Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak si užít dovolenou? Mobily a počítače nechte doma

Letní dovolená. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní dovolená. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Pro naprostou většinu z nás je dovolená tím vytouženým obdobím, kdy si podle našich vlastních slov hodláme skutečně odpočinout, vypnout, vyčistit si hlavu a načerpat energii. Ne vždy se nám ale tento sen skutečně splní a důvodů je více. Na co bychom tedy měli myslet, abychom na dovolené skutečně načerpali energii?

Psychologové obecně v prvé řadě doporučují, že by dovolená měla trvat alespoň 14 dní, protože naše tělo i mysl potřebuje dostatečný čas na aklimatizaci. 

Přípravu nepodceňte

Pokud se hodláte vydat na dovolenou organizovanou cestovní kanceláří, nenechte se opít rohlíkem, respektive nic neříkajícím obrázkem soukromé pláže hned u hotelu, který najdete na internetu. Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo svého času deset doporučení Dovolená bez starostí, která se týkají právě správného výběru zájezdu. 

Pokud se chystáte na cesty na vlastní pěst, nespoléhejte pouze na kapesního průvodce a náhodu. Vytvořte si itinerář své cesty, zjistěte dopředu možnosti dopravy, reálných vzdáleností a ubytování. Plánujte s mírou. Pokud si do svého plánu po krásách Itálie dáte dvě města plná památek denně, budete toho mít po prvním týdnu plné zuby.

Pojištění

Nezapomeňte na cestovní pojištění a samozřejmě si včas ověřte platnost svých dokumentů. Leckomu se již stalo, že teprve na letišti zjistil neplatnost svého pasu. Zapište si důležité kontakty. 

Do přípravy patří i včasné a správné zabalení zavazadel. Pokud nechcete, aby se celá vaše dovolená vinula v hektickém stylu, začněte tím, že nebudete balit na poslední chvíli. Udělejte si seznam a pořádně si rozmyslete, co si sebou budete brát, na jaké aktivity se chystáte a co skutečně reálně potřebujete. Na druhou stranu ale nezapomínejte, že i u moře může pršet a být chladno, zvláště v posledních letech s kolísavým počasím.

Nezapomeňte přibalit cestovní lékárničku, repelenty, přípravky na ochranu před sluncem a také případné zklidnění kůže či mast na spáleniny. Je zbytečné za běžné léky a drogerii utrácet na místě valuty. To platí i pro vašeho psa. Pořiďte mu obojek nebo spot-on, který funguje proti blechám, klíšťatům i komárům, abyste se u nich nedočkali nepříjemné infekce např. od středomořských parazitů.

Bez mobilu a počítače

Ve chvíli, kdy konečně vyrazíte na dovolenou (a přesvědčíte se, že jste nenechali pasy doma na lednici), nastává okamžik, kdy je třeba začít si „zaslouženě užívat“. Pokud jste nepodcenili přípravu, je důležité udržet dobrou pohodu v celém „týmu“, ať už jedete na dovolenou ve dvou nebo s celou rodinou. 

Volání na dovolené - ilustrační foto

Odborníci radí rozdělit si kompetence v rozhodování a odpovědnosti. Ujasněte si, kdo bude mít na starosti peníze a doklady, kdo bude mít konečné slovo v rozhodování o jednotlivých aktivitách na dovolené, výletech, nákupech a podobně, aby se dny společného oddychu neproměnily v rodinné šarvátky.

Velmi důležité je odpoutat se v průběhu dovolené od svých pracovních závazků. Pokud to vaše práce vyloženě bytostně nevyžaduje, vypněte alespoň pro většinu dne svůj mobilní telefon, nevyřizujte žádné pracovní e-maily a pokud možno, na práci vůbec nemyslete.  

Pozor na dobrodružství

Mnozí z nás se po celoročním sezení za pracovním stolem na dovolené sportovně ožijí a vrhají se do rozličných dobrodružství, ať už se jedná o různé adrenalinové zážitky nebo třeba náročné pěší či cyklistické túry. To může ve svém důsledku vést k různým nepříjemným nehodám od namožených svalů přes různé odřeniny, boule a podvrknuté kotníky až nedej bože k horším úrazům. Problémy také mohou nastat při plavání v moři, potápění a jiných vodních aktivitách.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...