Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak si užít Bratislavu

Bratislava - hrad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratislava - hrad. | foto: Foto Profimedia.cz

Navštěvování denních i nočních podniků je pro Petra Mudranince zároveň práce i zábava. „Na Bratislavě se mi líbí, že se tu lidé rádi baví, tancují, zpívají a jsou hrdí na krásné slovenské ženy,“ říká podnikatel v gastronomii, který ve slovenské metropoli žije už čtvrtým rokem.

1. Kuba v Bratislavě

V Maleónu si budete připadat jako v centru Havany.Bar Malecón (www.malecon.sk) je moje srdeční záležitost – do Bratislavy mě totiž přivedl právě on. Pracoval jsem v něm jako bar manager. O autenticitu se tu stará živá kubánská kapela, která hraje každý večer mimo neděle, chutné karibské drinky namíchané šikovným a komunikativním týmem barmanů a skvělá kreolská kuchyně, jež drží Malecón na prvních příčkách v hodnocení restaurací v Bratislavě.

Přes den působí podnik jako bar vhodný k posezení při kávě a dezertu nebo k obědu v klidném prostředí. K večeru se však zaplní a pak si připadáte jako v nejrušnějším podniku Havany. Loni byl zaslouženě oceněn jako Bar roku 2007 v soutěži Slovak Bar Awards.

2. Trafo aneb kam za tancem

V Bratislavě je dost málo podniků, kam se dá večer vyrazit. O to víc vyniká tento noční klub s jednoduchým a moderním stylem (www.trafo. sk). Existuje teprve pár let, ale už si stačil udělat dobré jméno. V pátek a sobotu doslova praská ve švech. O hudební produkci se zde starají domácí i zahraniční dýdžejové. Trafo není velké, ale zažijete tu o to větší zábavu. Pokud večer někam v Bratislavě za tancem, tak určitě sem.

3. Město z ptačí perspektivyRestaurace U.F.O. je součáští Nového mostu.

U. F. O. není v Bratislavě neidentifikovatelný létající předmět, ale restaurace (www.u-f-o.sk), jejíž tvar připomíná vesmírnou loď a je součástí konstrukce Nového mostu přes Dunaj. Je ve výšce 85 metrů (rozhledna dokonce 95 metrů) a město z ní budete mít jako na dlani. Restaurace byla nedávno zrekonstruovaná a nabízí atraktivní výběr nápojů, koktejlů a jídel.

4. Na bruslích podél vody

Na cyklo- a bruslostezce na hrázi Dunaje to žije.Jedna z velkých výhod života v Bratislavě je hrádza neboli hráz. Je to vlastně stezka pro běžce, cyklisty a kolečkové bruslaře po obou stranách Dunaje. Neznám lepší oddych než se vydat na hráz, nadýchat se čerstvého vzduchu a protáhnout si tělo. Kolečkové brusle jsou tu tak oblíbené, že se tento rok konal již pátý ročník pátečních závodů na inlinech (www.bratislava-inline. sk). O co jde? Každý pátek od konce června do konce srpna vyráží dav nadšenců brázdit ulice Bratislavy za asistence policie a první pomoci.

5. Korzo a vánoční trhy

Jsou dvě věci, kterými je Bratislava charakteristická – korzo v létě aVánoční trhy začínají 28. listopadu. vánoční trhy v zimě. V létě jsou nejrušnější ulice starého města obsypané terasami s posezením, což městu propůjčuje lázeňskou atmosféru. Lidé korzují městem, potkávají se, baví se nebo jen tak posedávají na terasách. Zkrátka to tu žije. Bratislava je nejdomáčtější město, jaké jsem poznal. Turistický ruch zde není na tak extrémní úrovni jako v Praze, a tak tu slyšíte hlavně slovenštinu.

A právě tak jako korzo dodává kouzlo letním dnům, zimě vévodí vánoční trhy. V centru města vyroste množství stánků s řemeslnými výrobky a občerstvením, všude voní svařené víno, horká medovina nebo punč a nejrůznější pochoutky. Rozhodně musíte ochutnat lokše, tenké placky z bramborového těsta plněné například játrovou směsí s ochuceným zelím. Jindy jsou připravené nasladko – s mákem, domácí zavařeninou, ořechy nebo čokoládou. Nebo zkuste steaky a špízy na grilu. Před Vánoci vždy provoní celé centrum.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!