6. února 2016 6:19 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Izraelskou poušť oživují barevné hory ze skla

Každý den se vyrobí 300 000 kazových lahví a dělníci je rozbíjejí na střepy a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každý den se vyrobí 300 000 kazových lahví a dělníci je rozbíjejí na střepy a... | foto: ČTK

JERUZALÉM Kraji hluboko v izraelské poušti dominují lesknoucí se kopce ze skleněných střepů. Tyčí se do výšky 17 metrů a zabírají plochu několika fotbalových stadionů. Jde o jedinou skládku, na níž se v Izraeli ukládá skleněný odpad a čeká, až dostane novou podobu, napsala agentura AP.

A tu mu dají v továrně Phoenicia Glass Works, z jejíchž linek každý den vyjíždí milion lahví určených výrobcům Coca-Coly, Pepsi i pivovaru Heineken, ale také místním vinařům a výrobcům olivového oleje. Každý den se vyrobí 300 000 kazových lahví a dělníci je rozbíjejí na střepy a vracejí na skládku, na kterou se sváží vytříděný skleněný odpad z celého Izraele.

Od sebe je oddělují betonové přepážky vyrobené ve vedlejší továrně. Matné...
Před podnikem lze spatřit olivově zelené hromady skla vedle hnědých, světle...

Tyto střepy se nakládají do rozžhavených pecí stejně jako písek těžený z pouště. Továrna se nachází v pouštním městě Jeruham. Funguje skoro 50 let, avšak v poslední době má finanční problémy. Na nohou se ji snaží udržet americký podnikatel a filantrop Morton Mandel, který ji před několika lety koupil.

Podnik je v provozu 24 hodin denně, což zajišťuje 250 jeho zaměstnanců. Pece nesmějí vychladnout, takže se pracuje non stop, i o svátku Jom Kipur, což je největší svátek judaismu a téměř celý Izrael se při něm zastaví.

Tyto střepy se nakládají do rozžhavených pecí stejně jako písek těžený z pouště.

Před podnikem lze spatřit olivově zelené hromady skla vedle hnědých, světle zelených a čirých. Od sebe je oddělují betonové přepážky vyrobené ve vedlejší továrně. Matné hromady skla působí v písečné krajině jižního Izraele surrealisticky, avšak všimne si toho spíš cizinec. „Pobýváme tady tak často, že si to sotva uvědomujeme,“ říká k obdivu nad tou nepřírodní krásou zaměstnanec továrny Oron Haliva.

ČTK

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz