Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak do Chorvatska

Na vlastní pěst. Většina Čechů nepotřebuje k zajištění cesty či ubytování v Chorvatsku služby cestovních kanceláří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na vlastní pěst. Většina Čechů nepotřebuje k zajištění cesty či ubytování v Chorvatsku služby cestovních kanceláří. | foto: Foto Profimedia.cz

Každý rok do Chorvatska vyrazí z Česka přes půl milionu turistů -jen za minulý rok absolvovalo cestu tam a zpět 669 tisíc Čechů. Nejčastěji volí cestu autem, do Chorvatska se lze však dostat i jinak.

Malá vzdálenost a dobrá znalost místního prostředí umožňuje asi dvěma třetinám českých návštěvníků Chorvatska se při sjednávání ubytování a dopravy obejít bez využití služeb cestovních kanceláří. Přestože většina z nich volí dopravu vlastním vozem, existují i jiné možnosti, jak se lze dostat k Jaderskému moři.

V letních měsících odjíždí každé ráno v 7.47 rychlík Jadran z pražského hlavního nádraží tak, aby dorazil do Splitu následující den ráno krátce před šestou hodinou. Do Chorvatska, které projíždí směrem od Záhřebu do Splitu, směřuje přes Slovensko a Maďarsko. Opačným směrem pak vlak vyjíždí každý večer v 21.00 a do Prahy přijede o 23 hodin později.Cestujícím, kteří jsou ochotni dvakrát absolvovat celodenní jízdu na Jadran a zpět, České dráhy doporučují využít zpáteční jízdenku City Star Chorvatsko. Ta umožňuje výhodněji cestovat skupinám dvou až pěti cestujících. První z nich zaplatí plnou cenu jízdenky City Star 3899 Kč, další získají slevu 50 % z uvedené ceny. Pokud je alespoň jeden z cestujících držitel věrnostní karty ČD nebo prokáže nárok na slevu Rail Plus jiným způsobem, lze snížit celkovou účtovanou částku o zhruba 21%. S úspěchem lze tímto vlakem dopravit do Chorvatska i jízdní kolo, auto i motocykl. Protože jsou ceny mezinárodních jízdenek primárně stanoveny v eurech, informujte se před nákupem na aktuální kurz, který bude při prodeji použit pro přepočet na koruny. Pokud se vám bude zdát nevýhodný, můžete zaplatit přímo v eurech.

Rychleji, levněji
Na jih Chorvatska se z České republiky dostanete i autobusem. Linka Eurolines vyjíždí z Prahy každý pátek ve 12.00. Cesta do Splitu je po silnici rychlejší než po železnici, Cestující dorazí do metropole střední Dalmácie za 21 hodin. Opačným směrem vyjíždějí autobusy každou sobotu v 19.30. Cena jednosměrné jízdenky je 1570 Kč, zpáteční jízdné pak vyjde na 2720 Kč. Pokud byste chtěli využít tento způsob dopravy, s nákupem jízdenky neotálejte, některé termíny jsou již nyní vyprodány.

Nejrychleji se k moři dostanete letadlem. Přestože se mezinárodní letiště nacházejí po celém Chorvatsku, z České republiky se dostanete přímými pravidelnými lety jen na některá z nich. A nejde u nich jen o časovou úsporu. Letecká spojení, ve kterých musíte absolvovat několik přestupů, vycházejí zpravidla dráže než lety bez mezipřistání. Například přímou zpáteční letenku do Splitu seženete u Českých aerolinií za zhruba 7000 Kč.

Kdybyste však ve stejném termínu volili let s přestupem, cena letenky bude o několik tisíc vyšší. Z České republiky udržují letecké společnosti v letních měsících spojení do několika chorvatských destinací. Každý den míří letadla ČSA do Záhřebu, v úterý a v sobotu vás stejná společnost může dopravit do Splitu či zpět.

Pokud si nepotrpíte na bezplatný palubní servis a nechcete-li sbírat míle do věrnostního programu, můžete využít nízkonákladového dopravce SkyEurope. Ten létá mezi Prahou a Splitem každé úterý, čtvrtek a pátek. Do Zadaru s ním můžete letět v úterý a sobotu. Dvakrát týdně se dostanete i přímo do jihodalmatského Dubrovníku. Na jih Evropy se můžete dostat i netradičním způsobem. Na internetu lze nalézt několik stránek, které se specializují na zprostředkování spolucestujících do auta. To se může vyplatit jak řidičům, tak pasažérům. Majitel auta může kromě společnosti na dlouhé cestě očekávat příspěvek na benzin. Jeho výše je samozřejmě věcí dohody, ale zpravidla se pohybuje kolem koruny za kilometr jízdy a osobu. Spolujezdcům tento druh cestování poskytuje kromě jiného možnost dostat se do destinace rychleji a levněji než vlakem a autobusem.

