21. září 2010 16:49 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak se řídí nádraží? Den železnic nabízí prohlídky míst, kam se nepodíváte

Parní lokomotiva - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parní lokomotiva - ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Zvláštními jízdami historických i moderních vlaků chtějí České dráhy v sobotu připomenout po celé republice Den železnic. Součástí oslav bude v Praze i výstava jídelních a lehátkových vozů a exkurze do prostor dopravní kanceláře na Hlavním nádraží.

Další zajímavé akce se pro milovníky železnic chystají na nádraží v Olomouci, informovalo o tom tiskové oddělení Českých drah.

Zájemci o historická vozidla mohou v Praze podniknout hned pět jízd parním vlakem. Na trase Braník - Krč - Vršovice - Smíchov a zpět je sveze parní lokomotiva 464.102 s přezdívkou "Ušatá" s odjezdem v 9:05, 11:23, 13:24 hodin. Odpolední vlak odjíždějící v 15:30 z Braníku navíc pojede přes stanici Praha - Řeporyje až do Rudné u Prahy. Poslední parní jízda s odjezdem v 18:59 z Braníku bude končit ve Vršovicích.

Během jízd Prahou se parní vlak několikrát setká s nejmodernějším vozidlem pro příměstskou dopravu - jednotkou CityElefant. Ta bude jezdit po trase Smíchov - Radotín - Krč (přes takzvaný most Inteligence) - Vršovice - Hlavní nádraží a zpět.

V Braníku bude výstava lokomotiv
Centrum oslav bude v železniční stanici Praha-Braník, kde si mohou návštěvníci od 9:00 do 16:30 prohlédnout výstavu lokomotiv a jídelních a lůžkových vozů. Pro rodiny s dětmi bude připraven i zajímavý kulturní program včetně hudební produkce.

Mezi Braníkem a Hlavním nádražím bude dále od 9:00 do 14:30 jezdit historický motorový vůz řady M 131 "Hurvínek", který několikrát zajede i do Modřan a na Zbraslav.

Prohlídka Hlavního nádraží
Ze stanice Praha-Vršovice železničáři vypraví od 9:05 do 15:05 ve dvouhodinových intervalech motorový vůz řady 854 s průvodcem, který pojede přes Hlavní nádraží, Holešovice, Libeň a Malešice na Odstavné nádraží Jih a zpět na nádraží ve Vršovicích.

České dráhy také zájemcům umožní návštěvu dopravní kanceláře ve stanici Praha Hlavní nádraží, jež je jinak veřejnosti nepřístupná. Exkurze pro omezený počet účastníků se uskuteční v každou celou hodinu od 9:00 do 13:00. Sraz bude vždy na 1. nástupišti u východu z prostředního podchodu.

Hlavním dějištěm sobotních oslav Dne železnice se ale stane Olomouc, kde je od 10:00 připravena řada akcí. Návštěvníci si zde mimo jiné budou moci prohlédnout salónní vůz prezidenta Masaryka a moderní vozidla provozovaná Českými drahami. Chybět nebudou soutěže pro děti a bohatý doprovodný program.

Podrobnější informace o oslavách v jednotlivých regionech včetně jízdních řádů a cen poskytne webová stránka www.denzeleznice.cz.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz