Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak přežít v Riu? Slovník s sebou a dvě peněženky s drobnou hotovostí

Socha Krista Spasitele nejde přehlédnout. Je vidět z většiny Ria. Pokud chcete... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Krista Spasitele nejde přehlédnout. Je vidět z většiny Ria. Pokud chcete... | foto: Jakub Zelenka, Lidovky.cz

RIO DE JANEIRO Téměř nikdo nemluví anglicky a i přes zvýšená bezpečnostní opatření je riziko přepadení velmi vysoké. Server Lidovky.cz sestavil deset tipů pro cestovatele, kteří se vydají na letní olympijské hry do Ria de Janeira.

Bez slovníku ani ránu

Evropan zvyklý, že se téměř všude domluví anglicky, v Riu narazí. Problém může být i se základními slovíčky a i někteří policisté nejsou schopni ze sebe vyloudit větu anglicky. Pokud neovládáte portugalštinu, je slovník buď v telefonu, či papírové podobě nutností. Ledy navíc snadno prolomíte, když se naučíte alespoň několik základních frází. Díky chytrým aplikacím je možné například použít zdarma slovník od Googlu bez internetového připojení a s jeho pomocí jdou překládat cedule či mluvené slovo.

Noste jen drobnou hotovost a okopírované doklady

I když v souvislosti s olympijskými hrami brazilská vláda ujišťuje, že bude mít kriminalitu od kontrolou, není dobré bezpečnost podceňovat. Určitě u sebe nenoste pas. Policistům stačí jen černobílá kopie z tiskárny. Dále mějte u sebe dvě peněženky a pouze několik desítek brazilských reálů v hotovosti (jeden reál je zhruba sedm korun). V případě přepadení se nesnažte se zlodějem hádat ani hrát na hrdinu. Prostě odevzdejte jednu z peněženek. Je dobré se při tom nedívat útočníkovi ani do očí, mohlo by to nebezpečnou situaci ještě vyostřit. Všechny cenné věci si pak nechávejte i na zamčeném pokoji v hotelovém sejfu.

Využívejte Uber a metro k dopravě po městě

Taxislužba Uber a metro je to jediné, co potřebujete, abyste se mohli bezpečně a rychle pohybovat po celém Riu. Ve stanicích metra je navíc wifi, kterou můžete využít k objednání taxíku či kontrole polohy pomocí map. Ceny za Uber jsou z pohledu našince velmi nízké. Město se dá z jednoho konce na druhý projet za pár stovek. Navíc na vůz často nečekáte ani pět minut a díky hodnocení se pravděpodobněji vyhnete taxikářům bez licence.

Citelným problémem v Riu je doprava. Téměř neustále se stojí v kolonách, které...

Citelným problémem v Riu je doprava. Téměř neustále se stojí v kolonách, které prodlužují jízdu o desítky minut. Toho využívají prodejci, kteří kličkují mezi vozy a nabízejí pití a drobné laskominy.

Je však dobré mít na paměti, že doprava v Riu je třetí nejhorší na světě a pokud si vezmete taxík během odpolední špičky, můžete v kolonách čekat i dlouhé desítky minut. Situace by se měla zlepšit díky otevření nových komunikací a trasy metra, které byly budovány souběžně s olympijskými stadiony. Novou trasu podzemky ale budete moc využívat pouze s lístkem na olympiádu a bude otevřena až v průběhu her, práce se totiž nestíhají. Poslední měsíc existují v Riu i tramvaje.

Tramvaje jsou moderní a ostudu určitě nedělají.

Tramvaje jsou moderní a ostudu určitě nedělají.

Kvůli olympiádě jsou budovány nové ulice a komunikace. Rozšíří se metro a budou...

Kvůli olympiádě jsou budovány nové ulice a komunikace.

Využívejte bankomaty, ne směnárny

Směnárny na letišti raději ignorujte, mají velmi nepříznivý kurz. Lepší je využít bankomaty. Dávejte si však pozor, abyste tak učinili na bezpečném místě a taky, abyste se nestali obětí skimmingu (okopírování údajů z karty pro její zneužití). Nejlepší je si vybrat peníze přímo v hotelovém bankomatu či v bankovní pobočce. Platit se ale vyplatí spíše kreditní kartou, je to bezpečnější a pohodlnější. Mějte ale na paměti, že v olympijském parku se dá platit pouze kartou značkou VISA, se kterou mají pořadatelé exkluzivní smlouvu.

V Riu je zima, zabalte svetr

Olympiáda se sice jmenuje letní, ale bude se odehrávat v zimě. S ročním obdobím je to v Brazílii jinak než v Evropě. Zima je od června do září. Nečekejte však teploty kolem nuly. Spíše se pohybujíž okolo 20 stupňů. I během zimy se dá koupat v moři i se opálíte. V noci však může teplota klesnout třeba k patnácti stupňům. Je proto lepší mít sebou teplejší oblečení.