Nejdobrodružnější zážitky přináší stopování. To sice není v Chorvatsku nejlepší způsob přepravy, nicméně lze očekávat, že vám nakonec někdo po půl- až hodině zastaví. Pokud to bude někdo místní, budete mít alespoň možnost oprášit svoje znalosti angličtiny, němčiny nebo se snažit porozumět chorvatštině.

Vlakem
* Přímé spojení na trase Praha-Split je možné rychlíkem JADRAN.
* Odjezd z Prahy každý den v 7.47, příjezd do Záhřebu ve 21.23, do Splitu následující den v 5.54.
* Opačným směrem odjezd ze Splitu každý den ve 21.00, ze Záhřebu následující den v 06.40. Příjezd do Brna v 16.21, do Prahy ve 20.09.
* Ceny na trase Praha-Split: jednoho cestujícího vyjde jízdenka City Star Chorvatsko na 3899 Kč, se slevou Rail Plus na 3078 Kč.
* Slevy pro skupiny do pěti osob.
* Např. pro dva cestující je jízdné 3129, resp. 2460 Kč na osobu.
* Ve skupině pěti cestujících je jízdné 2667, resp. 2091 Kč na osobu.
* Mezi Prahou a Splitem lze přepravit také automobil za 2916 Kč nebo motorku za 2044 Kč. Doprava jízdního kola z ČR vyjde na 258 Kč.

Autobusem
* Linka Praha-Brno-Zadar-Split, odjezd z Prahy, každý pátek ve 12.00, z Brna 14.45. Příjezd do Zadaru 4.45, dále přes Biograd, Šibenik a Trogir, příjezd do Splitu v 09.00.
* Opačným směrem každou sobotu v 19.30 ze Splitu, příjezd do Brna v neděli v 13.30, do Prahy v 16.00.
* Cena jízdenky do Splitu: dospělí 1570 Kč, studenti a senioři nad 60 let 1413 Kč, děti od 4 do 12 let 785 Kč; zpáteční obyčejná 2720 Kč, studenti a senioři 2448 Kč, děti 1360 Kč.
* Linka Praha-Brno -Záhřeb: Odjezd z Prahy, každý pátek v 21.00, z Brna 23.30, příjezd do Záhřebu v sobotu v 8.00. Cesta zpět každou sobotu ze Záhřebu v 21.00, příjezd do Prahy další den v 8.00. * Cena jízdenky: jednosměrná 770 až 1270 Kč, zpáteční 1850 až 2300 Kč.

Letadlem
* Přímé lety mezi ČR a Chorvatskem provozují ČSA a SkyEurope.
* Dubrovník: SkyEurope - odlet z Prahy 2. 7. 6.05, přílet do Dubrovníku 7.40, zpět 5. 7. 19.55, přílet do Prahy 21.40, cena 7176 Kč. Nejlevnější let s přestupem je s Austrian Airlines 12 962 Kč.
* Split: ČSA - odlet z Prahy 1. 7. 12.35, přílet do Splitu 13.55, zpět 5. 7. 18.55, přílet do Prahy 20.20, cena 7106 Kč; SkyEurope - odlet z Prahy 1. 7. 6.00, přílet do Splitu 7.35, zpět 5. 7. 20.25, přílet do Prahy 22.00, cena 6801 Kč. Nejlevnější let s jinými společnostmi: Lufthansa, s přestupem za 12 737 Kč.
* Záhřeb: ČSA - odlet z Prahy 1. 7. v 11.30, přílet Záhřeb 12.55, zpět 6. 7. v 6.35, přílet do Prahy 8.00, cena 11 398 Kč. Let s přestupem: Croatian Airlines 11 089 Kč.

Stopem, spolujízda
* Partnery pro spolujízdu lze vyhledat na internetu. Obvyklá cena se pohybuje kolem 1 Kč za 1 kmcesty a jednu osobu.
* Za uvedených podmínek by cesta z ČR do Splitu a zpět vyšla přibližně na 2200 Kč. Cena za dopravu oběma směry mezi ČR a Záhřebem se pohybuje kolem 1400 Kč.
* Na Istrii a zpět se dostanete za částku pohybující se kolem 1800 Kč.
* Dle údajů serveru Spolujizda.eu máte možnost 23. 6. využít spojení mezi městy Nymburk a Gradac za 2000 Kč. Cestu zpět můžete stejným způsobem absolvovat 5. 7.
* Úspěšnost jízdy stopem po Chorvatsku se liší místo od místa. Lépe se stopuje na ostrovech, hůře na pobřeží. Na frekventovanějších silnicích spíše zastaví cizinci.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...