12. února 2016 6:50, aktualizováno  10:50 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jako ve filmu. Za pařbou do Bangkoku, do New Yorku na koktejl Cosmopolitan

Ztraceni v Thajsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ztraceni v Thajsku. | foto: Reprofoto

Na irský ostrov Skellig Michael se sjíždí doslova davy fanoušků Hvězdných válek, do Thajska se jezdí s přáteli užít si skvělou party po vzoru hrdinů z filmu Pařba v Bangkoku. Barcelonu si pak můžete projít po stopách Vicky a Christiny ze snímku natočeného Woody Allanem. Načerpejte inspiraci a cestujte jako vaši filmoví či seriáloví oblíbenci.

Pokud už vás nebaví pročítat klasické průvodce a chcete si cestu do cizích krajin ozvláštnit, zajděte si do kina. Díky filmům a seriálům dostává každé místo zcela nový rozměr a řada filmařů to ví. Z filmů se tak stále více stávají pozvánky do konkrétních lokalit. Filmové štáby navíc často využívají místní lokály a zákoutí, aby vytvořily pocit autentičnosti. A po stopách slavných seriálových a filmových scén se vydává čím dál tím více turistů.

Do New Yorku na koktejl

Druhý film natočený podle seriálu Sex ve městě vzrostl v New Yorku zájem o prohlídky míst a podniků, kam chodily hrdinky seriálu. Po newyorských silnicích jezdí autobus, ze kterého mohou turisté vidět místa známá ze seriálu - například se projedou okolo kostela, v němž Samantha objevila sexy kněze, který jako jeden z mála mužů dokázal odolat jejím svodům. Navštíví restauraci, kde měli Carrie a její Božský zásnubní večeři v prvním díle filmu. Projedou se v SoHo kolem galerie, v níž pracovala Charlotte a nebo si dají v jednom z barů, do kterých Carrie a její kamarádky chodily, koktejl Cosmopolitan.

Sex ve městě 2

Sex ve městě 2

Barcelona po stopách Vicky a Cristiny

Úspěšný film herce a režiséra Woodyho Allena Vicky, Cristina, Barcelona přitáhl do španělské Barcelony turisty, kteří se chtějí vydat po stopách hlavních hrdinek. Ochutnávat lokální vína a nasávat atmosféru města můžete stejně jako dvě americké turistky například ve vyhlášeném podniku U čtyř koček. Nezapomeňte ani na ulici Avinyó, na které kdysi stával nevěstinec, jehož obyvatelky údajně inspirovaly Pabla Piccasa k namalování slavného kubistického obrazu Avignonské slečny. A samozřejmě si také prohlédněte všechny Gaudího stavby.

Pařba v Bangkoku

Chcete zažít pořádnou oslavu s přáteli? Zaleťte si do Thajska. Dávejte ale dobrý pozor, abyste nedopadli jako čteřice přátel, kteří spolu už jednou slavili v Las Vegas. Ve filmu Pařba v Bangkoku ovšem přípravy na svatbu a loučení se svobodou nabírají zcela nečekané obrátky, které sice dopadnou na jedničku, ale ve skutečnosti by asi skončily vězením. „České turisty může překvapit, že thajské kluby obvykle nemají parket a tančí se kolem stolů. Dále je také potřeba přivézt si oblečení do klubu. Řada z nich vás v žabkách a šortkách nepustí dovnitř. Připravte se i na to, že ve většině míst hraje živá hudba,“ radí Michal Tůma z cestovní agentury Invia.

Kluci s oknem, nebo ještě s opicí? Bradley Cooper, Zach Galifianakis a Ed Helms v Bangkoku

Po stopách Julie Robertsové

Hned do několika světových filmů nás zavede úspěšný film Jíst, meditovat, milovat. lizabeth Gilbertová v podání Julie Robertsové hledá po nevydařeném vztahu své vlastní já a vydává se na cestu kolem světa, která má tři cíle. V Itálii se učí jíst jako Italové. Naláká vás tedy na neapolskou pizzu s vrstvou rozpečeného sýra a čerstvé bazalky. V Indii se pak učí meditovat a diváky provádí hektickým životem v Dillí i poklidnými dny v ašrámu v Pataudi. Nakonec vás provede mystickým Ubudem a zamiluje se na pláži Padang Padang na indonéském ostrově Bali.

JUlia Roberts ve filmu Jíst, meditovat, milovat
Julia Roberts ve filmu Jíst, meditovat, milovat objevuje kouzlo italské kuchyně

Hvězdné války na irském ostrově

Irský ostrov Skellig Michael zahltily doslova davy turistů. Území chráněné organizací UNESCO láká fanoušky nových Hvězdných válek, které se zde, na hornatém a zeleném ostrove natáčely. Na irském ostrově se natáčely klíčové filmové scény posledního dílu Hvězdných válek. Organizace pro zdejší rozbvoj turismu okamžitě reagovala a požádala producenta snímku, aby o Skellig Michael natočil krátký propagační film.

Irský ostrov Skellig Michael

Za záhadou mistra Leonarda

Ač je Paříž oblíbeným místem všech filmařů, málokdo ji proslavil tak jako Dan Brown se svou knihou a následně filmem Šifra mistra Leonarda. V hlavním francouzském městě si dokonce můžete objednat prohlídku, která vás provede všemi hlavními místy, ve kterých se drama odehrává. Při ohledávání místa první vraždy si tak prohlédnete Louvre, následně při pátrání po stopách tajného řádu zvaného Převorství sionské navštívíte řadu pařížských kostelů a rozhodně nesmíte minout záhadný Pantheon.

apeAlena Pecháčková

Najdete na Lidovky.cz