Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vyražte na valašský mikulášský jarmek, největší akci v regionu

Mikulářský jarmek ve Valašských Koboukách na Zlínsku je nejnavštěvovanější akcí v regionu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikulářský jarmek ve Valašských Koboukách na Zlínsku je nejnavštěvovanější akcí v regionu. | foto: ČTK

ZLÍN Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách na Zlínsku chce prostřednictvím soutěží předávat lidové tradice. Jeho součástí je šest soutěží, o nejhezčí mikulášský perník, jablíčko, pečeného pána z kynutého těsta, jarmekovou fotografii, nejlepší zelí i starostovskou slivovici, sdělila mluvčí kloboucké radnice Lenka Zvonková.

Jarmek patří k nejnavštěvovanějším adventním akcím v regionu, každoročně na něj zamíří tisíce lidí. Letošní 22. ročník se bude konat od 6. do 8. prosince, hlavním dnem je sobota. Tradice jižního Valašska jsou tím, na čem pořadatelé jarmek staví. Kromě soutěží, do kterých se může přihlásit kdokoliv, představí své umění i 350 řemeslníků.

Vzorky se odevzdávají do 6. prosince

Vzorky doma nakládaného zelí, mikulášské perníky a pečené pány musejí soutěžící odevzdat do 6. prosince. Budou je posuzovat návštěvníci jarmeku. Součástí akce bude také výstava ovoce se soutěží o nejpěknější jablíčko krajové či starší odrůdy. Soutěž "O najpěknější jarmekovú fotku" se uzavírá až dodatečně na konci ledna.

ČTĚTE TAKÉ:

Specifickou soutěží je "O najlepší starostovskú slivovicu, než sa napálí nová." "K odbornému posouzení bývá hodnotitelské porotě v posledních letech doručeno vždy kolem pětadvaceti vzorků slivovice z obcí na moravské i slovenské straně hranice. Starostové mohou do soutěže přihlásit slivovici svoji vlastní, obecní, nebo prostě tu nejlepší z jejich obce," uvedla organizátorka Eva Sáblíková.

Vstupné je dobrovolné

Jarmek každým rokem rozděluje výtěžek benefice mezi pořádající občanská sdružení, na podporu různých projektů. "Díky loňskému benefičnímu podílu například získala dřevěnice na Kosence novou šindelovou střechu, sál v Sokole část nové podlahové krytiny, dřevěnice U Pivečků protipožární signalizaci nebo Národopisný soubor Klobučan nové kroje," uvedla Zvonková. I letos mohou lidé přispět do benefičních kasiček formou dobrovolného vstupného.

Loni se vybralo téměř 150 000 korun. Každému ze spolupořadatelů připadlo přes 18.000 korun. Peníze si nedělí kloboucká radnice a městská společnost Kulturní a vzdělávací středisko Valašské Klobouky.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!