Pláž v Riu po ránu.

Zimní pláž v Riu po ránu a příjemných 18 stupňů.

V případě problémů kontaktujte konzulát

Konzulát v Brazílii bude mít kvůli olympiádě nepřetržitou službu. Také byla připravena aplikace CZ HELP, která by měla pomoc v kritických situací. Dá se také registrovat do systému DROZD ministerstva zahraničí. Ten pomůže úřadům ve vašem kontaktování, pokud se stane neočekávaná událost. Důležitá čísla v Riu jsou: 190 pro policii, 193 pro záchranku a hasiče. Turistická policie je k dispozici 24 hodin denně na čísle 021/3399-7170. Číslo na konzulát je: +55-61-9162-6560

Brazilskou SIM kartu získáte za týden

Kvůli vysokým roamingovým výdajům je výhodnější pro surfování na internetu použít místní SIM kartu. Problém je však s jejím získání. SIM se registruje na brazilské rodné číslo (CPF). To sice můžete získat i jako turista po předložení pasu, čeká se na něj ale i přes týden. Je daleko lepší se domluvit s místním, aby SIM kartu pořídil či půjčil. Naštěstí jsou téměř všude otevřené wifi, s dostupností internetu v centru proto není problém.

„Plzeňské pivo“ není plzeňské pivo

Nejpopulárnější značky piv v Brazílii sice nesou název Pilsen či Bohemia, s českou domovinou však nemají nic společného a to zdaleka ani chuťově. Pivo je poměrně levné a vyjde třeba na 10 reálů, daleko chuťově lepším zážitkem je popíjet místní drinky s čerstvým ovocem.

Brazilské pivo Antarctica vyjde zhruba na 40 korun, Čechům ale pravděpodobně...

Brazilské pivo Antarctica vyjde zhruba na 40 korun, Čechům ale pravděpodobně chutnat nebude. Je takové nasládlé a strašně slabé. V teplém počasí však dokáže osvěžit.

Hezké přítulné holky mohou být prostitutky

Jste na pláží a náhle se s vámi dá do řeči nádherná brazilská dívka. Už od první chvíle dává najevo, že se vám líbí a dokonce vás pozve i na drink. To je jedna z ukázek začátku hezkého příběhu, který skončí tragicky. Z velmi přítulných dívek na pláži se totiž snadno mohou vyklubat prostitutky. Nebezpečí ale ani tak není ve ztrátě peněz za jejich služby, ale riziku okradení. Stává se, že vám mohou hodit omamné látky do pití a poté „vybílit“ pokoj či vás zavedou do temné uličky. Tam už na vás budou čekat její kumpáni, kteří vás okradou.

Myslete hlavou a pozorujte chování místních

Pokud někde nejsou lidé, je lepší se místu vyhnout. Stejně tak nechoďte v noci na pláž, protože je špatně osvětlená. Taková místa často slouží zlodějům k přepadením. V centru se pak vyplatí pohybovat jen o všední dny. O víkendu je totiž vylidněné a muzea jsou stejně zavřená. Nemá cenu ani riskovat ve favelách (slumech) a nosit drahé šperky a oblečení. Brazilci nosí většinou šortky, tričko a sandále. Zkuste se oblékat jako místní a splynout v davu.

V této favele má jeden dům koupený i fotbalista Beckham.

V této favele má jeden dům koupený i fotbalista Ronaldo.

Základní výbava do mobilu

Překladač a mapy od Google

Aplikace fungují i offline. Pokud jste připojeni k internetu, dokážou mapy od Googlu spolupracovat s aplikací Uber či vám najít nejvhodnější cestu hromadnou dopravou. V Riu fungují i body zájmU, které vám ukáží nejzajímavější památky a podniky v okolí.

Uber

Pohybovat se po městě pomocí Uberu je nejen levné, ale i pohodlné. Díky recenzím vidíte, jestli měli cestující s taxikářem dobré zkušenosti.

Airbnb

Vybouchne vám ubytování či chcete jen spoléhat na štěstí? Služba Airbnb garantuje, že během olympiády bude k dispozici až 20 tisíc pokojů. Jedná se tak o zajímavou alternativu k tradičním hotelům.

Rio 2016 – oficiální aplikace

Obsahuje důležité informace, program i detaily kolem olympiády. Pokud chcete navštívit hry a být v obraze, jedná se o skvělého pomocníka.

CZ Help

Česká aplikace s důležitými informacemi pro cestovatele v Riu. Obsahuje důležitá telefonní čísla i návody, jak řešit krizové situace.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!