Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Je libo výlet do středověku? Navštivte Vietnam

Hmongové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hmongové | foto: Zdeněk Porkert

Jako důchodce mám čas a navštěvuji Vietnam každý rok. Dokonce ušetřím, protože se tam žije výrazně levněji než v Česku. Tuto zimu jsem se snažil více poznat vietnamské menšiny, u kterých jsem pobyl několik týdnů.

Vietnam, kde se pro nás nepochopitelným způsobem snoubí komunizmus s nejtvrdším kapitalizmem, je známý především jedním z divů světa - zátokou HaLong. Ale již je méně známé, že je to země, kde v horách žijí lidé jako ve středověku, v bambusových chýších s hliněnou podlahou a ohništěm. Kde si ženy úmyslně černí zuby a kde jsou i při práci na poli oblečené v překrásné ručně vyšívané oděvy a připomínají spíše středoamerické indiány před 200 lety.


Pohlednice z cest na větší mapě

Je to země navíc velice bezpečná a ideální pro osamocené cestovatele. Určitě není vhodná pro větší zájezdy. Turisté se mohou pohybovat zcela volně. 

Co se ale všeobecně nedoporučuje, zkusit se s Vietnamcem bavit o politice. Na bilboardu soukromé telekomunikační firmy uvidíte srp a kladivo, případně obrázek Ho-Chi-Minha. Přestože my ho řadíme mezi diktátory, ve Vietnamu je chápan jako Strýček Ho, osvoboditel. Vietnamci nikdy nebojovali za komunizmus. Ti bojovali za svojí zemi. Měli dost Číňanů, Francouzů, Japonců a i Američanů. 

Život ve Vietnamu.
Zátoka Ha Long
Komunismus ve Vietnamu
Ženy si úmyslně černí zuby

Chtěli konečně svojí zemi. A Ho-Chi-Minh jim jí nabídl. Bylo nepodstatné pod jakými symboly. Navíc vzhledem k velké minoritě Vietnamců u nás je to ideální příležitost jak poznat zemi odkud pocházejí. Pak pochopíme, proč u nás opanovali stánky, večerky.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz


Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...