17. května 2011 16:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak se plavilo dříví? Poví Schwarzenberský kanál

Schwarzenberský plavební kanál | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Schwarzenberský plavební kanál | foto: www.info-sumava.cz

Ukázky plavení dříví jsou připraveny na sobotní zahájení nové plavební sezony na Schwarzenberském kanálu v Jeleních Vrších na Šumavě; zazní i české a německé pohádky ze Šumavy a lidové písničky.

Jak se dříví plavilo z Čech do Rakous, mohou turisté v sezoně vidět celkem osmkrát; v srpnu je pak v plánu i ukázka pálení dřevěného uhlí v milíři, řekl hlavní organizátor tradiční akce a plavební ředitel Hynek Hladík.

"V sobotu 21. května se nad Jeleními Vrchy ozve v pravé poledne fanfára, kterou zatroubí rakouský vypravěč Helmut Wittmann na kravský roh. Pak už se budou na pódiu budou střídat Češi a Rakušané, bude se hrát, zpívat a tancovat," přiblížil atmosféru už tradičního česko-rakouského setkání Hladík.

Šumavské pohádky
Horní portál plavebního tunelu pak bude od 13:00 romantickou kulisou vyprávění pohádek z obou stran Šumavy. Vyprávět budou Helena Svobodová z Prachatic spolu s Wittmannem.

Po 14:00 pod myslivnou na Jeleních Vrších přečte plavební ředitel první letošní plavební rozkaz. Pak už se vydají polena a klády na první letošní pouť po hladině plavebního kanálu. Půl sáhu dlouhého a půl sáhu palivového dřeva popluje od lesovny na Jeleních Vrších po potok Hučice.

Setkání s uhlíři na Jeleních Vrších si zájemci mohou naplánovat na 13. a 14. srpna, 20. srpna pak bude tradiční setkání u Rosenauerovy kapličky. Plavební sezona skončí 17. září. V červenci se organizátoři akce z Folklorního sdružení Libín-S vydají na valnou hromadu Mezinárodní asociace plavců a vorařů do německého Bremerhavenu.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven k dopravě palivového dříví ze severních úbočí Šumavy přes hlavní evropské rozvodí k řece Grosse Muehl v Horních Rakousích a po ní až k Dunaji. Tam dělníci dříví vytáhli a přeložili na lodě či vory, aby se dostalo do Vídně.

Ve zlatých časech splavování, které trvaly zhruba sto let, projelo kanálem skoro osm milionů metrů palivového dříví. Toto množství by zaplnilo centrální českobudějovické náměstí do výšky sedmi Černých věží, tedy zhruba 500 metrů. Plavba směrem do Vídně skončila v roce 1892, přes rozvodí plulo dříví naposledy v roce 1916.

Doprava po kanálu k Vltavě a dřevoskladu v Želnavě, později v Nové Peci, trvala až do roku 1961. Od 70. let minulého století je Schwarzenberský plavební kanál zapsán v seznamu nemovitých technických památek.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!