7. března 2015 7:17 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Japonský ostrov Aošima ovládly kočky. Bydlí i v opuštěných domech

Aošimě se teď říká Kočičí ostrov. „Jsou zde hordy koček, chtěla jsem to vidět,“... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aošimě se teď říká Kočičí ostrov. „Jsou zde hordy koček, chtěla jsem to vidět,“... | foto: Reuters

AOŠIMA Odlehlý japonský ostrůvek Aošima ovládly kočky. Původně jich tam dovezli jenom pár, aby chytaly myši zamořující rybářské lodě, dnes tam připadá na každého člověka šest koček.

Návštěvníci jsou většinou milovníci koček a chtějí vidět hordy potulujících se a o jídlo žebrajících šelmiček. Aošimě se teď říká Kočičí ostrov. „Jsou zde hordy koček, chtěla jsem to vidět,“ řekla sedmadvacetiletá návštěvnice Makiko Majasakiová.

Místní žena pozoruje chumel koček.
Jelikož kočky nemají na ostrově žádné nepřátele, procházejí se bezstarostně...

V Japonsku, v němž vznikla komiksová Hello Kitty, jsou kočky velmi oblíbená zvířata. V Tokiu existují kočičí kavárny, kam chodí všichni, kdo kvůli přísným domovním předpisům nemohou chovat zvířata v bytech.

Aošima

Ostrůvek leží nedaleko prefektury Ehime, z níž se na něj dá přívozem dostat za půl hodiny. Ještě v roce 1945 tam bydlelo 900 lidí, ale většina z nich se postupně vystěhovala na hlavní ostrovy za prací. Zůstali pouze penzisté. Lodě ale denně přivážejí návštěvníky, byť Aošima rozhodně není turistický ráj. Nenajde se tam jediná restaurace, bar, obchod ani kiosek, kde by se dalo koupit něco k snědku.

Kočky z Aošimy nejsou vybíravé. Spořádají rýži, energetické tyčinky stejně jako brambory. Jelikož na ostrově nemají žádné nepřátele, procházejí se bezstarostně úplně všude a okupují opouštěné domy.

Místní k nim láskou zrovna nepřekypují. Jedna stařenka je ze svého dvorku pravidelně odhání holí. Kočky se také kastrují. Vlídností místní důchodci nevynikají ani vůči návštěvníkům. Je jim jedno, že sem někdo jezdí, chtějí žít v klidu.

Lidovky.cz, ČTK

Pronájem bytu 3+1 Jaroměř, ok. Náchod
Pronájem bytu 3+1 Jaroměř, ok. Náchod

Na Zavadilce, Jaroměř - Pražské Předměstí, okres Náchod
9 500 Kč/měsíc