12. ledna 2009 14:42 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jak si vychutnat Salcburk

Salcburk nebo - jak se mu říkalo kdysi - Solnohrad, hlavní město stejnojmenné rakouské spolkové země, už dávno nezískává své bohatství ze soli v dolech v Alpách, ale z turistů. Sedm milionů návštěvníků ročně dělá z tohoto malebného města metropoli rakouské turistiky.

1 Mozartovo město
V Salcburku se ročně konají 4000 kulturních pořadů. Velká většina z nich je spojena se jménem nejslavnějšího salcburského rodáka Wolfganga Amadea Mozarta. V Obilné uličce ve Starém městě svítí Wolfgang Amadeus Mozartdo daleka jeho rodný dům, na náměstí nedaleko dómu je zase dům, kde strávil několik let jako už slavný skladatel a kde potom žila ještě desítky let jeho ovdovělá žena. Mozart v Salcburku zkomponoval většinu svých vrcholných děl, včetně své první opery, symfonií a duchovních skladeb. „Mozartovo město“, jak se Salcburku říká, využívá slávy svého rodáka na každém kroku, a po Mozartovi je dokonce pojmenováno i místní letiště. Vrcholnou událostí se Salcburský festival, kde hrají špičkové světové orchestry a na němž se od července do srpna schází společenská smetánka z celého světa. Mozarta si za méně peněz a ve větším klidu můžete v Salcburku poslechnout po celý rok, na špatné hudebníky tu nenarazíte. Krásnou atmosféru mají například téměř každodenní koncerty na hradě.

2 Není koule jako koule
Skutečně pravé Mozartovy koule, dnes zřejmě celosvětově nejproslavenější věc připomínající Salcburk, vypadají úplně jinak než ty, co se prodávají po celé planetě. Ty původní vyrábí cukrářská rodina Fürstů od roku 1890 a v roce 1905 s nimi získala zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži. Opomněla však svůj výrobek patentovat, 2 a tak se po druhé světové válce už světoznámá cukrovinka začala hromadně vyrábět. Spor o to, čí koule je ta „pravá“ a „salcburská“, se táhl až do roku 1995, kdy rodina Fürstů u soudů definitivně vyhrála. „Originální Salcburská Mozartova koule“ se vyrábí u Fürstů ručně, prodává se pouze v jejich prodejnách ve městě a nestojí málo. Euro za jednu kouli. Rozeznáte pravou od falešné? Ta jediná autentická je na fotografii vpravo.

3 Na tradiční kávu
Salcburk je ostatně jako celé Rakousko i mekou gastronomie. Mají tu téměř tisíc let fungující restauraci v benediktýnském opatství, špičkové moderní podniky i klasické rakouské pivní hospody. Čech však vezme zavděk spíše kavárnou, kde návštěva vyjde přece jen levněji. V Salcburku jich jsou desítky, včetně nejstarší stále fungující kavárny v Rakousku Café Tomaselli na Starém trhu (Alter Markt). Zde si také můžete opravit jednu českou deformaci -„vídeňské kávě“ se v Rakousku říká Einspänner, podává se v malém skleněném hrnku a je daleko silnější a chutnější než její česká mutace.

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz