Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
11. března 2008 15:24 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak aerolinky cení věrnost

Letadlo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Loajální cestující si zaslouží být hýčkáni. Letecké společnosti jim proto prostřednictvím věrnostních programů nabízejí různé nadstandardy a odměny.

Patříte ke stálým cestujícím konkrétní letecké společnosti? Nebo naopak létáte příležitostně? V obou případech máte automaticky právo na výhody formou nadstandardního servisu a odměn, které vám zpříjemní cestování. Nevíte, které to mohou být? Poradíme vám.

Například České aerolinie (ČSA) patří spolu s dalšími deseti aerolinkami do takzvané aliance SkyTeam. Cestující v rámci programu za lety u těchto společností získává takzvané míle, které může různě zužitkovat. To platí i u další aliance - Star Alliance, která sdružuje několik dalších leteckých společností. Právě u ČSA můžete tyto míle, na základě programu OK Plus, využít na bonusové letenky do celého světa, upgrade do třídy Business, vstup do VIP salonku, nadváhu zavazadel, nebo dokonce let balonem či lekci na simulátoru Českých aerolinií. Když nemáte dostatečný počet mil, můžete si je jednoduše dokoupit. Nakoupené míle můžete také poukázat na účet někoho z vašich blízkých či přátel.

LetadloVýhody členské karty
Členskou kartu věrnostního programu získáte po přihlášení do programu OK Plus. Navíc jako vstupní bonus dostanete dva tisíce mil. Tato členská karta slouží k načítání mil a k následnému získávání výhod. Cestujete-li opravdu často, můžete od ČSA získat stříbrnou, zlatou a nově platinovou členskou kartu OK Plus. Jejich dosažení se liší počtem nalétaných mil v alianci SkyTeamu nebo počtem letů v této alianci.

Karta svému držiteli zajistí prioritu na čekací listině při rezervaci letu, přednostní odbavení na letišti, možnost cestování ve třídě Business i s ekonomickou letenkou, vyšší nadváhu zavazadel i bezplatný vstup do salonků. U zlaté a platinové karty navíc i přednostní vyložení zavazadel po příletu nebo garantované potvrzení místa na vyprodaný let. Karty ale nemají žádný vliv na cenu letenky.

Jak takovou kartu získat?
Na stránkách Českých aerolinek se můžete zaregistrovat do programu OK Plus, kde si stačí zadat jméno, kontaktní adresu a vaše speciální požadavky (například preferované místo v letadle.) Míle i zpětně Míle jdou vždy uznat v rámci jedné celé aliance. Záleží na tom, kdy vám vzniklo členství ve věrnostním programu letecké společnosti. Jestliže jste v době letu ještě nebyli členem například aliance SkyTeam, načíst míle si můžete i za lety uskutečněné až tři měsíce před zahájením členství. Pokud jste již členy byli, ale z nějakého důvodu jste nepředložili členskou kartu, lze míle započíst zpětně.

A kolik mil je potřeba na to, abyste dostali let zdarma? Například pro získání bonusové letenky na lince Praha - Řím je potřeba dvacet tisíc mil. Do vzdálenějších destinací v Evropě pak třicet tisíc mil a do Severní Ameriky padesát tisíc mil.

Dvacet tisíc mil potřebných na bonusovou letenku po Evropě nasbírá nový člen programu například za let z Prahy do New Yorku a zpět v business třídě spojený s ubytováním na místě v partnerském hotelu, s pronájmem auta u partnerské půjčovny a pořízením kreditní co-brandované karty.

Majitelé co-brandované karty Citi ČSA mohou také sbírat míle za nákupy placené touto kartou. A klienti České spořitelny, kteří využívají program Bonus, si mohou body z tohoto programu načítat také jako míle do programu OK Plus.

Kromě programu OK Plus, který je určen pro jednotlivce, nabízejí ČSA podobný program i pro firemní zákazníky - OK Plus Corporate. Star Alliance U letecké společnosti Lufthansa, která spadá pod jinou alianci - Star Alliance, si zákazník také sbírá své míle, kdykoliv letí s Lufthansou nebo s dalšími jejími leteckými členy. Ovšem míle se načítají například i za pronájem auta, ubytování v hotelu nebo využívání servisu partnerů.

A na co je můžete využít? Může jít o další let, lepší služby nebo třeba podobné zážitky jako u Českých aerolinií.

VIP salonky
České aerolinie provozují VIP salonky Crystal Lounge v obou odletových terminálech pražského letiště, na linkách českých aerolinií nebo leteckých partnerů v alianci SkyTeam. Salonky nabízejí panoramatický výhled na letištní plochu. Klientům jsou k dispozici každý den od 5.00 do odletu poslední pravidelné linky.

U Lufthansy si na webových stránkách můžete vyhledat přesně salonek podle svého typu karty a města, ve kterém se budete nacházet. Mezi základní vybavení salonků obou leteckých společností patří připojení k internetu, síťové zásuvky pro zapojení notebooků, televize, sprcha, místní i mezinárodní noviny a časopisy, laserová tiskárna, kopírka a fax.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Letadlo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Letadlo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Mladí ztrácejí chuť na sex. Závislost na pornu stoupá, říká sexuoložka

Letadlo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Sex je všude kolem nás, děti a dospívající vyrůstají s internetovou pornografií. Rodiče by si neměli myslet, že děti na...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.