Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak se žije lidem v Sýrii? Válka jim vzala domov i práci

Distribuce chleba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Distribuce chleba | foto: Člověk v tísni

Humanitární situace uvnitř Sýrie se nadále komplikuje. Každý třetí Syřan je uprchlíkem ve vlastní zemi. Lidé utíkají před ozbrojeným konfliktem nebo bombardováním a nemají se kam vrátit.

Více než polovina lidí v Sýrii je bez práce a další přišli o zdroje obživy. Kvůli konfliktu lidé trpí nedostatkem potravin a už měsíce nejde elektřina a neteče voda. Doručovat jim pomoc je sice stále obtížnější, ale i přes komplikovanou situaci je pomoc vnitřním uprchlíkům možná a Člověk v tísni se jí soustavně věnuje od roku 2012.

-

Šedesátiletá Zahra ze syrského Aleppa denně pracuje 10 hodin v továrně na plasty, kde si měsíčně přijde v přepočtu na 1600 korun. Na dům, ve kterém Zahra žila, před pár měsíci dopadla sudová bomba. Jako zázrakem byl zraněn jen její otec, zbytek rodiny vyvázl bez zranění.

Po smutné zkušenosti se se čtyřmi dcerami a rodiči přestěhovala blíž k oblastem, které jsou v držení vládních vojsk. Nedaleko je bojová fronta a zdejší čtvrť tak patří k nejnebezpečnějším ve městě. Z někdejší hospodářské metropole Sýrie už utekly statisíce lidí na venkov nebo do nedalekého Turecka.

Ještě před pár měsíci bylo Aleppo rušné město, kde bylo dostupné všechno zboží. Teď je to město duchů, kde ceny potravin rapidně vzrostly a většina lidí si je nemůže dovolit. Zbyl jim jen strach z bomb, radikálů a vládních vojsk. V jejím bytě chybí nábytek, lednička, není tu vodovod, takže se pro vodu musí s kanystry na ulici, elektřina nefunguje už čtyři měsíce. Často chybí jídlo i peníze, za které by si ho mohla koupit, velká nouze je o léky.

Válka brala lidem domovy i práci

V posledních měsících nejzranitelnějším běžencům nabízí Člověk v tísni také potravinové poukázky. Každý z vytipovaných nejohroženějších uprchlíků dostane bloček s 25 poukázkami, každá v hodnotě 500 syrských liber, což je asi 70 korun. Celkově tak v poukázkách dostane 1750 korun na nákup základního jídla pro rodinu na měsíc.

Mohammmad Alsaied Yousef, který s manželkou a třemi dětmi utekl z Aleppa do provincie Idlíb je jedním z běženců, kteří poukázky užívají. Má malou rodinu, která stačí dva kilogramy rýže na týden. Pro své malé děti však potřebuje i pleny a dětskou výživu, kterou díky poukázkám může v obchodě koupit.

Člověk v tísni pomáhá lidem se svozem odpadu

Válka vzala lidem domovy i práci. Khaled Alhamade kvůli konfliktu přišel o práci a musí živit manželku a sedm dětí. Veškeré prostředky tak padnou na zaopatření rodiny. Nejvíce utratí za rýži, olej, cukr, čaj, zeleninu a konzervy s místním jídlem. Poukázky však také v obchodě směňuje za nedostatkové pleny a dětskou výživu.

Člověk v tísni v Sýrii

Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí především na okamžitou potravinovou a materiální pomoc. Pomáhá ale i s opravou škol, poničených rozvodů vody nebo svozem odpadu. Se stálými kancelářemi a týmy v provinciích Aleppo a Idlíb patří k důležitým poskytovatelům pomoci uvnitř země. Za poslední dva roky pomohl v Sýrii téměř 1,3 milionu lidí.

Distribuce pomoci
Člověk v tísni pomáhá lidem se svozem odpadu
Jeden z obchodů, ve kterém lze nakupovat na poukázky ČvT
Distribuce chleba

Miliony lidí ale konflikt vyhnal do okolních zemí, pro které je uprchlická vlna obrovskou zátěží především na sociální, zdravotnický nebo vzdělávací systém. Podle odhadů je například v Turecku už čtyři miliony syrských uprchlíků a v Libanonu je každý čtvrtý obyvatel Syřan. I v těchto zemích je pomoc potřeba.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!