Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Japonský cestovní ruch zoufale potřebuje turisty

Japonci ve městě Išinomaki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonci ve městě Išinomaki | foto: ČTK

OSAWA (JAPONSKO) Měsíc po nejhorší japonské katastrofě za celé generace sníh obklopující turistické město Osawa taje a sakury vybuchují v záplavě květů. Potápějící se kachny si hrají v potoce, v němž se míhají duhová těla pstruhů nedaleko od mechem porostlého vodopádu, kde se v jarně teplém vzruchu lákavě lesknou průzračně čisté stružky vody - ale na dohled není ani živáčka.

Turisté, kteří tuto oblast běžně zalidňují v tomto ročním období, se letos vůbec nedostavili. "Něco takového jsme tu ještě nikdy neviděli," řekl zpravodaji serveru CNN Norijuki Takada, manažer podniku Sansuikan Inn v Osawě. "Celá tahle oblast bude mít opravdové problémy, pokud se hosté nevrátí."

Tisíce lidí ruší cesty
Prázdné pokoje v Sansuikanu jsou ukazatelem potíží, které pociťuje turistický průmysl po celém Japonsku. Od zemětřesení a tsunami, které zemi postihly 11. března, zrušily jen v prefektuře Iwate cesty do sněhem pokrytých oblastí tisíce domácích hostů, dodal Takada. A jednoznačně dál od Japonska se drží i zahraniční turisté.

Příjezdy za poslední měsíc dosahovaly jen poloviny počtu za stejné období loňského roku, uvedla Japonská národní turistická organizace. A po prvotním chvatu Japonců dostat se domů a cizinců dostat se pryč ohlásila letecká společnost Japan Airlines, že jí poklesl objem cestujících o nejméně 25 procent. Další letecké společnosti, jako je Delta, snížily počet spojů nebo vyměnily letouny za menší, aby udržely obsazenost sedadel.

Od zemětřesení je složitější se do Osawy vůbec dostat. Rychlovlaky do této oblasti nejezdí celé týdny a dálnice z Tokia a jihu prochází těsně kolem zóny Fukušima, do níž je od zemětřesení zakázaný vstup. Až do tohoto týdne bylo hlavní regionální letiště Sendai uzavřeno, poté co ho zaplavila vlna tsunami.

Hotely uvažují, že zavřou
Turistická střediska a hotely, jako je Sansuikan, proto prozatím uzavřely celá křídla, ztenčily počet personálu a osekaly otvírací dobu svých restaurací. Takada uzavřel čtvrté poschodí podniku, protože japonské slovo "čtyři" zní stejně jako "smrt", což je nevítaná připomínka tisíců mrtvých a pohřešovaných. Mnozí jeho kolegové uvažují o tom, že by zavřeli celý hotel na celou sezónu, a možná i na ještě delší dobu.

Naopak hotely a ubytovací hostince ležící do dvou hodin jízdy od zóny tsunami jsou plné, do posledních míst je zabrali humanitární pracovníci nebo obyvatelé prchající z pobřežních oblastí. Další ubytovací zařízení nabízejí za zlevněné ceny pokoje pro oběti katastrofy. Jeden z velkých luxusních tokijských hotelů, který byl původně určený k demolici, umožnil stovkám rodin obsadit pokoje až na několik měsíců.

Také jedna z budov Sansuikanu kypí životem a energií díky vysídleným rodinám, které se tu usadily a vytvořily přechodné společenství lidí, jejichž normální život spláchla pryč vlna tsunami. Ale v turistickém křídle podniku atmosféra připomíná spíš tichý klášter zen buddhismu než rušné turistické středisko.

"Omluvte nás za nedostatek personálu, ale prosím, řekněte svým přátelům i všem ostatním, že nám bude kdykoli ctí poskytnout vám naše služby," říká po večeři servírka oblečená v tradičním kimonu. "V téhle strašlivé době potřebujeme zákazníky," dodává s hlubokou úklonou. "To by nám pomohlo ze všeho nejvíc."

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...