18. března 2011 18:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Japonsko je bezpečné. Peníze za zájezd cestovky nemusí vrátit

Potemnělé Tokio. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potemnělé Tokio. | foto: Reuters

TOKIO/PRAHA Peníze cestovky nemusí vrátit. Japonsko je bezpečné Japonsko je v této chvíli stále považováno za bezpečnou turistickou destinaci. S výjimkou postiženého severovýchodu země.

Zájezd do Japonska není levnou záležitostí a jeho cena se pohybuje mezi šedesáti až sto tisíci korunami. Pokud si někdo rezervoval a zaplatil zájezd na tyto dny nebo nějaký blízký termín, měl by vědět, že pokud se rozhodne z obav z následků zemětřesení, tsunami nebo jaderné havárie v elektrárně Fukušima do Japonska nejet, může o své peníze přijít.

"Pokud zájezd nesměřoval přímo do míst, která utrpěla při zemětřesení, vlně tsunami nebo která jsou ohrožena havárií v elektrárně Fukušima, nemá klient za současné situace právní nárok na vrácení peněz," říká Tomio Okamura, místopředseda české Asociace cestovních kanceláří. "Podle mě by to byla dokonce škoda, kdyby lidé, kteří se těšili na zájezd do Japonska, teď své cesty rušili. Japonsko je velká země a turistické oblasti jsou především na jih od Tokia, kde se nestalo vůbec nic," říká Okamura.

"Jsem v denním kontaktu se svým otcem, který mi říkal, že v Tokiu jsou jedině problémy při zásobování a částečně s nedostatkem pohonných hmot na benzinových stanicích. Ale letiště, železnice i metro fungují zcela normálně. Takže pokud máte při zájezdu zajištěno stravování, nemůže dojít k žádným komplikacím," uvádí Okamura, pocházející z Japonska. "Bát se kvůli nedávným přírodním pohromám na severu Japonska cesty do Ósaky nebo Kjóta je stejné, jako byste se po zničení New Orleansu hurikánem Katrina obávali navštívit Los Angeles nebo Washington. Přes to, co se stalo, zůstává Japonsko dobře fungující zemí," dodává.

Jeho argumentaci odpovídá i stanovisko ministerstva zahraničí, které na svých internetových stránkách pouze "varuje před cestami do severní části ostrova Honšú". A Čechy jen vyzývá, "aby zvážili nutnost svých cest do ostatních regionů Japonska," což je v diplomatické mluvě pokládáno ze nejnižší stupeň varování. To je vzhledem k středeční evakuaci Čechů leteckými speciály armády České republiky více než pozoruhodné.

Váháme. Uvidíme
Zájezdy do Japonska i z tohoto důvodu nadále zůstávají v nabídce cestovních kanceláří, které uvádí dokonce velice blízké termíny odletů. To však ale neznamená, že turisté do Japonska odletí. "Pokud si to někdo výslovně přeje, jsme mu schopni zařídit individuální zájezd i na příští dny. Byť mu sdělíme, že to nedoporučujeme," uvedl prodejce cestovní kanceláře Marco Polo, když byl včera dotázán na možnost zájezdu do Japonska.

"Nejbližší organizovaná skupina spolu s českým průvodcem by měla odletět 30. března. Situaci v těchto dnech zkoumáme a během příštích dvou dnů se rozhodneme, zda se zájezd uskuteční. Situaci konzultujeme i našimi klienty," řekl prodejce. "Bezpečnost turistů je pro nás samozřejmě na prvním místě," dodal.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...