně vyveze do výšky téměř 3 000 metrů, odkud vede mnoho různě obtížných tras. Na začátek doporučujeme zvolit trasu Val Federia-Calcheira, která měří 10 kilometrů. Buďte však na pozoru, i v létě vás na vrcholku může překvapit sníh, nevylučujeme tedy i osvěžující koulovačku. Za návštěvu stojí také bikepark Mottolino ležící na opačném hřebenu, než je Carosello. Ten patří k nejvyhlášenějším v Evropě. Pro děti je zde připraven dětský bike park, kde se mohou dosyta vydovádět v dobrodružných zatáčkách, na gumových překážkách, a to vše v naprostém bezpečí za dohledu kvalifikovaných instruktorů.

Léto nahrává do karet vášnivým cyklistům, kteří milují dobrodružné padáky. Na...

Bikeři ocení mimo jiné to, že místní cyklopůjčovny mají v nabídce skutečně kvalitní kola i další vybavení pro všechny kategorie rekreačních i aktivních sportovců. Své „cyklooře“ si tak nemusíte vozit přes celou Evropu, ale pohodlně a za rozumné finance si je půjčit přímo v horském městečku. Po náročném dnu stráveném v sedle zamiřte do nejvýše položeného vodního centra v Evropě: v Aquagranda Active You jsou ukryty bazény pro sport a relaxaci. Můžete vyzkoušet stejný plavecký bazén, ve kterém trénovala italská plavecká reprezentace na letní olympiádu v Riu.

Cestou necestou až do dříve nedobytného kaňonu

Chybu neuděláte ani tehdy, pokud dáte místo cyklistiky, přednost turistice. Oblíbeným zážitkem je procházka do ústí Val delle Mine. Dříve nedobytný kaňon zde zpřístupnila Via Ferrata. Po malebné pěšině přijdete nejdříve k lanovému můstku, kde s jištěným přejdete vysoko nad peřejemi řeky Tresenda. Tato trasa je dobrou přípravou pro návštěvníky, kteří milují výšky: v hlubokých lesích kolem Livigna se totiž ukrývá zábavný lanový park Larix Park sestavený z lan, kladek a lián, díky kterým můžete doslova přelétat ze stromu na strom. A pokud by vám navečer zbyla ještě trocha energie, vydejte se k místnímu jezeru. To je ideálním místem pro kanoistiku, veslování, ale i windsurfing.

Sýry, bylinky, bresaola i buráky

Opravdovým gurmánským zážitkem je pak místní kuchyně ovlivněna Švýcarskem. Jsou to právě místní produkty jako mouka, sýry, bylinky, kořínky nebo legendární sušené hovězí plátky známé jako Bresaola, kterých se určitě nepřejíte (pozn. máme ověřeno). Ty pravé italské salámy, sýry a lahodná pesta doporučujeme nakoupit v kouzelném obchůdku Paul Delikatessen. Mléčné výrobky lze ochutnat také v místní mlékárně Latteria di Livigno, která se nachází u jezera Lago di Livigno.

Bikeři ocení mimo jiné to, že místní cyklopůjčovny mají v nabídce skutečně...
Lahodné sýry, skvělý aperol. Livignu je snadné propadnout.

Večer doporučujeme navštívit autentickou hospodu 1816 - irrifico Livigno, která nabízí své vlastní pivo. Mimochodem: právě v Livignu leží nejvýše položený pivovar v Evropě, jehož nadmořská výška dala jméno i samotné pivní odrůdě – 1816 La Birra di Livigno. Autentičnost a šmrnc hospody však nepodtrhuje jen perfektně vychlazené místní pivo, ale také arašídy, které vám při příchodu obsluha doslova „hodí“ na stůl. Buráky si následně před sebou loupete a skořápky shazujete na zem: podlaha v Birrifico je jimi posetá a jednou za čas je obsluha zamete.

Pokud milujete italský národní pokrm, pizzu, doporučujeme ji ochutnat přímo v centru Livigna. V jedné z malých pizzerií bude společně se sklenkou aperolu chutnat výborně. Mimochodem – Livigno je jedinou bezcelní zónou v celé Evropské unii a to již z dob císaře Napoleona Bonaparte. Za velmi nízké ceny tu tak můžete nakoupit zejména kosmetiku, ale i alkohol.

apeAlena Pecháčková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.